Analys av Orthex

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 07:08RekGrönaktiekurs vid analys4,21 €

Analys av Orthex Corporation

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Orthex Corporation är en ledande nordisk tillverkare av hushållsprodukter med inriktning på praktiska, säkra och hållbara plastprodukter för hemmet. Verksamheten är strukturerad i tre huvudsakliga produktkategorier: Storage (SmartStore™), som utgör bolagets tydliga tillväxtmotor; Kitchen (GastroMax™ och Kökskungen™); samt Home & Garden (Orthex™). Bolaget bedriver egen produktion i Finland (Lojo) och Sverige (Tingsryd och Gnosjö) och säljer sina produkter till över 40 länder. Strategin bygger på en stark kärnmarknad i Norden kombinerat med strukturell tillväxt och expansion i Övriga Europa genom detaljhandel och e-handel.

Rekommendation - Stark operationell leverans med bevisad prissättningsmakt

Riktkurs: 8,65 EUR
Värderingsintervall: 6,70 EUR – 11,50 EUR
AI Betyg: 🟢

Orthex levererar ett urstarkt tredje kvartal och uppnår sin högsta kvartalsvisa nettoomsättning någonsin (25,8 MEUR), vilket motsvarar en tillväxt på 10,2 % (9,3 % valutaneutralt). Prestationen understryker bolagets motståndskraft och operativa styrka; efter ett tillfälligt marginalhack i det föregående kvartalet har snabbt implementerade prishöjningar framgångsrikt parerat de höga råvarukostnaderna. Samtidigt drivs volymerna kraftigt uppåt, särskilt inom förvaringsprodukter (Storage) och på den nordiska marknaden. Bolagets finansiella ställning är mycket robust med en låg nettoskuld i förhållande till lönsamheten, vilket ger utmärkt flexibilitet för fortsatt expansion.

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Bolagets finansiella mål är oförändrade och inkluderar en genomsnittlig årlig organisk tillväxt på över 5 % (över 10 % utanför Norden), en justerad EBITA-marginal över 18 % över tid, samt en skuldsättning (Nettoskuld/Justerad EBITDA) under 2,5x. Utdelningsmålet ligger på minst 50 % av nettoresultatet halvårsvis.

Sannolikheten att bolaget levererar på tillväxt- och skuldsättningsmålen bedöms som mycket hög givet nuvarande fundamenta. Att nå EBITA-målet på 18 % kräver dock en fortsatt ihållande volymtillväxt, operationell hävstång och stabiliserade polymerpriser. Framtidsutsikterna stöds starkt av strukturella konsumenttrender såsom ökat fokus på hemorganisering och yteffektivitet. Dessutom positionerar Orthex sig gynnsamt genom sitt växande erbjudande av återvunna och biobaserade plastmaterial, vilket blir en allt viktigare konkurrensfördel i takt med strängare EU-regleringar. Centrala triggers framåt är nya hyllplatser i Europa, sjunkande inköpspriser på plast samt en fortsatt sekventiell marginalförstärkning.

Stark volymtillväxt och snabba prisjusteringar driver rekordhög försäljning och återhämtad lönsamhet

Nettoomsättningen under Q3 2026 steg till 25,8 MEUR (23,4), drivet av tillväxt inom bolagets primära tillväxtmotor Storage som ökade med hela 16,6 % och nu utgör 72,9 % av försäljningen. Geografiskt var Norden exceptionellt starkt med en ökning på 15,0 %. I Övriga Europa började försäljningsmomentumet ta fart mot slutet av kvartalet i takt med att prisförhandlingar och prishöjningar slutfördes med återförsäljare.

Bruttomarginalen förbättrades till 28,7 % (28,5 %), vilket reflekterar högre volymer, skalbara effektivitetsvinster (operationell hävstång) samt lyckade prishöjningar mot kund. Rörelsemarginalen (EBIT) och den justerade EBITA-marginalen landade båda på solida 14,2 % (14,3 %), fria från jämförelsestörande poster under kvartalet. Marginalutvecklingen bekräftar bolagets prissättningskraft i en miljö präglad av inflation på insatsvaror och geopolitisk osäkerhet i leveranskedjorna.

Solid finansiell ställning och stark kassakonvertering stöder hållbara, egenfinansierade investeringar

Balansräkningen är mycket stark med en soliditet på 45,8 % och en nettoskuld på 13,3 MEUR. Nettoskulden i relation till justerad EBITDA uppgår till låga 0,9x, vilket är väsentligt under måltaket på 2,5x och vittnar om en låg finansiell risk. Det operativa kassaflödet för årets nio första månader uppgick till 9,0 MEUR, motsvarande en god kassakonvertering på 68,2 %. Förändringar i rörelsekapitalet påverkade kassaflödet positivt, primärt genom ökade leverantörsskulder.

Investeringsstrategin är inriktad på hållbar tillväxt och cirkulär ekonomi, där investeringarna (3,5 MEUR under 1–9/2026) i sin helhet täcks av det löpande kassaflödet. Kapitalet allokeras effektivt till formar för nya produktlanseringar inom SmartStore™, kapacitetsökningar i de svenska och finska fabrikerna, samt FoU kring återvunna och biobaserade plastmaterial. Detta proaktiva arbete säkerställer Orthex relevans och marknadsandelar på en europeisk marknad med allt stramare miljökrav.

