Analys av Verisure
Analys av Verisure plc
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Verisure plc (VSURE) är den globala marknadsledaren inom professionellt övervakade säkerhetstjänster för bostäder och småföretag, med en ledande position i 14 av sina 18 marknader i Europa och Latinamerika. Bolagets erbjudande täcker inbrott, brand, medicinska nödsituationer och andra hot genom en integrerad modell för att avskräcka, upptäcka, verifiera och ingripa. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Verisures verksamhet är uppdelad i tre huvudsakliga affärsområden:
- Portfolio Services: Utgör kärnverksamheten och omfattar den löpande prenumerationsaffären (24/7-övervakning, verifiering, kundtjänst och underhåll) med höga återkommande intäkter (nära 90 % av koncernens intäkter).
- Customer Acquisition: Omfattar utveckling, marknadsföring, försäljning och installation av larmsystem för nya kunder.
- Adjacencies: Innefattar närliggande trygghetslösningar såsom larm för äldre, digitala porttelefonsystem för flerbostadshus samt försäljning av Arlo-kameror och övervakningstjänster för detaljhandeln.
Geografiskt är verksamheten uppdelad i Iberia och Norden, Övriga Europa, Latinamerika samt Centralt och Övrigt.
Rekommendation - Kassaflödesmaskin med defensiva kvaliteter passerar brytpunkten
Verisure levererar återigen ett mycket starkt kvartal och uppvisar sin högsta lönsamhet, marginal och kassaflödesgenerering någonsin under ett enskilt tredje kvartal. Det fria kassaflödet var positivt för fjärde kvartalet i rad (€58,6m), vilket bekräftar att bolaget har passerat sin kassaflödesmässiga vändpunkt och uppvisar stark kapacitet till självfinansiering. Den återkommande abonnemangsaffären (ARR) växte med 11,8 % i konstant valuta och nådde €3 711,5m, samtidigt som Adjusted EBIT-marginalen stärktes till rekordhöga 27,7 %.
De framgångsrika refinansieringsaktiviteterna under och efter kvartalet har förlängt skuldernas löptider (inga större förfall före maj 2030) och sänkt den genomsnittliga räntan till cirka 4,3 %. Nettoskuldsättningen har sjunkit till 2,7x LTM EBITDA och är nära bolagets mål om 2,5x, vilket ger ökad finansiell flexibilitet och stöder den nyligen inledda utdelningspolicyn (€103m utbetalt i september). Med sin defensiva prenumerationsmodell, branschledande låga kundavhopp (attrition 7,3–7,5 %) och starka prissättningsförmåga bibehåller bolaget sin högkvalitativa profil.
Riktkurs: 74 SEK Värderingsintervall: 60 - 90 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Verisures övergripande långsiktiga vision är att fortsätta stärka sin världsledande position inom övervakad hemsäkerhet.
- Finansiella mål på medellång/lång sikt:
- ARR-tillväxt på cirka 10 % per år.
- Total intäktsökning upp till 100 bps under ARR-tillväxten.
- Successiv ökning av den justerade rörelsemarginalen (Adjusted EBIT-marginal) mot 30 % på lång sikt.
- Nettoskuldsättning (net leverage) på cirka 2,5x EBITDA.
- Guidning för helåret 2026 (oförändrad från februari 2026):
- ARR-tillväxt på 9,0 % till 9,5 % (i konstant valuta, exkl. Mexiko).
- Adjusted EBIT-marginal på omkring 26,5 %.
- Fritt kassaflöde på cirka €200m.
Sannolikheten för att bolaget når sina helårsmål och långsiktiga ambitioner bedöms vara mycket hög givet den stabila historiken och den starka utvecklingen hitintills i år (9m Adjusted EBIT-marginal uppgick till 27,0 %). VD-ordet präglas av tillförsikt kring affärsmodellens resiliens och förmåga att leverera tvåsiffrig lönsamhetstillväxt (16:e kvartalet i rad med tvåsiffrig Adjusted EBIT-tillväxt) trots en mer dämpad makromiljö för konsumenter i bland annat Frankrike och Latinamerika.
Trender i kassaflöde och lönsamhet är starkt positiva tack vare skalbarheten i Portfolio Services, kostnadseffektiviseringsprogrammet ”Fit for Growth” samt ökad användning av AI-verktyg för kundretention och drift. Konjunkturkänsligheten är låg eftersom hemsäkerhet ses som en nödvändig produkt. Externa osäkerhetsfaktorer utgörs främst av kostnadsinflation för vissa hårdvarukomponenter (kretsar och minnen) samt den generella köpkraften hos konsumenter.
