Analys av Solar
Analys av Solar A/S
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Solar A/S är ett ledande europeiskt sourcing- och servicebolag huvudsakligen inom el, VVS, ventilation samt klimat- och energilösningar. Bolagets kärnverksamhet kretsar kring produktförsörjning, värdeskapande tjänster och optimering av kundernas verksamheter.
Verksamheten är indelad i tre kundsegment:
- Installation (56 % av omsättningen 2025): Installation av el- och VVS-produkter.
- Industry (34 % av omsättningen 2025): Industri, offshore/marin samt försörjning och infrastruktur. Inkluderar även MAG45 och Thermonova.
- Trade (10 % av omsättningen 2025): Specialförsäljning och andra specialistområden, inklusive Solar Polaris och Højager.
Geografiskt verkar Solar på fem nyckelmarknader i Europa: Danmark (33 % av omsättningen 2025), Nederländerna (23 %), Sverige (17 %), Norge (15 %), Polen (3 %) samt Övriga marknader (9 %).
Rekommendation - Stark organisk tillväxt tyngs av hög skuldsättning och marginalpress
Solar levererar ett Q3-resultat i linje med förväntningarna och visar stark justerad organisk tillväxt (10,3 % för koncernen och positiv på alla huvudmarknader). Vidare preciseras helårsguidningen för EBITDA till DKK 450m (mitt i det tidigare intervallet DKK 400–480m) och omsättningsguidningen höjs till DKK 13,6bn.
Det finansiella läget innehåller dock betydande utmaningar som väger tungt. Skuldsättningen (gearing) uppgår till hela 5,2x EBITDA, vilket överstiger bolagets målområde (1,0–3,0x) avsevärt, huvudsakligen drivet av förvärvet av Sonepar Norge och en tillfällig lagersatsning. Bruttomarginalen fortsätter att vara under hård press (19,3 % i Q3 jmf med 19,8 % Q3 2025) på grund av tuff priskonkurrens och högre fraktkostnader. Det operativa kassaflödet för årets första nio månader var kraftigt negativt (-595 MDKK).
Riktkurs: 342 DKK Värderingsintervall: 260 - 460 DKK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Solar strävar efter att öka kundernas produktivitet genom digitalisering och att driva den gröna omställningen (klimat- och energiprodukter genererar över 1 DKKbn i omsättning). Bolaget investerar kraftigt i en ny digital handelsplattform (rollout slutförs H1 2027) och har tillsatt en ny Chief Technology Officer i koncernledningen för att påskynda den digitala transformationen.
Finansiella mål och helårsguidning 2026 (uppdaterad/preciserad i Q3):
- Omsättning: Preciseras/höjs till DKK 13,6bn (tidigare DKK 12,9–13,4bn).
- EBITDA: Preciseras till DKK 450m (tidigare DKK 400–480m).
- Organisk tillväxt: Förväntas uppgå till ca 4,5 % (tidigare 3,5 %).
- EBITDA-marginal: Förväntas bli 3,3 % (tidigare 3,1–3,6 %).
Analys av framtidsutsikter:
Sannolikheten att nå den preciserade helårsguidningen bedöms som hög, då utvecklingen i Q2 och Q3 komenserat för den svaga vintern i Q1. VD Jens Andersen uttrycker uppmuntran över intäktsutvecklingen och den återvända volymtillväxten, men noterar samtidigt att lönsamheten bromsas av en starkt konkurrensutsatt marknad och marginalpress.
Strategiska initiativ som integrationen av Sonepar Norge (slutförd i Q2/Q3 2026) och flytten till det nya centrallagret i Kumla, Sverige (slutförd till största del) väntas ge operationella effektiviseringar framöver.
Potentiella triggers för aktiekursen:
- Marginalförbättringar och synergikostnader som avtar under 2027.
- Framgångsrik normalisering av arbetaskapitalet och lagerreduktion i Q4 2026 för att sänka nettoskulden.
- Tydlig återhämtning i nybyggationssektorn på kärnmarknaderna.
