Analys av Rejlers
Analys av Rejlers AB
Årtal och kvartal: 2026, Q3
Företagsbeskrivning
Rejlers är en av Nordens ledande teknikkonsultkoncerner, grundat 1942. Bolaget fungerar som en katalysator för hållbar omställning med expertis inom energiomställning, industriell transformation och framtidssäkring av samhällen. Verksamheten bedrivs huvudsakligen i tre geografiska segment: Sverige (61 % av omsättningen i Q3 2026), Finland inklusive Abu Dhabi/Förenade Arabemiraten (31 %) och Norge (8 %). Totalt har koncernen 3 608 anställda fördelade på över 80 orter.
Rekommendation - Ett historiskt samgående med stor synergipotential
Rejlers befinner sig i en massiv transformationsfas. Bolaget visar fortsatt god omsättningstillväxt driven av förvärv och stark utveckling i Sverige, men drabbas kortsiktigt av lägre marginaler till följd av avvaktande infrastrukturprojekt i Norge, geopolitisk påverkan i Abu Dhabi och en intensiv rekryteringssatsning i norra Sverige. Det absolut viktigaste beskedet är dock godkännandet av det historiska samgåendet med norska Multiconsult. Denna sammanslagning skapar en pan-nordisk aktör med cirka 8 000 anställda och 12 miljarder SEK i omsättning, där betydande kostnadssynergier om 100–120 MSEK årligen har identifierats. Den tillfälliga marginalpressen från nyanställningarna förväntas vända till god lönsamhet från början av 2027, även om balansräkningen på kort sikt uppvisar en förhöjd skuldsättning inför samgåendet.
Riktkurs: 587 SEK Värderingsintervall: 470 – 780 SEK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Rejlers har formulerat finansiella och kulturella mål för 2030:
- Omsättning: 8 miljarder SEK (före samgåendet med Multiconsult).
- Lönsamhet: Minst 10 % EBITA-marginal.
- Tillväxt: Branschens högsta organiska tillväxt.
- Kultur: Kulturindex 10/10 (uppnått 8.3/10 i Q3 2026).
- Klimat: Halvera scope 1 & 2-utsläpp 2023–2030, nettonoll 2050.
Med det godkända samgåendet med Multiconsult nås volymmålet i ett slag, då den nya koncernen får en kombinerad omsättning på ca 12 miljarder SEK. Marknaden bedöms som en stabil "6:a" på en 10-gradig skala, där energi och infrastruktur är fortsatt starka med förväntad återhämtning i industri och fastighet.
Potentiella triggers för bolaget:
- Formellt slutförande av samgåendet med Multiconsult kring årsskiftet 2026/2027.
- Realisering av utlovade kostnadssynergier på 100–120 MSEK årligen inom tre år.
- Positiv marginalvinkling under första halvåret 2027 när de 125 nyanställda i Sverige når full debiteringsgrad.
- Stabilisering av situationen i Abu Dhabi och ny fart i norska infrastrukturprojekt.
Intäktsutveckling och Lönsamhetsdynamik i Q3
Under det tredje kvartalet 2026 ökade Rejlers nettoomsättning med 3,5 % till 1 065,0 MSEK, drivet av förvärvad tillväxt (+6,4 %). Den organiska tillväxten var dock negativ (-3,4 %) under kvartalet. Rent geografiskt agerar Sverige starkt som draglok med en total tillväxt på 7,5 %, gynnat av högre timavgifter och nyanställningar. Däremot tappade Finland (inklusive UAE) 7,2 % på grund av oroligheter i Mellanöstern, medan Norges organiska nedgång på hela 27,5 % förklaras av uppskjutna infrastrukturprojekt, även om förvärv höll den totala norska tillväxten positiv.
