Analys av Optomed
Analys av Optomed Plc
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Optomed är ett finskt medicinteknikbolag och en av de ledande globala leverantörerna av handhållna ögonbottenkameror (funduskameror). Bolaget kombinerar egenutvecklad hårdvara med mjukvara och artificiell intelligens (AI) i syfte att transformera diagnosticeringen av synhotande ögonsjukdomar, såsom diabetisk retinopati, glaukom och åldersrelaterad makuladegeneration (AMD).
Optomed verkar inom två synergistiska affärsområden:
- Devices (Hårdvara): Utveckling, tillverkning och kommersialisering av handhållna ögonbottenkameror samt integrerade AI-screeningtjänster.
- Software (Mjukvara): Utveckling av screeningmjukvara för diabetisk retinopati och cancerscreening samt konsulttjänster och distribution av partnerprodukter.
Bolaget bedriver sin R&D i Finland och säljer sina produkter och tjänster i över 60 länder. Huvudsakliga geografiska marknader är Finland, övriga Europa samt Resten av världen (där USA och Kina ingår som viktiga drivkrafter).
Rekommendation - Stark operationell vändning och tillväxt i integrerade AI-lösningar
Optomed visar på en fortsatt mycket stark operationell vändning under det tredje kvartalet 2026. Efter ett svagare första halvår levererade bolaget en omsättningstillväxt på 17,5 % (19,9 % valutajusterat) i Q3, pådriven av en kraftig återhämtning i Devices-segmentet (+30,6 %) och en stor order i USA på ca 1,9 MEUR.
Lönsamhetsförbättringen är mycket påtaglig: bruttomarginalen stärktes till 69,5 % (65,8 % exklusive tullåterbetalningar), EBITDA uppgick till 1,1 (-0,5) MEUR och rörelseresultatet (EBIT) blev positivt på 0,4 (-1,2) MEUR. Det operativa kassaflödet förbättrades markant till 1,0 (-1,0) MEUR i kvartalet och nettokassan uppgår till goda 5,8 MEUR. Den påvisade operativa hävstången, i kombination med stigande återkommande AI-intäkter och god kostnadskontroll, visar att bolagets transformation rör sig i rätt riktning.
Riktkurs: 3,66 EUR
Värderingsintervall: 2,75 EUR – 5,30 EUR
AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Optomeds övergripande strategiska mål är att etablera sina handhållna kameror och AI-baserade screeninglösningar som en integrerad del av kliniska arbetsflöden globalt. Visionen är att transformera ögonbottenscreening och göra den tillgänglig i primärvården. Bolaget har inte angivit specifika siffermål för marginaler på lång sikt i rapporten, men uttalad utdelningspolicy och strategi fokuserar för närvarande på att återinvestera kassaflöden i tillväxt och mjukvaruutveckling.
Sannolikhet att nå målen och framtidsutsikter:
- Guidning: Bolaget upprepar sin guidning för helåret 2026 och förväntar sig att helårsomsättningen ökar jämfört med 2025 (17,1 MEUR). Efter nio månader ligger omsättningen på 12,1 MEUR, vilket innebär att Q4 behöver omsätta minst 5,0 MEUR för att nå målet – något som förefaller mycket sannolikt givet Q3-takten (5,2 MEUR) och pågående leveranser.
- VD-ordet och sentiment: VD Juho Himberg uppvisar ett mycket positivt och tryggt sentiment. Han framhåller Q3 2026 som en viktig milstolpe där bolaget visar den operativa hävstång som finns i affärsmodellen. VD betonar särskilt att hårdvaran blivit en integrerad del av kundernas dagliga kliniska arbetsflöden i USA (Snarare än enskilda projektinköp), vilket skapar långsiktiga kundrelationer och växande återkommande AI-intäkter.
- Trender & Externa faktorer: Trender visar på kraftigt stigande bruttomarginaler (nära 70 %) och en bantad kostnadsstruktur (rörelsekostnader minskade med ca 0,7 MEUR i Q3 jämfört med Q3/25). Externa drivkrafter inkluderar en globalt ökande prevelans av diabetes och ögonsjukdomar.
- Triggers: Ytterligare storskaliga hårdvaru- och AI-ordrar i USA, fortsatt ökning av återkommande SaaS/AI-intäkter, samt bekräftelse på att helåret 2026 når positivt EBITDA.
