Analys av Moment Group

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 07:34RekRödaktiekurs vid analys4,69 kr

Analys av Moment Group AB

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

Moment Group är en av de ledande aktörerna inom upplevelseindustrin i Skandinavien. Bolaget kombinerar kreativ underhållning med kommersiell skalbarhet och kontrollerar 16 egna arenor samt driver biljettplattformen Showtic. Verksamheten bedrivs inom tre affärsområden:

  1. 2Entertain: Producent av liveunderhållning (musikal, teater, show, konsert), specialbeställd underhållning för företag (Corporate Entertainment) samt drift av sex teaterarenor.
  2. Event & Communication: B2B-tjänster inom event, sponsring och kommunikation genom varumärken som Hansen, Minnesota och Filmriding.
  3. Wallmans Group: Show- och eventarenor (bland annat Cirkusbygningen, Hamburger Börs, Wallmans och Golden Hits), aktivitetsrestauranger (Ballbreaker, STAR Bowling, SLiCE, Bermuda Deck Shuffle Club) samt restaurangen Wagners Bistro.

Geografiskt verkar koncernen på den skandinaviska marknaden med kontor och arenor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Falkenberg, Lövvik, Oslo och Köpenhamn. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm (Small Cap).

Rekommendation - Operationell ljusning i skuggan av akut finansiell kris

Moment Group uppvisar en viss operationell resultatförbättring i det tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år, driven av stark beläggning på 2Entertains sommarteatrar och god aktivitet inom Event & Communication. Verksamheten präglas dock alltjämnt av betydande utmaningar. Affärsområdet Wallmans Group brottas med svag och avvaktande efterfrågan, framför allt på de norska och danska marknaderna, vilket genererar djupt negativa resultat.

Det finansiella läget är mycket ansträngt. Soliditeten uppgår till kritiskt låga 2 % och bolagets revisor har lämnat en anmärkning/upplysning om väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift. Vidare förfaller företagsobligationen om 109 MSEK i mars 2027 (ett skriftligt förfarande pågår om förlängning till december 2028), och bolaget tvingades uppta ett brygglån om 10 MSEK i Q3 för att täcka kortfristiga rörelsekapitalbehov. Likviditeten väntas vara fortsatt ansträngd under sommarperioden 2027. Givet den finansiella distressen krävs en hög riskpremie för att utvärdera bolagets framtidsutsikter.

Riktkurs: 3,24 SEK
Värderingsintervall: 1,50 – 5,50 SEK
AI Betyg: 🔴

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Moment Groups övergripande strategiska mål är att optimera och utveckla befintliga verksamheter samt stärka balansräkningen. Ambitionen är att varje affärsområde och enskild arena ska uppnå stabil och hållbar lönsamhet samt bära sina egna kostnader innan mer omfattande tillväxtinitiativ genomförs. Några nya uppdaterade sifferfästa finansiella tillväxtmål anges inte i rapporten; fokus ligger helt på skuldsänknings- och lönsamhetsåtgärder.

Sannolikheten för att bolaget når sina lönsamhetsmål på kort sikt hämmas av makroekonomisk osäkerhet och avvaktande konsumenter. Sentimentet från ledningen är realistiskt och präglat av krismedvetenhet gällande likviditet och refinansiering, samtidigt som det finansiellt viktigaste kvartalet (Q4) bedöms bli helt avgörande för årets resultat på grund av julsäsongen.

Trender och pågående initiativ:

  • Koncept- och försäljningsstärkning: Wallmans Group har förstärkt det kommersiella teamet för att möta den svaga efterfrågan i Norge och Danmark.
  • Organisatorisk samordning: Inom Event & Communication slås Hansen och Minnesota samman operativt och finansiellt från och med hösten 2026 för att uppnå stordriftsfördelar.
  • Hållbarhet och matsvinn: Inkps- och planeringssamarbete med Generation Waste på nio restaurangarenor genomförs för att sänka råvarukostnader och minska svinn.

Potentiella triggers:

  • Slutgiltigt godkännande av förlängningen av obligationslånet till 31 december 2028.
  • Utfallet av det avgörande fjärde kvartalet (julbord/shows).
  • Tydliga tecken på marginalåterhämtning inom Wallmans Group på de nordiska marknaderna.