Samtidigt som omsättningen ökade, sattes marginalerna under kortsiktig press. EBITA för Q3 uppgick till 60,1 MSEK, vilket gav en EBITA-marginal på 5,6 % (ner från 7,2 % föregående år). Den svagare lönsamheten är en direkt konsekvens av lägre nyttjandegrad i Sverige, orsakat av den offensiva intagningen av cirka 150 nyanställda under sensommaren (som belastade årets första nio månader med 20 MSEK), samt den svaga projektutvecklingen i Norge och Abu Dhabi. Reversering av avsättningar i moderbolaget gav dock ett visst stöd till resultatet.
Finansiell Ställning och Kapitalallokering
Rejlers befinner sig i en expansiv fas, vilket återspeglas tydligt i balansräkningen. Den intensiva förvärvsstrategin under året (inklusive köpen av Rörkraft AB, SGM Consulting Oy och Future Technology AS för totalt 426,5 MSEK) har inneburit en ökad skuldsättning. Nettoskulden steg till 1 148,3 MSEK vid utgången av september 2026, och relationen Nettoskuld/EBITDA ökade till 2,2x från 1,2x vid årets början. Tillgångsmassan domineras nu av förvärvsrelaterad goodwill och kundvärden. Checkkrediten har stärkts och lån omförhandlats för att säkerställa likviditet fram till och med 2027.
Det operativa kassaflödet pressades i Q3 till -19,3 MSEK (25,7), starkt påverkat av lägre kortfristiga skulder och rekryteringskostnaderna i Sverige. Rörelsekapitalet band 64,3 MSEK under kvartalet (-6,0 % av omsättningen). Kapitalallokeringen framåt handlar nu helt om att slutföra integrationen av Multiconsult. Investeringar förväntas riktas mot IT-plattformar och samlokalisering, med målet att snabbt frigöra de identifierade synergierna, samtidigt som bolaget fortsätter sitt strategiska fokus på tillväxtsektorer som vatten, försvar och energiomställning.
Försäljningsprognos: Kvantumsprång genom fusion och strukturell medvind
Försäljningsutvecklingen för Rejlers de kommande fem åren kommer primärt att definieras av det förestående samgåendet med norska Multiconsult vid årsskiftet 2026/2027. Affären förvandlar bolaget i ett slag från en omsättning på cirka 5 miljarder SEK till en pan-nordisk gigant på närmare 12 miljarder SEK. Som ett operativt teknikkonsultbolag styrs Rejlers intäkter i grunden av antalet anställda (kapacitet), debiteringsgrad (volym) och timpriser (pris).
På kort sikt (2026) räknar jag med en ensiffrig tillväxt driven av tidigare förvärv och högre timpriser i Sverige. Från 2027 och framåt skiftar fokus till den nya gemensamma koncernen. Efterfrågan bedöms vara mycket god inom energiomställning, försvar och vatteninfrastruktur, vilket utgör en stark sekulär trend. Samtidigt börjar cykliska segment som industri och fastigheter successivt återhämta sig under 2027–2028 i takt med en stabiliserad räntemiljö. Den kraftiga rekryteringen av 125 nya medarbetare i norra Sverige under Q3 2026 kommer att addera betydande organisk tillväxt under nästkommande år när dessa fasas in i pågående industriprojekt. Efter den initiala volymexplotionen 2027 modellerar jag en uthållig organisk tillväxt på cirka 4–5 % årligen fram till 2030, drivet av prishöjningar och en nettotillväxt i antalet anställda. För det eviga värdet (terminal value) appliceras en långsiktig tillväxttakt på 2,0 %, vilket speglar en normaliserad inflation och BNP-tillväxt i Norden.
Marginalprognos: Synergirealisering och ökad debiteringsgrad lyfter lönsamheten
Rejlers lönsamhet pressas kortsiktigt under 2026 (EBIT-marginal kring 4,5 %) på grund av lägre nyttjandegrad till följd av aggressiv rekrytering i Sverige, projektförseningar i Norge och geopolitisk motvind i Abu Dhabi. I en konsultrörelse slår en nedgång i debiteringsgraden omedelbart mot sista raden, vilket är precis det vi ser effekterna av nu.
