Analys av TradeDoubler

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades31 oktober 2025 kl. 07:06RekGrönaktiekurs vid analys7,26 kr

Analys av Tradedoubler AB

Årtal och kvartal:

2025, Q3

Företagsbeskrivning

Tradedoubler AB är en ledande internationell aktör inom digital marknadsföringsteknologi och -tjänster, främst kända för sin roll inom partner- och prestationsbaserad marknadsföring (Affiliate Marketing) samt Influencer Marketing. Affärsmodellen bygger på att koppla ihop annonsörer (brands) med digitala publicister och influencers och därmed skapa ett ekosystem som möjliggör kostnadseffektiv marknadsföring. Bolaget är verksamt globalt, med regionalt fokus på DACH (Tyskland och Schweiz), Frankrike & Benelux, Norden, Sydeuropa samt Storbritannien, Irland, Australien och USA. Intäktsflödena kommer från såväl stora bolags långsiktiga program som volym från mindre och medelstora aktörer, och även genom teknologi för automatisering och AI.

Rekommendation

Tradedoubler uppvisar fortsatt stabil tillväxt och ökad lönsamhet. Styrkor är den diversifierade intäktsmodellen, god regional balans, ökande investeringar i egna teknologiplattformar, samt tidiga och uttalade satsningar på AI och automatisering, vilket väntas vara värdedrivande framöver. Trots regional svaghet i Norden och volatilitet i kassaflödet/arbetskapital, är utvecklingen inom Partner- och Influencer Marketing samt en stärkt balansräkning positiva signaler. Aktiens kraftiga kursuppgång och starkare finansiell ställning talar ytterligare för attraktivitet jämfört med det svagare läget föregående år. Givet trender och strategisk riktning ges grönt betyg i denna analys.

AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Tradedoublers långsiktiga finansiella mål är intäktstillväxt över 10% årligen (i lokal valuta) och ett EBITDA/bruttovinst-förhållande över 25% över konjunkturcykeln. Hittills under 2025 har bolaget vuxit med 6% (8% valutarensat) och har en EBITDA/bruttovinst på 18,8%, vilket är en klar förbättring jämfört med 2024, men fortfarande ett stycke från målbilden. Strategin för framtiden bygger på tre pelare: (1) automation och AI i hela plattformen, (2) datainfrastruktur som gör bolaget redo för AI-integrering och (3) gränssnitt mot AI-system, vilket förväntas skapa skalbarhet och motstånd mot konkurrensframväxande krav på digital marknadsföring. VD:s ord uttrycker stort självförtroende kring riktningen och bolagets förmåga att hantera marknadsförändringar och snabba teknikskiften. Marknadmotstånd i Norden och tappad nyckelkund inför H1 2026 ger viss osäkerhet, men nyförvärvade storkunder och positiv trend i övriga regioner väger upp.

Försäljning

Totala intäkter för Q3 2025 uppgick till 525 MSEK, +7% mot Q3 2024, och 1 589 MSEK för perioden jan-sep (+6%). Valutarensad tillväxt är 10% respektive 8%. Partner Marketing (ca 90% av försäljningen) växte med 5% (Q3), medan Influencer Marketing (Metapic) växte hela 28% (Q3), drivet av fortsatt marknadstillväxt inom nya kanaler och ökad produktutveckling. Regionvis är det framför allt DACH, Frankrike/Benelux och Sydeuropa som driver tillväxten, medan Norden gått tillbaka (pga svag marknad). Nya storföretagskunder, t ex Bosch och L'Oréal, stärker kundbasen och kan på sikt kompensera för förlust av större individkunder.

Marginaler

Bruttomarginalen ligger på 21,9% (21,8%), vilket är stabilt och tydligt i linje med tidigare kvartal. Justerad EBITDA-marginal för Q3 var 4,3% (3,9%), och för jan-sep 4,4% (3,7%). Medan marginalerna ökat något, ligger de strukturellt under ambitionen på sikt. DACH och Sydeuropa visar dock höga segmentmarginaler (12-14%), medan Norden (5%) och Frankrike/Benelux (3%) ligger lägre. Influencer Marketing har lägre marginal än Partner Marketing, bl a pga fortsatta investeringar i plattformsutveckling och försäljning. Ökade kostnader inom Influencer Marketing är huvudanledningen till att marginella förbättringen i EBITDA inte blir ännu större.

Balansräkning

Kassapositionen (104,5 MSEK) har stärkts rejält jämfört med samma period 2024 (40,5 MSEK) och är även högre än vid 2024 års utgång, trots betydande utbetalningar kopplat till tidigare förvärv. Ökat eget kapital till 402 MSEK (343) och stärkt soliditet (35,8% från 32,7%) ger finansiell styrka. Minskat lån till huvudägaren sänker räntekänsligheten. Bolaget bibehåller utrymme för både investeringar och återköp, samtidigt som leverantörsskulder och arbetskapital är välkontrollerade.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet för Q3 var urstarkt (74 MSEK mot 31 MSEK i fjol), dock främst tack vare exceptionellt stora kundinbetalningar sent i kvartalet (vilket motverkas av motsvarande utbetalningar till publishers i Q4). För jan-sep är kassaflödet från löpande verksamhet 82 MSEK, klart bättre än 26 MSEK 2024. Investeringskassaflödet är fortsatt negativt (-32 MSEK jan-sep), främst kopplat till produktutveckling och earn-outs. Totalt ökar bolaget kassareserven och riskerna kring likviditetsbrist framstår som små.