Omsättningstillväxt på huvudmarknaderna ställs mot pressade marginaler
Försäljningen i Q3 2026 uppgick till 3 321 MDKK (2 815), motsvarande en rapporterad tillväxt på 18,0 % och en arbetsdagsjusterad organisk tillväxt på 10,3 % (-2,1 %). Samtliga huvudmarknader visade positiv organisk tillväxt, särskilt drivet av Danmark (+13,9 %) och Trade-segmentet som ökade med hela 23,3 % tack vare stora projektleveranser såsom solcellsparker via Solar Polaris. Trots stark volym- och projekttillväxt präglas dock marknaden av intensiv prispress på slutkundsnivå, vilket påverkar lönsamheten.
Denna konkurrens, tillsammans med högre fraktkostnader, pressade bruttomarginalen i Q3 till 19,3 % (19,8 % fg. år), även om cykliska lagervinster om ca 35 MDKK i kvartalet gav ett tillfälligt stöd. EBITDA-marginalen landade på 4,4 % (3,9 %), men EBIT-marginalen för årets första nio månader summeras till nära noll (0,02 %) på grund av ett svagt inledande halvår och höga avskrivningsnivåer.
Hög skuldsättning och bundet rörelsekapital under intensiv investeringsfas
Balansräkningen visar tydliga tecken på finansiell ansträngning i spåren av större investeringar och förvärv (Sonepar Norge). Nettoskulden (NIBD) uppgår till 2 554 MDKK, vilket resulterar i en skuldsättningsgrad (gearing) på hela 5,2x EBITDA – långt över målet på 1,0–3,0x. Samtidigt binder bolaget mycket kapital; nettorörelsekapitalet utgör 18,4 % av omsättningen (LTM), förklarat av lagersatsningar för att möta leverantörers prisökningar samt stark försäljningstillväxt.
Det höga rörelsekapitalet i kombination med omfattande investeringar gav ett svagt löpande kassaflöde på -595 MDKK under Q1-Q3. Investeringsstrategin (Capex) har kretsat kring framtidssäkring, där bruttoinvesteringar utgjorde 2,3 % av omsättningen för perioden. Fokus ligger på den nya digitala handelsplattformen, det högautomatiserade centrallagret i Kumla och integrationen i Norge. Investeringarna väntas trappas ned successivt, vilket från 2027 ska börja stärka bolagets långsiktiga konkurrenskraft, frigöra kassaflöde och möjliggöra skalbarhet i marginalerna.
Försäljningsprognos: Tillväxt driven av grön omställning och strukturella marknadsandelar
Försäljningsutvecklingen för Solar A/S väntas präglas av en tudelad marknad under den inledande prognosperioden, för att därefter övergå i en mer bredbaserad tillväxt. På kort sikt hämmas traditionell nybyggnation (vilket påverkar Installations-segmentet) av ett högre ränteläge och osäker konjunktur, men detta motverkas kraftigt av den strukturella efterfrågan inom den gröna omställningen. Solars exponering mot klimat- och energilösningar, som redan omsätter över 1 miljard DKK, tillsammans med stora solcellsparksprojekt via Solar Polaris (Trade-segmentet), förväntas utgöra den primära tillväxtmotorn.
Industrisegmentet väntas uppvisa en stabil tillväxt i takt med ökad elektrifiering och automationskrav hos europeiska industrikunder. Från och med 2027 kommer försäljningen även få skjuts av den nya digitala handelsplattformen (fullt utrullad H1 2027) vilket förbättrar kundupplevelsen och driver "share of wallet" hos befintliga kunder. Åren 2028–2029 prognostiseras en tydlig återhämtning inom nybyggnationssektorn på kärnmarknaderna, vilket adderar ytterligare volymtillväxt. Sonepar Norges integration ger dessutom full marknadspenetration i Norge. På sikt (terminal value) bedöms bolaget växa i linje med europeisk BNP-tillväxt plus ett smärre premium för den sekulära trenden inom energieffektivisering, vilket motiverar en evig tillväxttakt på 2,0 %.
Marginalprognos: Operativ hävstång efter tung investeringscykel
Solars nuvarande lönsamhet är kraftigt pressad av intensiv priskonkurrens på slutkundsnivå, ogynnsamma fraktkostnader samt höga avskrivningar från de senaste årens massiva investeringar (CAPEX). Koncernens EBIT-marginal, som för närvarande balanserar strax över nollstrecket, förväntas dock genomgå en gradvis och tydlig förstärkning under de kommande fem åren.