Försäljnings- och Lönsamhetsutveckling: USA-genombrott och marginalexpansion
Under Q3 2026 uppvisade bolaget en omsättningstillväxt på 17,5 % till 5 192 kEUR, där försäljningen primärt drevs av en mycket stark tillväxt i Devices-segmentet (upp 30,6 % Y/Y) tack vare en strategisk stororder i USA om 1,9 MEUR. Parallellt fortsatte Software-segmentet att växa stadigt med 3,3 %. Medan omsättningen historiskt varit volatil kring större hårdvaruinköp, har andelen återkommande intäkter stärkts och uppgick under kvartalet till över 30 %, vilket stabiliserar affärsmodellen över tid.
Lönsamhetsmässigt resulterade denna volym- och mixförbättring i en dramatisk förstärkning av marginalerna. Bruttomarginalen lyfte till 69,5 % under Q3, kraftigt stöttad av hög marginal på AI-tjänster samt en positiv engångspost (tullåterbetalningar) om 196 kEUR (underliggande bruttomarginal ca 65,8 %). Den höga bruttomarginalen, parat med reducerade rörelsekostnader, ledde till en EBITDA-marginal på imponerande 41,8 % för Devices-segmentet och att koncernen på sista raden presterade en positiv EBIT-marginal om 7,3 %.
Finansiell Ställning och Kassaflödesdynamik: Skuldfri grund för fortsatt R&D-satsning
Optomeds balansräkning är finansiellt mycket robust och bolaget är i praktiken skuldfritt med en soliditet om 75,8 % och en nettokassa på hela 5,8 MEUR. Tillgångssidan utgörs primärt av immateriella tillgångar och aktiverade utvecklingskostnader (ca 13,8 MEUR) samt den starka kassan och rörelsekapitalet.
Detta återspeglas också i det operativa kassaflödet som under Q3 uppgick till starka 1,0 MEUR, motsvarande hela 19,5 % av omsättningen. Bolaget finansierar uteslutande sina strategiska investeringar via detta egna genererade kassaflöde och befintlig kassa. Investeringsstrategin förblir strikt inriktad på tillväxtskapande åtgärder som mjukvaruintegrationer mot amerikanska journalsystem (EHR), utveckling av nya AI-algoritmer och nästa generations kameraplattformar. CAPEX-nivån förväntas därmed hållas under kontroll på en strategisk nivå omkring 10–15 % av omsättningen.
Försäljningsprognos
Försäljningsprognos: USA-expansion och övergång till återkommande AI-intäkter driver topline
Optomed befinner sig i en spännande kommersiell fas där bolaget framgångsrikt börjat integrera sin hårdvara i kundernas kliniska arbetsflöden, särskilt på den strategiskt viktiga amerikanska marknaden. Detta markerar ett skifte från traditionell "engångsförsäljning" av utrustning till en mer affärskritisk roll där de handhållna ögonbottenkamerorna (Devices) kombineras med prenumerationsbaserade AI-tjänster. Efterfrågan på effektiv screening av diabetisk retinopati växer i takt med den globala ökningen av diabetes, vilket skapar en stark underliggande medvind.
Under de kommande fem åren förväntar jag mig att försäljningen primärt kommer att drivas av Devices-segmentet på kort sikt genom storskaliga utrullningar i USA och Kina. På sikt kommer dock Software-segmentet och de integrerade AI-tjänsterna att utgöra en allt större andel av den totala mixen, vilket minskar volatiliteten mellan enskilda kvartal. För perioden 2027–2031 estimerar jag en genomsnittlig årlig försäljningstillväxt (CAGR) på cirka 15 %. Tillväxten inleds starkt till följd av den nyligen bevisade acceptansen i USA, för att sedan gradvis normaliseras när marknadspenetrationen ökar. Efter 2031 bedöms bolaget gå in i en mognare fas varför det eviga tillväxtantagandet (terminal growth) sätts till konservativa 2,5 %, i linje med långsiktig inflation och generell tillväxt inom den globala hälso- och sjukvårdssektorn.
Marginalprognos
Marginalprognos: Stark operativ hävstång när Software-mixen ökar
Optomed demonstrerade en tydlig operativ hävstång under tredje kvartalet 2026, där en gynnsam produktmix med högre inslag av AI resulterade i en bruttomarginal på närmare 70 % och en positiv EBIT-marginal på 7,3 %. Givet att tillväxten framåt i allt högre utsträckning kommer att utgöras av återkommande SaaS- och AI-intäkter (som bär betydligt högre marginaler än renodlad hårdvaruförsäljning), finns det utrymme för en märkbar marginalexpansion.
