Analys av Outokumpu
Analys av Outokumpu
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Outokumpu är en global marknadsledare inom rostfritt stål med säte i Finland. Bolagets verksamhet täcker hela värdekedjan, från EU:s enda kromgruva i Kemi och ett ferrokromsmältverk i Torneå till förädlings- och valsanläggningar i Europa och Amerika. Bolaget är organiserat i tre huvudsakliga affärsområden:
- Europe: Tillverkning och försäljning av rostfria plattprodukter i EMEA-regionen. Består av enheterna Stainless Europe (standardprodukter) och Advanced Materials (högförädlade produkter och speciallegeringar).
- Americas: Tillverkning och försäljning av rostfria plattprodukter och skräddarsydda lösningar i Nord- och Sydamerika (med produktion i USA och Mexiko).
- Ferrochrome: Utvinning av krommalm och produktion av ferrokrom i Finland för både intern stålproduktion och externa globala kunder.
Rekommendation - Operationell stabilitet i skuggan av europeisk marknadssvaghet
Outokumpu uppvisar ett stabilt operativa resultat under det säsongsmässigt svagare tredje kvartalet, starkt understött av en fortsatt mycket hög lönsamhet i Americas samt goda resultat inom Ferrochrome. Samtidigt hämmas bolaget av en ihållande svag efterfrågan i Europa med höga lager hos kunderna, vilket leder till en tydlig guidning om ett markant lägre resultat under Q4 2026 (där justerat EBITDA väntas ligga i linje med Q4 2025 på cirka 10 MEUR). Det operativa kassaflödet var dessutom negativt under kvartalet till följd av rörelsekapitaluppbyggnad inför underhållsstopp. Trots att den långsiktiga EVOLVE-strategin och kostnadsbesparingarna etablerar en god grund, gör den kortsiktiga osäkerheten i Europa och resultatdämpningen i Q4 att den samlade bilden av bolagets nuläge balanseras.
Riktkurs: 6,01 EUR
Värderingsintervall: 5,15 – 7,10 EUR
AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Outokumpus långsiktiga strategi för perioden 2026–2030, EVOLVE, syftar till att bygga en mer motståndskraftig och hållbar produktportfölj. Strategin delar in verksamheten i basverksamhet och transformativa initiativ. De finansiella och strategiska prioriteringarna innebär att stärka kostnadskonkurrenskraften för det rostfria stålet, växa lönsamt inom avancerade material (hög-nickel-legeringar), öka värdet i ferrokromkedjan samt kommersialisera lågutsläppsteknologier (bland annat under varumärket EvoMaterials®). Parallellt driver bolaget ett omstruktureringsprogram för att nå 100 MEUR i årliga besparingar senast vid utgången av 2027, varav ca 60 MEUR väntas realiseras redan under 2026 (snabbare än ursprunglig plan).
Framtidsutsikter och sentiment:
VD Kati ter Horst framhåller den operationella stabiliteten i ett utmanande Europa och lyfter särskilt fram den rekordstarka treårsnoteringen för Americas samt framstegen i EVOLVE-strategin (bl.a. tester av hög-nickel-legeringar i befintliga verk och byggandet av pilottillverkningsanläggningen för EvoMaterials® i USA). Sentimentet präglas dock av försiktighet gällande den europeiska marknaden.
Guidning Q4 2026:
För det fjärde kvartalet 2026 spås leveranserna av rostfritt stål sjunka med 5–15 % jämfört med Q3 2026. Det justerade EBITDA-resultatet beräknas hamna på samma nivå som i Q4 2025, det vill säga kring 10 MEUR. Negativa lagereffekter och metalljohdannaisförluster väntas påverka resultatet i Q4 baserat på rådande råvarupriser.
Triggers för aktiekursen:
- Slutgiltigt investeringsbeslut om fas 2 i Avesta gällande hög-nickel-legeringar (väntas H1 2027).
- Återhämtning i den europeiska tillverknings- och fordonsindustrin.
- Effekter av skyddstullar och utvidgningen av EU:s koldioxidgränsningsmekanism (CBAM) till förädlade produkter.
- Driftsättning av biokoksanläggningen i Torneå och kommersialisering av EvoMaterials®.