Potentiella triggers för aktiekursen:
- Ytterligare marginalexpansion mot 30 %-målet driven av skaleffekter och AI.
- Nådd skuldnivå på 2,5x EBITDA som öppnar för ökade aktieägaråterföringar (aktieåterköp eller höjd utdelning).
- Kommersiellt genomslag för nya partnerskap (t.ex. Ting Labs för elbrandsförebyggande) och lanseringen av GuardVision Outdoor AI-detektorer.
Tillväxt och Lönsamhet - Prenumerationsmodellen visar enorm skalbarhet
Bolaget uppvisar en icke-konjunkturkänslig och stabil försäljningstillväxt, primärt driven av den höga andelen återkommande abonnemangsintäkter (ARR nådde €3 711,5m, +11,8 % i konstant valuta). Under Q3 2026 steg de totala intäkterna med 10,5 % (9,2 % i konstant valuta) till €1 030,8m. Kärnaffären Portfolio Services utgör hela 90,1 % av intäkterna och växte med imponerande 13,7 % till €928,5m. Detta bärs upp av både en volymtillväxt i kundbasen (+9,0 % till 6,474 miljoner kunder) och en stark prissättningsmakt där ARPU ökade med 3,0 % till €48,1/månad. Customer Acquisition (7,5 % av intäkterna) minskade med -10,4 %, vilket förklaras av ett strategiskt fokus på högkvalitativt kundintag framför ren volym, medan Adjacencies bidrog med €24,6m. Geografiskt dominerar Iberia och Norden med 50,9 % av försäljningen, men stor tillväxtpotential återfinns i underpenetrerade regioner som Italien och Latinamerika.
Lönsamhetsmässigt levererar Verisure bland branschens absolut högsta marginaler. Bruttomarginalen förbättrades till 49,7 % och den operativt justerade EBIT-marginalen expanderade med 83 baspunkter (116 bps i konstant valuta) till rekordhöga 27,7 %. Den starka operationella hävstången syns tydligast i Portfolio Services som uppvisar en justerad EBITDA-marginal på 74,4 % och en rekordhög lönsamhet per kund (EPC) på €35,8. Customer Acquisition fortsätter att belasta resultatet (-€206,8m) då kundanskaffningskostnader (CPA) kostnadsförs direkt, vilka dessutom steg till €1 658 till följd av omprofilering i Spanien och lägre volymabsorption. Marginalexpansionen på koncernnivå drivs metodiskt av skalfördelar, "Fit for Growth"-effektiviseringar, prishöjningar och ökad AI-användning, vilket fullt ut kompenserar för engångsposter (€15,7m) och förvärvsrelaterade avskrivningar (€108,3m).
Finansiell Ställning och Kapitalallokering - Stark likviditet och självbärande investeringar
Verisures balansräkning har stärkts väsentligt, drivet av stark kassagenerering och framgångsrika refinansieringar. Nettoskulden uppgår till €4 952,9m, och nettoskuldsättningen (LTM net leverage) har rasat från 4,7x samma period föregående år till 2,7x EBITDA, snubblande nära bolagets mål på 2,5x. Skuldstrukturen är optimerad; refinansieringarna har eliminerat alla förfall före maj 2030 och sänkt den genomsnittliga räntan till 4,3 %, samtidigt som den tillgängliga likviditeten är exceptionellt stark på €910,8m. Balansräkningens tillgångssida domineras av Goodwill (€7 711,1m) och Kundportfölj (€3 870,1m) från tidigare förvärv, samt installerad larmutrustning (Materiella anläggningstillgångar €1 775,5m).
Det operationella kassaflödet vittnar om modellens urkraft och landade på €393,4m för kvartalet, motsvarande 38,2 % av omsättningen. Bolaget rapporterar sitt fjärde raka kvartal med positivt fritt kassaflöde (€58,6m), stöttat av högre driftsresultat och sänkta räntebetalningar, trots en negativ rörelsekapitalförändring på -€64,3m (-6,2 % av omsättningen) och en utdelning på €103,4m.