Under de kommande fem åren förväntas bolaget kapitalisera på redan genomförda investeringar i utveckling (R&D) och sänkta fasta kostnader. I takt med att försäljningsvolymerna ökar kommer rörelsekostnadernas andel av omsättningen att sjunka avsevärt. Jag prognostiserar att EBIT-marginalen successivt kommer att stärkas från cirka 5 % för helåret 2027 till 18 % år 2031. Denna utveckling motiveras av att mjukvaruaffären skalar nästan linjärt, samtidigt som hårdvaruaffärens inköps- och produktionskostnader optimeras vid större volymer. Det eviga värdet (terminal value) vilar på ett antagande om en normaliserad EBIT-marginal på 18 %, vilket reflekterar en stabil och lönsam MedTech-aktör med en stor andel återkommande intäkter.
DCF Värdering
I takt med att Optomed övergår från sin intensiva utvecklingsfas för hård- och mjukvara, mot en mer prenumerationsbaserad AI-affärsmodell (SaaS), minskar framgent de tunga kapitalinvesteringarna. Prognosen för investeringar (CAPEX) visar en succesiv sänkning från 13,0 % historiskt till 7,0 % år 2031, hjälpt av skalfördelar, för att stabiliseras på 6,0 % i terminalperioden. Avskrivningarna antas följa investeringarna men med viss fördröjning. Företagets historiskt sett goda kapitalbindning återspeglas i förändringen av rörelsekapitalet, som prognostiseras pendla mellan -1,0 % och 0 %, då prenumerationsintäkter generellt motverkar tunga lagernivåer.
För att diskontera framtida kassaflöden används en kalkylränta (WACC) på 9,0 %. Denna ränta bygger på en riskfri ränta (2,5 %), marknadsriskpremie (5,5 %) och ett beta på 1,4 vilket reflekterar ett mindre tillväxtbolag. Värderingen resulterar i ett Riktkurs på 3,66 EUR per aktie, baserat på det beräknade nuvärdet av bolagets egna kapital (Enterprise value justerat för den starka nettokassan på 5,80 MEUR).
Sammanställning av centrala DCF-antaganden:
- WACC: 9,0 %
- Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,5 %
- Normaliserad skattesats: 20 %
- Normaliserad EBIT-marginal i terminalperioden: 18,0 %
- Normaliserad CAPEX & Avskrivningar i terminalperioden: 6,0 %
- Riktkurs: 3,66 EUR
Känslighetsanalys
För att ge investerare en förståelse för riskerna och möjligheterna stresstestas riktkursen mot förändringar i avkastningskrav (WACC) och evig tillväxt:
- Base case: WACC 9,0 %, Evig tillväxt 2,5 % = 3,66 EUR.
- Bear case: WACC 10,0 %, Evig tillväxt 1,5 % = 2,75 EUR.
- Bull case: WACC 8,0 %, Evig tillväxt 3,5 % = 5,30 EUR.
Ett rimligt och fundamentalt motiverat värderingsintervall för bolaget bedöms därmed vara 2,75 EUR – 5,30 EUR per aktie, beroende på hur väl och hur snabbt bolaget lyckas skala upp sin mjukvaruaffär på den amerikanska marknaden.
##Tabell för prognos av kassaflöden
| Belopp i MEUR | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal (>2031) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,60 | 27,49 | 31,62 | 35,73 | 39,66 | 40,65 |
| Tillväxt (%) | 18,0 % | 16,5 % | 15,0 % | 13,0 % | 11,0 % | 2,5 % |
| EBIT | 1,18 | 2,47 | 3,95 | 5,54 | 7,14 | 7,32 |
| EBIT-marginal (%) | 5,0 % | 9,0 % | 12,5 % | 15,5 % | 18,0 % | 18,0 % |
| Skatt (20 %) | -0,24 | -0,49 | -0,79 | -1,11 | -1,43 | -1,46 |
| NOPAT | 0,94 | 1,98 | 3,16 | 4,43 | 5,71 | 5,86 |
| Avskrivningar (D&A) | 3,30 | 3,30 | 3,16 | 2,86 | 2,78 | 2,44 (6,0 %) |
| Investeringar (CAPEX) | -2,60 | -2,47 | -2,53 | -2,50 | -2,78 | -2,44 (6,0 %) |
| Förändring Rörelsekapital | 0,24 | 0,27 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| Fritt Kassaflöde (FCF) | 1,88 | 3,08 | 3,79 | 4,79 | 5,71 | 5,86 |
| Nuvärde av FCF (WACC 9%) | 1,72 | 2,59 | 2,93 | 3,39 | 3,71 | 58,58 (PV av Terminal) |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.