Analys av Novonesis

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 08:07RekGrönaktiekurs vid analys459,20 Dkr

Analys av Novonesis

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Novonesis är en global ledare inom biologiska lösningar (biosolutions) som bildades genom sammanslagningen av Novozymes och Chr. Hansen. Bolaget utvecklar och tillverkar enzymer, funktionella proteiner, mikroorganismer och probiotika som förbättrar hållbarhet, effektivitet och hälsa i en mängd industriella applikationer och konsumentprodukter.

Novonesis är strukturerat i två huvudsakliga affärsdivisioner:

  1. Food & Health Biosolutions: Består av affärsområdena Food & Beverages (mejeri, bageri, drycker, kött och växtbaserade alternativ) samt Human Health (kosttillskott, HMO/spädbarnsnutrition och avancerade proteiner).
  2. Planetary Health Biosolutions: Består av affärsområdena Household Care (tvättmedel och rengöringsprodukter) samt Agriculture, Energy & Tech (djurfoderenzymer, biobränslen, växtskydd och bioprocesser).

Geografiskt verkar bolaget över hela världen, med fördelningen Developed Markets (utvecklade marknader, 62 % av omsättningen) och Emerging Markets (tillväxtmarknader, 38 % av omsättningen). De största regionala marknaderna är Europa, Mellanöstern & Afrika (35 %), Nordamerika (31 %), Asien-Stillahavsområdet (19 %) och Latinamerika (15 %).

Rekommendation - Fortsatt stark finansiell utveckling och solid marknadsposition

Novonesis uppvisar en fortsatt stark och stabil finansiell utveckling under det tredje kvartalet samt för de första nio månaderna 2026. Bolaget levererar en bred organisk tillväxt på 7 % under 9M 2026, samtidigt som den justerade EBITDA-marginalen stärks till 37,9 %. Synergierna från sammanslagningen löper enligt plan och prisdisciplinen är god. Trots viss osäkerhet i den Nordamerikanska marknaden för kosttillskott (Human Health) uppväger den starka efterfrågan inom Food & Beverages samt biobränslen (Energy) marginal- och tillväxttappet. Den finansiella ställningen är mycket solid med en nettoskuld i förhållande till EBITDA på 1,7x, vilket understiger bolagets långsiktiga målnivåer och möjliggör både kapacitetsinvesteringar och aktieåterköp. Den långsiktiga synen på bolagets kvalitet och marknadsposition bedöms vara mycket stark.

Riktkurs: 430 DKK
Värderingsintervall: 345 – 520 DKK
AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Novonesis har presenterat sin långsiktiga strategiska vision ("2030 GROW"), vilken siktar på en uthållig årlig organisk försäljningstillväxt på 6–9 % fram till 2030 med expanderande marginaler.

Helårsprognos för 2026:

  • Organisk tillväxt: Bekräftad till 7–8 % för helåret (vilket inkluderar en negativ effekt på ca 1 procentenhet från uttåg ur vissa länder under H1). Q4 indikeras nå en hög enciffrig organisk tillväxt.
  • Justerad EBITDA-marginal: Bekräftad att landa i den övre änden av intervallet 37–38 %.
  • CAPEX-ratio: Förväntas nå den högre änden av intervallet 12–14 % av omsättningen till följd av stora planerade kapacitetsutbyggnader.
  • Nettofinansiella poster: Förväntas i den övre änden av 80–90 MEUR.
  • Special items: Beräknas till ~45 MEUR relaterat till fusions- och ERP-implementeringskostnader.

Ledningens kommentarer och sentiment:
VD Ester Baiget betonar bolagets motståndskraft och den breda styrkan i den diversifierade portföljen. Sentimentet i VD-ordet är mycket optimistiskt gällande förmågan att möta kundernas behov av hållbara och högeffektiva biologiska lösningar. Marknadsutvecklingen är stark inom biobränslen och livsmedel, men ledningen belyser samtidigt att marknaden för kosttillskott i Nordamerika (Human Health) uppvisar kortsiktig svaghet på grund av ändrade köpmönster och kanal- och produktformatsförskjutningar.

Triggers för aktiekursen:

  • Full integration och kommersialisering av jästplattformen MicroBioGen (förvärv slutfört 1 oktober 2026).
  • Operationell start och upptrappning av den nya fermenteringsanläggningen i Thailand under 2027.
  • Framsteg i det pågående aktieåterköpsprogrammet på 1 miljard EUR (varav 75 MEUR genomförs under 2026).
  • Ytterligare realisering av intäktssynergier från Chr. Hansen-fusionen.