Dock är utsikterna för marginalexpansion från 2027 och framåt mycket goda. För det första kommer de 125 nyanställda i Sverige att nå full debiteringsgrad, vilket ger en betydande hävstång på lönsamheten då grundkostnaden redan är tagen. För det andra är Multiconsult-fusionen avgörande; ledningen har identifierat tydliga och trovärdiga kostnadssynergier på 100–120 MSEK årligen, främst relaterade till samordning av IT-plattformar och lokaler, med full effekt inom tre år. Eftersom överlappningen i affären är minimal, bedömer jag risken för intäktstapp som låg. Jag prognostiserar därmed att EBIT-marginalen successivt stärks från 2027 och stabiliseras kring 8,5 % mot slutet av prognosperioden (vilket motsvarar en EBITA-marginal väl i linje med bolagets finansiella mål på minst 10 %, justerat för förvärvsavskrivningar). Denna nivå hålls sedan intakt in i terminalperioden, vilket reflekterar ett välskött konsultbolag i strukturell medvind.
DCF Värdering
Kassaflödena för ett teknikkonsultbolag som Rejlers styrs huvudsakligen av personaleffektivitet och debiteringsgrad snarare än kapitaltunga investeringar. Inför fusionen med Multiconsult förväntas avskrivningarna ligga initialt kring 4,0 % av omsättningen till följd av aktiverade integrationskostnader och nya förvärvsavskrivningar, för att i ett evighetsläge normaliseras ner mot 2,5 %. På liknande sätt modelleras CAPEX (historiskt låga 0,7 %) stiga tillfälligt till ca 1,5 % (2026–2028) för gemensamma IT-investeringar, innan det sjunker tillbaka till 1,0 % i terminalvärdet. Den exceptionella historiska kassaflödespositiva rörelsekapitalutvecklingen bedöms inte uthållig. Under den massiva expansionsfasen (2026–2027) kommer bolaget binda mer kapital (1,5–2,0 % av tillväxten) när kundfordringarna stiger, vilket därefter faller ut i en långsiktig NWC-bindning om cirka 0,5 % årligen.
Värderingen tillämpar en klassisk operativ kassaflödesmodell (DCF). Följande centrala antaganden har tillämpats i beräkningen:
- WACC (Avkastningskrav): 8,0 % (baserat på 2,5 % riskfri ränta, 5,5 % ERP och Beta 1,1)
- Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,0 %
- Normaliserad skattesats: 21,0 %
Sammantaget indikerar diskonteringen av framtida fria kassaflöden, justerat för nuvarande nettoskuld, ett totalt värde på det egna kapitalet om 13 401,7 MSEK.
Riktkurs: 587 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
- Om WACC ökar till 9,0 % och evig tillväxt sjunker till 1,5 %, faller värdet till cirka 470 SEK.
- Om WACC minskar till 7,0 % och evig tillväxt stiger till 2,5 %, stiger värdet till cirka 780 SEK.
- Rimligt värderingsintervall: 470 – 780 SEK per aktie, starkt beroende av marknadens syn på integrationen av Multiconsult.
Tabell för prognos av kassaflöden
| MSEK | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 000 | 12 000 | 12 600 | 13 230 | 13 759 | 14 034 |
| EBIT | 225 | 780 | 945 | 1 058 | 1 170 | 1 193 |
| Skatt (21%) | -47 | -164 | -198 | -222 | -246 | -251 |
| NOPAT | 178 | 616 | 747 | 836 | 924 | 942 |
| + Avskrivningar (D&A) | 200 | 480 | 441 | 397 | 344 | 351 |
| - Investeringar (CAPEX) | -75 | -180 | -189 | -132 | -138 | -140 |
| - Förändring NWC | -10 | -140 | -30 | -30 | -25 | -70 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 293 | 776 | 969 | 1 071 | 1 105 | 1 083 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.