Prisdriven försäljningstillväxt men tydliga regionala marginalskillnader
Omsättningen i det tredje kvartalet 2026 visade en stark tillväxt om nära 20 % jämfört med motsvarande period föregående år, drivet av högre försäljningspriser och en generell volymökning på 5 %. Dock framträder en tudelad marknadsbild. I Europa pressas volymerna ner av en dämpad efterfrågan och höga distributörslager, vilket resulterar i en svag produktmix och en pressad marginal (1,3 % justerad EBITDA-marginal).
I stark kontrast levererar Americas en anmärkningsvärd styrka med sekventiellt ökade leveranser och god efterfrågan från sektorer som industri, energi och datacenter. Detta resulterar i solida marginaler på 11,4 %. Även Ferrochrome bidrar med hög lönsamhet (nära 30 % EBITDA-marginal). Sammantaget nådde Outokumpu en rörelsemarginal (EBIT) på 2,8 % under kvartalet, en markant förbättring från fjolårets negativa utfall.
Solid finansiell ställning ger utrymme för strategiska investeringar
Bolaget besitter en fortsatt stark och solid balansräkning med en soliditet på nära 59 % och god likviditet (1,1 miljarder EUR i kassa och krediter). Under kvartalet försämrades dock nettoskulden marginellt till följd av ett negativt operativt kassaflöde på -83 MEUR. Det negativa kassaflödet drevs i sin tur av en temporär uppbyggnad av rörelsekapital (-177 MEUR) kopplat till förberedelser inför underhållsstopp och säsongsvariationer. Hittills under året summerar dock det operativa kassaflödet positivt.
Samtidigt styr EVOLVE-strategin en strikt allokering av kapitalinvesteringar (CAPEX) mot segment med högre marginaler och koldioxidsnål produktion. Fokus ligger särskilt på investeringsprogrammen i Avesta för hög-nickel-legeringar, pilottillverkningen av EvoMaterials® i USA och den viktiga gröna omställningen via biokoksanläggningen i Torneå. Investeringarna understöds uteslutande av internt genererade medel, vilket bevarar den låga skuldsättningsgraden.
Omsättningsprognos och Volymutveckling (2027–2031)
Som ett operativt tillverkningsbolag inom en kapitalintensiv och cyklisk basindustri drivs Outokumpus omsättning av två huvudkomponenter: leveransvolymer (tonnage) och realiserade försäljningspriser (vilka i sin tur påverkas av produktmix och råvarupriser). På kort sikt (2027) bedömer jag att försäljningstillväxten kommer att vara dämpad. Den europeiska marknaden, som utgör över 60 % av omsättningen, präglas av makroekonomisk motvind, svag efterfrågan från fordons- och vitvaruindustrin samt ett pågående lageruttag hos distributörer. Den svaga guidningen för Q4 2026 bekräftar denna tröga övergång in i nästa år.
Från och med 2028 förväntas dock en strukturell tillväxt ta fart, driven av bolagets EVOLVE-strategi. Istället för att jaga rena volymökningar i standardprodukter sker en medveten förflyttning mot avancerade material. Driftsättningen av Avestas nya utrustning (ESR) för hög-nickel-legeringar i början av 2028 kommer att driva försäljningen av premiumprodukter till rymd-, försvars- och energiindustrin, vilka bär betydligt högre prislappar per ton. Samtidigt fortsätter affärsområdet Americas att gynnas av stark sekulär efterfrågan från datacenter och infrastrukturinvesteringar i USA. Ytterligare en drivkraft är kommersialiseringen av EvoMaterials (2027/2028) och bolagets ledande position inom grönt stål, där europeiska CBAM-tullar på smutsigare importstål förväntas ge Outokumpu en fördelaktig pris- och volymposition på hemmamarknaden. För åren 2029–2031 skissar jag på en stabil, prisdriven tillväxt när andelen speciallegeringar ökar. I terminalvärdet räknar jag med en normaliserad evig tillväxt på 2,0 %, vilket speglar långsiktig inflation och en stabil global underliggande efterfrågan på rostfritt stål.
Lönsamhetsanalys och EBIT-marginalens bana
För ett operativt bolag med höga fasta kostnader (operativ hävstång) får volymtapp snabbt negativ effekt på lönsamheten, vilket vi ser i Europas svaga marginaler (1,3 % EBITDA-marginal under Q3 2026). Min bedömning är dock att EBIT-marginalen står inför en sekventiell och strukturell förbättringsresa under de kommande fem åren.