Försäljningsprognos: Förvaring och Europaexpansion driver den långsiktiga tillväxten

Eftersom Orthex är ett operativt tillverkande bolag baseras försäljningsprognosen på en kombination av volymtillväxt, prissättningskraft och produktmix. Bolagets tillväxtmotor är produktkategorin Storage (SmartStore), vilken utgör närmare 73 procent av omsättningen och uppvisade en urstark tillväxt på över 16 procent under det senaste kvartalet. Den underliggande efterfrågan drivs av en stark konsumenttrend kring hemorganisering och yteffektivitet. Dessutom ger bolagets ledande position inom biobaserad och återvunnen plast en betydande vallgrav när europeiska återförsäljare måste anpassa sig till hårdare EU-regleringar (exempelvis PPWR).

Försäljningen i Norden bedöms växa i en stabil men mogen takt om cirka 3–4 procent årligen. Det verkliga tillväxtcaset ligger i "Övriga Europa" där bolaget idag endast utgör en liten spelare men har starkt momentum. Nya hyllplatser hos stora europeiska detaljhandelskedjor väntas driva en tillväxt på över 10 procent årligen i denna region. Kategoriutvecklingen bedöms förbli tudelad: Storage kommer växa med 6–8 procent årligen tack vare nya produktlanseringar (som SmartStore Comfort och Module), medan Kitchen och Home & Garden förväntas växa i linje med inflationen på cirka 2 procent. Sammantaget modelleras en årlig organisk försäljningstillväxt på 5,5–6,0 procent för de kommande fem åren, vilket är i linje med bolagets finansiella mål. För det eviga värdet (terminal value) appliceras en långsiktig tillväxttakt på 2,0 procent, vilket speglar en normaliserad inflation och befolkningstillväxt på bolagets kärnmarknader.

Marginalprognos: Skalfördelar och stabiliserade råvarupriser banar väg mot högre lönsamhet

För ett operativt industribolag som Orthex är rörliga kostnader (främst plastpolymerer) och fasta kostnader (fabriker i Sverige och Finland) helt avgörande för EBIT-marginalen. Efter en period av volatila råvarupriser har bolaget nu bevisat sin förmåga att snabbt föra över kostnadsökningar till slutkund, vilket syns i Q3-marginalen på 14,2 procent.

Framåt väntas bruttomarginalen stabiliseras runt 28–29 procent. Den huvudsakliga drivkraften för EBIT-marginalexpansion de kommande fem åren är operationell hävstång (economies of scale). När volymerna ökar, framför allt genom exporten till Europa, slås de fasta produktions- och centrala administrationskostnaderna ut på en större försäljningsbas. Samtidigt minskar bolagets beroende av fossilbaserade råvaror gradvis i takt med att återvunnen plast tar större andel, vilket förväntas sänka kostnadsvolatiliteten över tid. Vi prognostiserar en gradvis förstärkning av EBIT-marginalen från dagens helårsnivåer mot 15,5 procent fram till år 2031. Även om detta ligger något under bolagets ambitiösa långsiktiga mål på över 18 procent (Justerad EBITA), är det ett mer konservativt och realistiskt antagande för en privat investerare att prissätta, givet den hårda konkurrensen i Europa. Terminalmarginalen sätts till 15,0 procent för att ta höjd för en normaliserad priskonkurrens i ett evighetsperspektiv.

DCF Värdering

I värderingen av Orthex framtida fria kassaflöden är förståelsen för bolagets investeringscykler och rörelsekapitalbindning central. Då Orthex har en stabil maskinpark men befinner sig i en europeisk expansionsfas, antas avskrivningarna ligga stabilt runt 5,5–5,7 % av omsättningen. Investeringarna (CAPEX) prognosticeras marginellt högre (5,8–6,0 %) under tillväxtfasen på grund av verktyg för produktkategorin Storage, men i evighetsfasen (Terminal Value) jämställs de båda på 5,5 %. Eftersom tillväxt binder kapital, modelleras en årlig negativ kassaflödeseffekt motsvarande 0,4–0,5 % av omsättningen under prognosperioden för ökande rörligt kapital.

Genom att använda en WACC (avkastningskrav) på 9,0 % – vilket reflekterar bolagets låga finansiella risk (soliditet ~46 %) men också beroendet av plastråvaror – diskonteras de fria kassaflödena. Med antaganden om en tillväxt på ~5,5-6,0 % initialt, en evighets-tillväxt på 2,0 %, och marginaler som skalar upp till 15,5 %, beräknas ett Enterprise Value. Efter justering för nettoskulden uppnås värdet på det egna kapitalet.

Riktkurs: 8,65 EUR per aktie.

Känslighetsanalys

  • Om WACC sänks till 8,0 % och evig tillväxt ökar till 2,5 %, stiger värdet per aktie till drygt 11,50 EUR.
  • Om WACC höjs till 10,0 % och evig tillväxt sjunker till 1,5 %, faller värdet per aktie till cirka 6,70 EUR.

Ett rimligt värderingsintervall för Orthex, baserat på olika utfall kring den framtida expansionen i Europa och råvaruprisernas utveckling, ligger därmed mellan 6,70 EUR och 11,50 EUR.

Tabell för prognos av kassaflöden

År20272028202920302031Evigt värde (Terminal)
Omsättning (MEUR)89,6894,88100,57106,40112,25114,50 (Normaliserad)
Rörelseresultat (EBIT)11,2112,5214,0815,7517,4017,18
Skatt-2,38-2,62-2,90-3,20-3,48-3,44
NOPAT8,839,9011,1812,5513,9213,74
Avskrivningar5,115,415,736,066,406,29
Investeringar (CAPEX)-5,38-5,69-6,03-6,38-6,73-6,29
Förändring Rörelsekapital-0,40-0,42-0,45-0,48-0,50-0,20
Fritt Kassaflöde (FCFF)8,169,2010,4311,7513,0913,54

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.