Analys av Stockwik
Analys av Stockwik AB (publ)
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Stockwik AB (publ) är en svensk serieförvärvare som förvärvar och utvecklar små och medelstora svenska företag. Bolaget har per 1 januari 2026 ändrat sin segmentstruktur från fyra till tre rapporterbara segment:
- Industri: Omfattar Galdax-koncernen (däck/regummering), MittX (maskinbågar i aluminium), Trainparts Sweden, Labino (UV-belysning) och RUN Communications.
- Hälsa: Omfattar företagshälsovård och rehabverksamheter såsom TEAM Hälsa, Hela Företagshälsa, Tjugonde Hälsa, Hälsobolaget i Uddevalla, Cordinator Medical Service, Fysrehab Lidköping och Linköping Health Care.
- Fastighetsservice: Omfattar mark-, trädgårds-, måleri- och byggservicebolag såsom BergFast, AFF, Kolarviks Sten & Trädgård, MBF, NF Måleri, Sundisol och SOCAB.
Verksamheten bedrivs i huvudsak på den svenska marknaden (92,7 % av omsättningen i Q3), men utlandsförsäljningen har ökat till 7,3 % (varav 2,4 procentenheter inom EU och 4,8 procentenheter utanför EU), främst drivet av nyförvärvet Labino.
Rekommendation - Operationell medvind tyngs av finansiell hävstång
Stockwik fortsätter att visa god operativ förbättring med en organisk EBITA-tillväxt på 6,3 % i kvartalet och 8,1 % för årets första nio månader. Arbetet med entreprenörskap, kostnadskontroll och kapitaleffektivitet har stärkt resultaten. Bolagets finansiella hälsa och balansräkning tyngs dock alltjämt av en betydande skuldsättning (Nettoskuld/Justerad EBITDA proforma på 4,24x) och höga räntekostnader (-39,5 MSEK i finansnetto för jan-sep), vilket leder till ett fortsatt negativt sista-raden-resultat (-13,1 MSEK för jan-sep). Trots operativ medvind innebär den höga finansiella hävstången en kvarstående osäkerhet och begränsat utrymme för större förvärv.
Riktkurs: 57 SEK Värderingsintervall: 45 - 70 SEK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Stockwiks övergripande långsiktiga strategi är att skapa värde genom organisk utveckling i befintliga dotterbolag samt selektiva, tilläggsförvärv inom befintliga affärssegment. Bolaget har inga officiella publicerade prognoser, men har som uttalad inriktning att prioritera sund organisk tillväxt och kapitaleffektivitet för att stärka sin kreditvärdighet.
Analys av framtidsutsikter:
- VD-ord & Sentiment: VD uttrycker en mycket positiv ton kring den operativa utvecklingen ("Ännu ett kvartal med förbättrat EBITA och kassaflöde") och framhåller att koncernen brutit tidigare års negativa trend. Fokus ligger hårt på entreprenörskap, organisk tillväxt och förbättrad marginal. VD lyfter fram att den förbättrade rörelseutvecklingen skapat förutsättningar för bolagets första förvärv på tre år (Labino).
- Marknad & Trender: Segmentet Industri visar påtaglig återhämtning (omsättning +19,8 % i Q3), drivet av starkare slutkundsmarknader för MittX samt bidrag från Labino. Fastighetsservice uppvisar god beläggning och effektiv resursanvändning, särskilt inom byggservice (MBF). Hälsa kämpar däremot med svagare marginaler till följd av en trög marknad och högre andel underleverantörer/externa tjänster i Q3.
- Externa faktorer: Ränteutvecklingen är avgörande då bolaget har ett obligationslån om 400 MSEK med rörlig ränta (STIBOR 3M + 7,25 %). Ev. räntesänkningar från Riksbanken utgör en positiv extern faktor för finansnettot. Konjunkturen påverkar framför allt Fastighetsservice och Hälsa.
- Potentiella triggers: Ytterligare selektiva förvärv av marginalstärkande nischbolag, sjunkande marknadsräntor som sänker räntekostnaderna, samt resultatåterhämtning i Hälsa-segmentet.
Försäljningstrend och Marginalutveckling
Omsättningen för det tredje kvartalet 2026 steg med 8,0 % till 210,4 MSEK, varav 2,8 % utgjordes av organisk tillväxt och 5,2 % var förvärvsdrivet (främst Labino). Ackumulerat för året landar omsättningen på 669,5 MSEK (+6,0 %). Tillväxten bärs upp av segmentet Industri som ökade hela 19,8 % i Q3, samt Fastighetsservice (+2,7 %). Samtidigt stagnerade Hälsa (oförändrad omsättning) på grund av avslutade avtal och en trögare marknad.