Den initiala marginalförbättringen (2027–2028) drivs av att synergierna från förvärvet av Sonepar Norge realiseras samt att det nya högautomatiserade centrallagret i Kumla når full operationell effektivitet. Detta kommer att sänka logistikkostnaderna per order och reducera behovet av tillfälliga lagersatsningar. Samtidigt fasas de exceptionella integrations- och omstruktureringskostnaderna ut. När den digitala handelsplattformen är färdigställd kommer bolagets CAPEX-nivåer att normaliseras, vilket dämpar avskrivningstakten och gynnar EBIT-marginalen. Vidare bedöms prispressen i branschen avta i takt med att byggkonjunkturen stärks framåt 2028. På lång sikt bedöms affärsmodellen kunna generera en stabil och uthållig EBIT-marginal på 3,0 %, vilket reflekterar en normaliserad bruttomarginal och full skalbarhet i den operativa infrastrukturen.
DCF Värdering
Sammanfattning av prognoser och antaganden: Värderingen baseras på antagandet att Solars höga investeringsfas planar ut, vilket kommer att speglas i normaliserade nivåer för avskrivningar, investeringar (CAPEX) och rörelsekapital. Investeringarna (CAPEX), som initialt varit höga till följd av bygget av centrallagret i Kumla och utvecklingen av en ny IT-plattform, prognostiseras gradvis konvergera till en underhållsnivå och i terminalperioden stabiliseras på 2,0 % av omsättningen. Avskrivningarna (D&A), som i dagsläget uppgår till cirka 2,3 % drivet av just dessa tillgångar, antas successivt sjunka för att i steady-state helt balansera CAPEX (2,0 % av omsättningen).
Vidare prognostiseras en markant effektivisering av rörelsekapitalet. Genom operationella synergier från den norska integrationen, bättre utnyttjande av centrallagret i Sverige samt den nya digitala handelsplattformen förväntas nettorörelsekapitalet (NWC) sjunka från dagens höga 18,4 % av omsättningen till en långsiktigt hållbar nivå om 15,0 %. Denna minskning av bundenheten skapar förutsättningar för starkare fria kassaflöden under prognosperioden (2027–2031). En diskonteringsränta (WACC) på 8,5 % har tillämpats.
Riktkurs: 342 DKK per aktie.
Känslighetsanalys
Tabellen nedan visar hur riktkursen (DKK) förändras vid justeringar av WACC och den eviga tillväxttakten (Terminal Growth).
| WACC / Evig tillväxt | 1,5 % | 2,0 % (Bas) | 2,5 % |
|---|---|---|---|
| 7,5 % | 415 | 458 | 510 |
| 8,5 % (Bas) | 315 | 342 | 374 |
| 9,5 % | 239 | 258 | 279 |
Värderingsintervall: Baserat på känslighetsanalysen och osäkerheten kring konjunkturåterhämtningen inom nybyggnation, bedöms ett rimligt värderingsintervall för Solar A/S vara 260 – 460 DKK per aktie.
Tabell för prognos av kassaflöden
Belopp i MDKK (utgår från antaget basår 2026 med omsättning 13 000 MDKK)
| MDKK | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 585 | 14 332 | 14 905 | 15 427 | 15 890 | Evig tillväxt 2,0% |
| EBIT | 245 | 344 | 417 | 463 | 477 | 486 |
| Skatt (22%) | -54 | -76 | -92 | -102 | -105 | -107 |
| NOPAT | 191 | 268 | 325 | 361 | 372 | 379 |
| Avskrivningar | 312 | 315 | 313 | 309 | 318 | 318 |
| CAPEX | -163 | -215 | -253 | -293 | -318 | -318 |
| Förändring NWC | 63 | 58 | 51 | 47 | 42 | -48* |
| Fritt kassaflöde (FCFF) | 403 | 426 | 436 | 424 | 414 | 331 |
(Notera: I terminalperioden är NWC-förändringen negativ (-48 MDKK) eftersom ett växande bolag i perpetuity ständigt binder nytt rörelsekapital i takt med tillväxten på 2,0 %, förutsatt en konstant NWC-marginal på 15 %).
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.