Omsättningstillväxt och Lönsamhetsexpansion

Novonesis har under årets första nio månader levererat en organisk omsättningstillväxt på 7 %, där totalomsättningen uppgick till 3 375,6 MEUR. Tillväxten understöds framförallt av en stark utveckling inom affärsområdena Food & Beverages (med 12 % organisk tillväxt) samt Energy (biobränslen), vilket kompenserade för nolltillväxt inom Human Health där den nordamerikanska marknaden för probiotika varit tillfälligt svag. Även prishöjningar och försäljningssynergier bidrog väsentligt till tillväxten.

Lönsamheten uppvisar stark och stabil utveckling tack vare stark prissättningsförmåga och skaleffekter. Den justerade bruttomarginalen förbättrades till 59,8 %, och den justerade EBITDA-marginalen steg till 37,9 % från 37,3 % föregående år, där den operationella hävstången överträffade investeringarna i den kommersiella organisationen samt valutaeffekter.

Finansiell Ställning och Kapitalallokering

Bolaget besitter en mycket stark balansräkning med totala tillgångar på 16 826,3 MEUR. Soliditeten stärktes till 66,7 % och skuldsättningen är under god kontroll; nettoskulden i relation till EBITDA minskade till 1,7x, vilket ger betydande finansiell flexibilitet och väl ryms inom bolagets mål. Refinansiering har säkrats till fasta räntor via obligationer, vilket sänker ränterisken.

Det operationella kassaflödet uppvisar exceptionell styrka och uppgick till 898,0 MEUR för 9M 2026, vilket motsvarar 26,6 % av omsättningen. Kassaflödet täcker väl bolagets offensiva investeringsstrategi (CAPEX ligger på 10,2 % av omsättningen), som är inriktad på snabbväxande plattformar. Större satsningar inkluderar anläggningen i Thailand för HMO-fermentering samt förvärvet av jästplattformen MicroBioGen, vilka finansieras helt genom egna kassaflöden och existerande faciliteter. Förändringar i rörelsekapitalet påverkade dock kassaflödet tillfälligt negativt på grund av högre kundfordringar från stark försäljning samt en medveten lageruppbyggnad.

Försäljningsprognos

Försäljningen för Novonesis bedöms ha en stark underliggande medvind driven av globala megatrender kring hållbarhet, hälsa och resurseffektivitet. På en detaljerad produktnivå ser vi att divisionen Food & Health Biosolutions kommer att drivas primärt av den ökande efterfrågan på hälsosamma och funktionella livsmedel (exempelvis högprotein och laktosfritt) där bolagets enzymer är kritiska insatsvaror. Inom Human Health bedömer jag att den nuvarande svagheten i Nordamerika för probiotika är av övergående karaktär. Den verkliga tillväxtmotorn här är kommersialiseringen av HMO (Human Milk Oligosaccharides) och avancerade proteiner, vilket kommer accelerera kraftigt under 2027 när den nya fermenteringsanläggningen i Thailand når full drift.

Inom Planetary Health Biosolutions väntas Agriculture, Energy & Tech se en ihållande hög efterfrågan, särskilt drivet av biobränslen. Förvärvet och integrationen av MicroBioGen (jästplattform för bioetanol) gör att bolaget kan erbjuda en mer komplett lösning till energi- och jordbrukssektorn, vilket breddar den adresserbara marknaden. Household Care drivs av ett ökat krav på kallvattentvättmedel och miljövänliga rengöringsprodukter, vilket möjliggör ytterligare penetration hos lokala varumärken i tillväxtmarknader.

Prognosen för de kommande fem åren ligger i linje med bolagets strategiska mål ("2030 GROW") om 6–9 % årlig tillväxt. Jag modellerar en gradvis acceleration från 7,0 % år 2027 mot 8,0 % fram till 2030 i takt med att synergier från Chr. Hansen-fusionen realiseras fullt ut och nya produktionsanläggningar (Thailand) når fullt kapacitetsutnyttjande. Efter de initiala fem åren estimeras ett normaliserat evigt värde (terminal growth rate) till 3,0 %, vilket speglar en inflationär prisökning kombinerat med att bolagets biologiska lösningar kommer fortsätta växa något snabbare än global BNP.