Bruttomarginalen pressades något till 54,6 % (från 55,8 %) till följd av mixeffekter såsom ökad importförsäljning av däck inom Galdax och mer externa tjänster inom Hälsa. Trots detta förbättrades de underliggande rörelsemarginalerna; EBITDA-marginalen nådde 10,5 % (10,2 %) i Q3 och EBITA-marginalen steg till 4,8 % (4,2 %). Den operativa lönsamhetsförbättringen drivs främst av volymökningar i MittX och effektiva resursutnyttjanden inom Fastighetsservice, medan segmentet Hälsa uppvisade en negativ EBITA-marginal (-2,7 %) pga säsongseffekter och höga kostnader för externa tjänster.
Finansiell Ställning och Kapitalallokering
Stockwiks balansräkning är påtagligt ansträngd med en balansomslutning på 860,3 MSEK varav goodwill utgör hela 42,1 % (361,8 MSEK). Den räntebärande nettoskulden uppgår till 457,6 MSEK, vilket ger en hävstång (Nettoskuld/Justerad EBITDA proforma) på höga 4,24x. Soliditeten uppgår till 23,7 %. Bolagets skuldsättning utgörs primärt av ett obligationslån med rörlig ränta.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick i Q3 till -2,8 MSEK och -6,9 MSEK för jan-sep, vilket är i linje med bolagets normala säsongsvariationer där rörelsekapital binds inför vintern. På rullande 12 månader är det operativa kassaflödet dock positivt på 50,3 MSEK. På grund av skuldbördan förlitar sig bolagets investeringsstrategi på mycket måttliga materiella investeringar (historiskt ca 1,5 % av omsättningen) samt restriktiva tilläggsförvärv (som Labino, finansierat via befintlig RCF) inom befintliga nischer. Huvudfokus ligger på att amortera och bibehålla effektiviteten i det befintliga bolagsinnehavet.
Försäljningsutveckling och Tillväxtdrivare
Som serieförvärvare bygger Stockwiks försäljningstillväxt på två ben: den underliggande organiska utvecklingen i dotterbolagen samt förvärvstakten. Givet den nuvarande höga skuldsättningen (Nettoskuld/EBITDA på 4,24x) och de höga räntekostnaderna, bedömer jag att bolaget under de kommande 1–2 åren kommer tvingas hålla igen på större lånefinansierade förvärv. Istället kommer fokus ligga på skuldneddragning och organisk tillväxt. Inom segmentet Industri ser vi en stark efterfrågan, särskilt från exportmarknaden drivet av bolag som MittX och det nyligen förvärvade Labino (som adderar egna, nischade produkter med god prisutveckling). Fastighetsservice förväntas takta på i takt med inflationen, medan Hälsa kämpar med en svagare konjunktur och förväntas ha en plan försäljningsutveckling i närtid.
När vi blickar 3–5 år framåt och balansräkningen har stärkts via operationella kassaflöden, förväntar jag mig att Stockwik återupptar en mer aggressiv förvärvsstrategi med inriktning på marginalstärkande tilläggsförvärv inom existerande vertikaler. Detta kommer att driva upp den totala försäljningstillväxten. Det normaliserade eviga värdet (terminal value) sätts därefter till 3,0 %, vilket speglar en långsiktig BNP-tillväxt kombinerat med bolagets förmåga att kontinuerligt återinvestera en del av sina kassaflöden i mindre förvärv.
EBIT-marginalens Utveckling och Lönsamhet
EBIT-marginalen förväntas stärkas gradvis under prognosperioden från dagens nivåer (ca 4,5 %). Den huvudsakliga drivkraften för marginalexpansionen i närtid är en förväntad vändning i segmentet Hälsa, som för närvarande dras med negativ lönsamhet på grund av hög andel dyra underleverantörer. Genom striktare kostnadskontroll och ökad andel egen personal bör detta segment återgå till svarta siffror. Vidare bidrar segmentet Industri positivt till marginalmixen, i synnerhet genom Labino och MittX som uppvisar stark bruttomarginal på sina egna produkter.