Investeringsstrategin (Capex) uppgick till €245,8m (23,8 % av omsättningen) och finansieras numera fullt ut av internt genererade kassaflöden. Kapitalet allokeras för att driva organisk tillväxt och stärka teknikledarskapet, primärt genom hårdvara till nya kunder (€77m), aktiverade anskaffningskostnader (€72m) och R&D/IT (€49,1m). Specifika satsningar inkluderar uppgraderingar från 2G/3G-nät (€16,8m) och utrullningen av AI-detektorer samt Ting Labs elbrandsförebyggande. Capex förväntas stabiliseras kring 23–25 % av omsättningen och kommer över tid att minska relativt intäkterna i takt med att skaleffekterna slår igenom, vilket banar väg för strukturellt högre marginaler och kassaflöden.
Försäljningsprognos: Defensiv prenumerationsmodell och underpenetrerade marknader driver tillväxten
Efterfrågan på Verisures tjänster präglas av en stark strukturell underliggande tillväxt, oberoende av konjunktursvängningar. Trygghet och säkerhet i hemmet betraktas i allt högre utsträckning som en nödvändighet snarare än en lyxkonsumtion. Försäljningen domineras av Portfolio Services (cirka 90 procent av intäkterna), vilket innebär att bolaget vilar på en extremt stabil grund av återkommande abonnemangsintäkter (ARR). Med en branschledande låg kundomsättning (attrition) på under 7,5 procent och en bevisad förmåga att höja priserna (ARPU) överstiger kundernas livstidsvärde vida anskaffningskostnaden.
Drivkrafterna framåt är tydliga på produkt- och marknadsnivå. Inom Customer Acquisition ser vi hur marknadspenetrationen i stora europeiska länder som Italien, samt i Latinamerika, fortfarande är relativt låg, vilket ger en lång organisk tillväxtbana för nykundsintag. Parallellt lanseras nya innovativa tjänster som agerar katalysatorer för merförsäljning till den befintliga kundbasen (över 6,4 miljoner kunder). Lanseringen av GuardVision Outdoor AI-detektorer och det exklusiva samarbetet med Ting Labs (elbrandsförebyggande nätverk) kommer inte bara att attrahera premiumkunder utan även driva upp ARPU ytterligare.
För de kommande fem åren (2027–2031) prognostiseras en försäljningstillväxt som gradvis konvergerar från nuvarande höga ensiffriga/låga tvåsiffriga nivåer (9-10 %) mot en mer normaliserad mognadsfas. Tillväxten bärs upp av en volymökning på cirka 5-6 procent årligen och ARPU-ökningar på 3-4 procent. För evighetsvärdet (Terminal Value) räknar jag med en försiktig och hållbar tillväxttakt på 2,5 procent, vilket speglar långsiktig inflation och BNP-tillväxt.
Marginalprognos: Skaleffekter och operativ hävstång möjliggör marginalexpansion mot målet
EBIT-marginalen för Verisure drivs primärt av den operationella hävstången i Portfolio Services. När kundbasen växer fördelas de fasta kostnaderna för larmcentraler, IT-infrastruktur och central administration över fler abonnenter, vilket strukturellt lyfter marginalen.
Under de kommande fem åren väntas den justerade EBIT-marginalen successivt stärkas från nuvarande nivåer kring 27 procent mot bolagets långsiktiga mål på 30 procent. Det som motiverar denna marginalexpansion är tre huvudsakliga faktorer:
- Mognande kundkohorter: När en större andel av kundbasen passerar sin initiala avtalsperiod (där anskaffningskostnaden är tagen) övergår de till att bli extremt lönsamma med marginaler som vida överstiger koncernsnittet.
- Effektiviseringsprogram och AI: Det pågående programmet "Fit for Growth" kombinerat med AI-integration i kundtjänst och larmverifiering sänker service- och driftskostnaderna per kund.
- Minskad tyngd från hårdvaru-uppgraderingar: Kostnader relaterade till 2G/3G-nätavvecklingen belastar den nuvarande lönsamheten men kommer att klinga av framåt 2028-2029, vilket ger en naturlig marginalmedvind.