Investeringsstrategi

Tradedoubler har ett tydligt fokus på produkt-utveckling, särskilt inom automatisering, AI och plattformslösningar för såväl partner- som influencer marketing. Tyngdpunkten ligger på långsiktig teknikförädling snarare än kortsiktiga AI-applikationer, vilket bedöms bygga konkurrenskraft över tid. Investeringsnivån är fortsatt hög (25 MSEK jan-sep), men inom ramar som finansieras med intern genererad likviditet. Förvärvsstrategin är försiktig men selektiv; earn-out till Kaha GmbH är en väsentlig post för året.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Jan-Sep 2025Jan-Sep 2024
Intäktstillväxt (y/y)+7%+6%
Bruttomarginal21,9%21,8%22,1%21,5%
EBITDA-marginal4,0%3,8%4,2%3,6%
EBITDA/GP18,1%17,3%18,8%16,5%
Soliditet35,8%32,7%35,8%32,7%
Avkastning eget kap4,3%3,7%4,3%3,7%
Resultat/aktie0,05-0,060,31-0,02
Kassaflöde operativt74 MSEK31 MSEK82 MSEK26 MSEK

Nyckeltalen bekräftar en trend mot förbättring, särskilt på lönsamhet och kassaflöde, och bolaget är ledande i branschen på bredd (affärsmodell och geografisk spridning), även om EBITDA-marginalen tillhör sektorens lägre del pga fortsatt investeringstung strategi.

Risker

Marknadsrisk är påtaglig, särskilt i Nordic-regionen där tillväxten är negativ och konkurrensen hård. Kundberoendet är relativt väl spritt men tappad storkund (2 MSEK i Q3, påverkar H1 2026) visar att enskilda avbräck kan slå hårt kortvarigt. Valutarisk är fortsatt betydande (ungefär halva intäkterna i EUR, stora delar i GBP/PLN) och ingen systematisk valutasäkring finns. Finansiella risker minskar tack vare starkare balansräkning, men verksamhetens karakteristika (låga fasta kostnader, stor intjäningsandel via variabel provision, hög innovationshastighet i branschen) skapar fortlöpande osäkerhet. Ingen väsentligt ny risk jämfört med tidigare.

Innovation & Teknik

Tradedoubler har en offensiv och tydlig teknikagenda, där AI och automatisering står i centrum. Det är ett av få nordiska bolag i sektorn som explicit bygger om hela teknologiplattformen för en AI-driven marknad. Denna strategi förväntas ge ökad skalbarhet, effektivitet och träffsäkerhet för både annonsörer och publicister. Egenutvecklad datalake gör plattformen redo för integration med nya AI-lösningar. Förtida fokus på "automation-first" och datadrivna, öppna API- och UI-gränssnitt stärker konkurrenskraften jämfört med aktörer som bygger lager ovanpå äldre system. Produkterna får löpande ökat kundintresse, särskilt hos större annonsörer och partners, och bolaget har bevis på lyckade implementationer (t ex Metapic och nya storbolagskunder). Risken är dock fortsatt hög för teknikskiften i branschen och snabb obsolescens, vilket bolaget motar genom hög R&D-takt samt förändringsbenägen organisation. Enbart teknologiförsprång är ingen garanti långsiktigt, men trendmässigt ser Tradedoubler ut att vara bland de mest innovativa i sektorn.

Kuriosa

Tradedoubler är ett av Sveriges första och största SaaS-bolag inom digital marknadsföring och var en pionjär redan vid millennieskiftet. Bolaget har varit navet bakom flera idag välkända affärer, inklusive ett tidigt samarbete med både Amazon och eBay på den europeiska marknaden.

Jämförelse med tidigare kvartal

Jämfört med Q2 2025 fortsätter bolaget att växa topline, om än i något lägre tempo (Q2: +11% y/y; Q3: +7% y/y), men lönsamheten i form av justerad EBITDA-marginal ökar på stabil grund. Bruttomarginalen är oförändrat stark och soliditeten har fortsatt växa. Det exceptionellt starka operativa kassaflödet i Q3 motverkas dock av indikation på lägre kassaflöde i Q4. Allt sammantaget har riskbilden inte förändrats markant men utvecklingen är i fortsatt positiv riktning, inte minst tack vare strategiska kundvinster och ökad effektivitet. Balansräkningen och kassaflödet är klart bättre än för motsvarande period föregående år, vilket förstärker det gröna betyget.