I takt med att försäljningen växer kommer även de koncerngemensamma kostnaderna att spädas ut, vilket ger en operationell hävstång (skalbarhet). Bolagets strategi att förvärva nischbolag snarare än volymbolag bör stödja en underliggande marginalförbättring på sikt. Vi prognostiserar därmed att EBIT-marginalen successivt klättrar mot 6,5 % fram till år 5, vilket också antas bli den uthålliga marginalen i terminalperioden. Detta är en realistisk nivå givet mixen av personalintensiva tjänstebolag (lägre marginal) och produktbolag inom industri (högre marginal).
Prognostabell
| År | Försäljningstillväxt (Total) | Varav Organisk | Varav Förvärvad | EBIT-marginal |
|---|---|---|---|---|
| År 1 (2027) | 4,5 % | 2,5 % | 2,0 % | 4,8 % |
| År 2 (2028) | 5,5 % | 3,0 % | 2,5 % | 5,2 % |
| År 3 (2029) | 8,0 % | 3,0 % | 5,0 % | 5,7 % |
| År 4 (2030) | 9,0 % | 3,0 % | 6,0 % | 6,2 % |
| År 5 (2031) | 9,0 % | 3,0 % | 6,0 % | 6,5 % |
| Terminal Value | 3,0 % | 3,0 % | - | 6,5 % |
DCF Värdering
I vår DCF-värdering prognostiseras att avskrivningarna, vilka historiskt legat på en hög nivå (ca 5,4 % av omsättningen) till följd av förvärvsrelaterade övervärden och leasing, kommer att ligga kvar kring 5,0 % under de närmaste fem åren. I terminalperioden normaliseras detta för att matcha CAPEX och enbart reflektera löpande verksamhet. Investeringarna (CAPEX) beräknas stiga marginellt till 2,0 % för att tillgodose nödvändigt underhåll i maskinparker och IT, medan förändringar i rörelsekapital (NWC) antas binda ca 0,5 % av omsättningen årligen i takt med ökat fokus på organisk tillväxt och intern effektivitet.
Givet den höga skuldsättningen och finansiella risken tillämpas en diskonteringsränta (WACC) på 10,0 %, ett avkastningskrav på eget kapital på ca 12 % och en kalkylränta på skulder (efter skatt) på 6-7 %. Bolagsskatten är beräknad till 20,6 %. Den eviga tillväxten (Terminal Growth) antas uppgå till 3,0 %. Baserat på dessa antaganden och diskonterade kassaflöden resulterar modellen i ett uppskattat enterprise value (EV) om 868 MSEK, vilket efter avdrag för nettoskuld mynnar ut i en riktkurs på 57 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
För att förstå riskerna gör vi en känslighetsanalys på riktkursen:
- WACC 9,0 % / Evig tillväxt 3,5 %: 86 SEK per aktie
- WACC 10,0 % / Evig tillväxt 3,0 %: 57 SEK per aktie (Bas-scenario)
- WACC 11,0 % / Evig tillväxt 2,5 %: 36 SEK per aktie
Givet bolagets känslighet för räntenivåer och skuldsättning landar ett rimligt värderingsintervall på 45 - 70 SEK per aktie, beroende på hur snabbt ledningen kan sänka skuldsättningen och därmed minska WACC.
Tabell för prognos av kassaflöden
Valuta: MSEK. Notering: FCFF (Free Cash Flow to Firm) beräknas som EBIT(1-t) + Avskrivningar - CAPEX - Förändring i Rörelsekapital.
| År | År 1 (2027) | År 2 (2028) | År 3 (2029) | År 4 (2030) | År 5 (2031) | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 986,9 | 1 041,2 | 1 124,5 | 1 225,7 | 1 336,0 | 1 376,1 |
| EBIT | 47,4 | 54,1 | 64,1 | 76,0 | 86,8 | 89,4 |
| EBIT (1-skatt) | 37,6 | 43,0 | 50,9 | 60,3 | 68,9 | 71,0 |
| Avskrivningar | 49,3 | 52,1 | 56,2 | 61,3 | 66,8 | 27,5* |
| Investeringar (CAPEX) | -19,7 | -20,8 | -22,5 | -24,5 | -26,7 | -27,5* |
| Förändring Rörelsekapital | -4,9 | -5,2 | -5,6 | -6,1 | -6,7 | -6,9 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 62,3 | 69,1 | 79,0 | 91,0 | 102,3 | 64,1 |
*I terminalperioden antas avskrivningar och CAPEX vara lika stora och tar därmed ut varandra för att reflektera ett normaliserat, jämviktsläge utan artificiella avskrivningsövervärden.
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.