Motvinden i form av inflation på hårdvarukomponenter pareras effektivt via bolagets starka prissättningsmakt. Den avsiktliga strategin att fokusera på högkvalitativt kundintag innebär visserligen initialt högre kundanskaffningskostnader (CPA), men säkrar i gengäld långsiktig lönsamhet. Vid periodens slut, i terminalvärdet, antas bolaget framgångsrikt ha etablerat sig på en uthållig EBIT-marginal om 30,0 procent.
| År | Försäljningstillväxt (%) | Justerad EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 9,5 % | 27,8 % |
| 2028 | 8,8 % | 28,4 % |
| 2029 | 8,2 % | 29,1 % |
| 2030 | 7,5 % | 29,6 % |
| 2031 | 6,5 % | 30,0 % |
| Terminal Value | 2,5 % | 30,0 % |
DCF Värdering
För att härleda riktkursen på 74 SEK har framtida kassaflöden modellerats med specifika antaganden rörande avskrivningar, investeringsbehov (CAPEX) och rörelsekapital (NWC). Eftersom bolagets affärsmodell innebär att kundanskaffning och larmutrustning aktiveras, är de historiska avskrivningarna höga (30,2 % av omsättningen). I takt med att tillväxten normaliseras mot 2,5 % i evighetsvärdet prognosticeras avskrivningstakten sjunka till 24,0 % av omsättningen.
På motsvarande sätt väntas CAPEX – som i dagsläget ligger på 24,3 % på grund av nykundstillväxt och 2G/3G-nätuppgraderingar – gradvis minska till 24,0 % i terminalperioden. Därmed tar CAPEX och avskrivningar ut varandra i steady state. Förändringen i rörelsekapital (idag -3,9 % av omsättningen) drivs av kunders förskottsbetalningar. När omsättningstillväxten avtar, minskar detta årliga positiva kassatillskott i absoluta tal, varför NWC successivt fasas ut till -0,5 % av omsättningen i terminalvärdet.
Modellen tillämpar en avkastningskrav (WACC) på 7,2 %. Trots en hög nettoskuld (ca 56 958 MSEK) motiveras en relativt låg riskpremie (eget kapital ca 9,5 %, lånekostnad 4,5 % efter skatt) av bolagets extremt konjunkturokänsliga och stabila abonnemangsmodell med mycket låg churn.
Sammanställning av centrala antaganden:
- WACC: 7,2 %
- Långsiktig tillväxt (Terminal Value): 2,5 %
- Långsiktig EBIT-marginal: 30,0 %
- Långsiktig CAPEX/Omsättning: 24,0 %
- Skattesats: 25 %
- Nettoskuld: 56 958 MSEK
- Basomsättning (2026): 30 000 MSEK (antagen för kalkyl, växelkurs 11,50 SEK/EUR)
- Riktkurs: 74 SEK per aktie.
Känslighetsanalys - kopiera in texten direkt utan omformatering från analysen "DCF Modelering"
Känslighetsanalys (Riktkurs i SEK beroende på WACC och evig tillväxt):
| WACC / Evig tillväxt | 1,5 % | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 6,2 % | 92 | 104 | 119 | 138 | 165 |
| 6,7 % | 76 | 84 | 94 | 106 | 122 |
| 7,2 % | 62 | 68 | 74 | 82 | 92 |
| 7,7 % | 50 | 54 | 59 | 64 | 71 |
| 8,2 % | 39 | 43 | 46 | 50 | 54 |
Ett rimligt värderingsintervall för aktien bedöms vara 60–90 SEK per aktie, beroende på marknadens riskaptit och bolagets framgång med prishöjningar framöver.
Tabell för prognos av kassaflöden
Tabellen visar ett urval av huvudkomponenterna för FCF (Fritt Kassaflöde) i MSEK.
| Komponent (MSEK) | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 850 | 35 741 | 38 671 | 41 572 | 44 274 | 45 381 |
| Justerad EBIT | 9 132 | 10 150 | 11 253 | 12 305 | 13 282 | 13 614 |
| Skatt (25%) | -2 283 | -2 538 | -2 813 | -3 076 | -3 321 | -3 404 |
| NOPAT | 6 849 | 7 613 | 8 440 | 9 229 | 9 962 | 10 211 |
| Avskrivningar | 9 527 | 9 865 | 10 055 | 10 393 | 10 626 | 10 891 |
| CAPEX | -7 950 | -8 614 | -9 281 | -9 977 | -10 626 | -10 891 |
| Förändring i Rörelsekapital | 1 150 | 894 | 619 | 416 | 221 | 227 |
| Fritt Kassaflöde (FCF) | 9 576 | 9 758 | 9 833 | 10 061 | 10 183 | 10 438 |
(Notering: Förändring i rörelsekapital är här indikerat som ett positivt kassaflödesbidrag under tillväxtåren drivet av förskottsbetalningar (negativt NWC).
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.