För 2027 räknar jag med en mindre marginalförbättring i takt med att bolagets omstruktureringsprogram (som ska spara 100 MEUR årligen, varav 60 MEUR realiseras redan under 2026) får full genomslagskraft på helårsbasis. Den stora marginalexpansionen förväntas infalla 2028 och framåt. Denna expansion motiveras primärt av en förbättrad produktmix. När försäljningen av hög-nickel-legeringar från Avesta ökar, lyfts bolagets bruttomarginaler avsevärt, då dessa specialprodukter är mindre priskänsliga och inte utsätts för asiatisk massproduktion. Vidare bidrar biokoksanläggningen i Torneå till sänkta utsläppskostnader. Affärsområdet Americas (som redan uppvisar starka marginaler) förväntas behålla sin lönsamhet tack vare den protektionistiska handelspolitiken i USA och lokal produktion. Sammantaget modellerar jag att EBIT-marginalen stiger från nuvarande deprimerade nivåer upp mot ett cykliskt genomsnitt på cirka 6,0 % till 2031. I terminalvärdet (normaliserat tillstånd) modelleras en försiktigare, cykeljusterad EBIT-marginal på 5,5 % för att ta höjd för framtida ekonomiska nedgångar och nödvändiga återinvesteringar i anläggningarna.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 2,0 % | 3,5 % |
| 2028 | 4,5 % | 4,8 % |
| 2029 | 4,0 % | 5,5 % |
| 2030 | 3,0 % | 5,8 % |
| 2031 | 2,5 % | 6,0 % |
| Terminal Value | 2,0 % | 5,5 % |
DCF Värdering
Avskrivningarna (D&A), som historiskt legat på ca 3,8 % av omsättningen, bedöms successivt öka mot 4,0 % de kommande åren på grund av investeringsprogrammen inom EVOLVE. Investeringarna (CAPEX) förväntas tillfälligt vara förhöjda, och nå 4,2–4,5 % av omsättningen under 2027–2028 till följd av omställningsinitiativ som ESR i Avesta och biokoksanläggningen i Torneå, innan de stabiliseras kring 4,0 % i terminalperioden. Vidare prognostiseras en ökad kapitalbindning (NWC) om 0,5 % av omsättningen under de tillväxtintensiva åren från 2028, då expansionen kräver mer kapital bundet i varulager och kundfordringar.
Värderingen bygger på att framtida kassaflöden diskonteras med en WACC (vägd kapitalkostnad) om 9,0 %. Detta avkastningskrav speglar basindustrins cykliska risker där verksamheten bärs upp till ca 91 % av eget kapital och 9 % av nettoskuld. Den eviga tillväxttakten (Terminal Growth) har satts till 2,0 %. Resultatet av diskonteringen (Enterprise Value minus nettoskuld) leder till en riktkurs på 6,01 EUR per aktie.
Känslighetsanalys
- WACC 8,5 % / Evig tillväxt 2,5 %: Värde per aktie ca 7,10 EUR
- WACC 9,0 % / Evig tillväxt 2,0 %: Värde per aktie 6,01 EUR
- WACC 9,5 % / Evig tillväxt 1,5 %: Värde per aktie ca 5,15 EUR
Ett rimligt värderingsintervall för Outokumpu, med hänsyn till konjunkturens osäkerhet, är 5,15 – 7,10 EUR per aktie.
Tabell för prognos av kassaflöden
Belopp i MEUR (Antagen basomsättning 2026: 6 000 MEUR)
| År | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 120 | 6 395 | 6 651 | 6 851 | 7 022 | 7 163 |
| Omsättningstillväxt | 2,0 % | 4,5 % | 4,0 % | 3,0 % | 2,5 % | 2,0 % |
| EBIT | 214 | 307 | 366 | 397 | 421 | 394 |
| EBIT-marginal | 3,5 % | 4,8 % | 5,5 % | 5,8 % | 6,0 % | 5,5 % |
| Skatt (22 %) | -47 | -68 | -80 | -87 | -93 | -87 |
| NOPAT | 167 | 239 | 285 | 310 | 329 | 307 |
| Avskrivningar | 239 | 256 | 266 | 274 | 281 | 287 |
| Investeringar (CAPEX) | -257 | -288 | -279 | -281 | -288 | -287 |
| Förändring Rörelsekapital | -31 | -32 | -33 | -34 | -35 | -14 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 118 | 175 | 239 | 269 | 287 | 293 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.