Marginalprognos

Givet försäljningsprognosen bedöms EBIT-marginalen (baserat på justerad EBIT för att exkludera PPA-avskrivningar) ha en tydlig uppåtgående bana de kommande fem åren. Novonesis opererar med en hög bruttomarginal (närmare 60 %), vilket innebär en kraftfull operationell hävstång; när försäljningsvolymerna ökar, faller en oproportionerligt stor del av intäkten ner till rörelseresultatet.

Under de kommande två åren (2027–2028) hålls marginalexpansionen delvis tillbaka av uppstartskostnader och initialt lägre kapacitetsutnyttjande i den nya anläggningen i Thailand, samt fortsatta tillväxtinvesteringar i sälj- och marknadsorganisationen. Från och med 2029, när volymerna inom framförallt HMO och den kommersialiserade jästplattformen har skalats upp, väntas hävstången slå igenom med full kraft. Dessutom kommer kostnadssynergier från ERP-implementeringar och fusionsintegrationen att nå sin mognadsfas. Jag prognostiserar därmed att den justerade EBIT-marginalen expanderar från nuvarande nivåer kring 24 % till över 26 % mot slutet av prognosperioden. I terminalperioden antar vi en uthållig EBIT-marginal på 26,0 %, vilket återspeglar bolagets starka prisdisciplin och teknologiska vallgrav, balanserat mot behovet av kontinuerliga FoU-investeringar för att försvara marknadsandelar.

DCF Värdering

Värderingen bygger på en kassaflödesanalys där framtida kassaflöden diskonteras. Företagets avskrivningar, som idag är förhöjda till följd av PPA-avskrivningar och investeringar i nya anläggningar (bland annat i Thailand), förväntas succesivt sjunka och utgöra omkring 11 % fram emot 2031, för att i terminalperioden motsvara reinvesteringsbehovet (CAPEX). Kapitalutgifter (CAPEX) beräknas sjunka från 10 % till en mer normaliserad underhållsnivå på 8,5 % mot slutet av prognoshorisonten. Det rörelsekapital som idag binder kassaflödet förväntas också normaliseras till en nivå där cirka 1,5–2,0 % av försäljningstillväxten binds. En WACC (Weighted Average Cost of Capital) på 6,8 % används. Detta är baserat på bolagets defensiva karaktär och starka konjunkturokänslighet, kombinerat med antaganden om en evig tillväxt på 3,0 % och en uthållig EBIT-marginal på 26,0 % efter prognosperioden. Resultatet av DCF-modellen utmynnar i en uträknad riktkurs på 430 DKK per aktie.

Känslighetsanalys

Känslighetsanalys och Värderingsintervall Kassaflödesvärderingar är känsliga för antaganden om framtiden.

  • Om WACC sänks till 6,3 % (exempelvis vid snabba räntesänkningar) och evig tillväxt ökas till 3,5 %, stiger värdet per aktie till drygt 520 DKK.
  • Om WACC höjs till 7,3 % och den eviga tillväxten begränsas till 2,5 %, sjunker värdet till cirka 345 DKK.

Givet denna känslighetsanalys är ett rimligt värderingsintervall för aktien 345 – 520 DKK, där min riktkurs på 430 DKK representerar det mest sannolika "base case"-scenariot utifrån bolagets 2030 GROW-mål och marginalexpansion.

Tabell för prognos av kassaflöden

Belopp i MDKK, baserat på ett simulerat basår (2026) om 35 000 MDKK i omsättning.

Kassaflödespost20272028202920302031Evigt värde (Terminal)
Omsättning37 45040 25943 47946 95850 480Evig tillväxt 3,0 %
Omsättningstillväxt7,0 %7,5 %8,0 %8,0 %7,5 %3,0 %
EBIT (Rörelseresultat)9 17510 06511 08712 20913 22613 623
EBIT-marginal24,5 %25,0 %25,5 %26,0 %26,2 %26,0 %
Skatt (22 %)-2 019-2 214-2 439-2 686-2 910-2 997
NOPAT7 1577 8518 6489 52310 31610 626
Avskrivningar4 4944 6304 7834 9315 5534 418
CAPEX-3 745-3 825-3 913-4 085-4 291-4 418
Förändring i rörelsekapital-749-805-870-939-1 010-600
Fritt Kassaflöde (FCFF)7 1577 8518 6489 33010 56810 026

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.