Operationell Utveckling: Omsättningstillväxt motverkas av tunga fasta kostnader

Under Q3 2026 växte nettoomsättningen med 9,6 % till 206 MSEK. Tillväxten drevs i huvudsak av Event & Communication (+52,5 %) genom stark B2B-efterfrågan och omfattande projekt i slutet av kvartalet, samt en framgångsrik sommar för 2Entertain med mycket god beläggning på utomhusteatrar. Wallmans Group visade viss försäljningsökning men hämmas starkt av trög efterfrågan på dinnershows i Köpenhamn och Oslo. Försäljningen är kraftigt särsongsberoende med tonvikt på fjärde kvartalet.

Trots omsättningstillväxt är bolagets marginaler fortsatt under stark press. Rörelseresultatet (EBIT) i Q3 uppgick till -17 MSEK (-8,3 % marginal), vilket visserligen är en förbättring mot föregående år (-24 MSEK) men vittnar om en tung fast kostnadskostym. Bruttomarginalen hålls uppe väl, men höga lokalhyror, avskrivningar på nyttjanderättstillgångar (IFRS 16) och personalkostnader slår hårt, framför allt inom Wallmans Group som levererade en rörelsemarginal på -64,9 % i detta säsongsmässigt svaga kvartal. Den starka beläggningen i 2Entertain (17,8 % EBIT-marginal) lyckades inte fullt ut kompensera för förlusterna i de anläggningstunga delarna.

Finansiell Ställning: Kritiskt likviditetsläge och strikt kapitaldisciplin

Balansräkningen uppvisar en extrem sårbarhet med en soliditet på endast 2,1 % och ett eget kapital på 19 MSEK. Nettoskulden exklusive leasingskulder uppgår till -63 MSEK (ink. leasing -487 MSEK). Situationen försvåras ytterligare av att bolagets företagsobligation (109 MSEK) klassificeras som kortfristig då den förfaller i mars 2027, även om processen att förlänga löptiden till slutet av 2028 har stöd från en majoritet av obligationsinnehavarna. Bolaget var nödgat att ta upp ett kortfristigt brygglån på 10 MSEK för att parera rörelsekapitalbehov i Q3.

Operativt kassaflöde var svagt men positivt i kvartalet (21 MSEK), till stor del drivet av förskottsbetalningar för biljetter inför Q4 vilket gynnade rörelsekapitalet (+30 MSEK i Q3). För årets första nio månader var kassaflödet efter rörelsekapitalförändringar negativt (-59 MSEK). Investeringsstrategin styrs uteslutande av krismedvetenhet: all expansion är satt på paus och CAPEX begränsas strängt till absolut nödvändigt underhåll, historiskt motsvarande ca 1,5-2,5 % av omsättningen, vilket helt måste finansieras genom det löpande kassaflödet.

Försäljningsprognos: Återhämtning kantad av kapacitetsbegränsningar och konjunkturberoende

Moment Group är ett klassiskt operativt bolag inom upplevelseindustrin där försäljningen primärt drivs av beläggningsgrad, biljettpriser och kringförsäljning (mat och dryck) på befintliga arenor. Givet bolagets akuta finansiella kris och en soliditet på endast 2 procent, är investeringsbudgeten (CAPEX) strikt begränsad till nödvändigt underhåll. Detta innebär att vi inte kan prognosticera någon försäljningstillväxt driven av nya stora arenor eller kapitalintensiva förvärv under de kommande fem åren. Tillväxten måste uteslutande komma från ökat resursutnyttjande av befintliga tillgångar, dynamisk prissättning och allmän konjunkturåterhämtning.

På detaljerad nivå väntas affärsområdet 2Entertain uppvisa en stabil men låg tillväxt. Teater- och musikalproduktioner har en trogen publik, men kapaciteten styrs av antalet stolar och speldatum. Tillväxten här drivs främst av biljettprisinflation. Event & Communication har visat stark tillväxt (52,5 % i Q3), men B2B-marknaden är notoriskt konjunkturkänslig. Vi förväntar oss att den operativa sammanslagningen av Hansen och Minnesota skapar ett mer konkurrenskraftigt erbjudande i Stockholm, vilket kan driva volym de kommande åren. Sorgebarnet Wallmans Group är nyckeln till den övergripande tillväxten. Efterfrågan på dinnershows i Danmark och Norge är just nu djupt deprimerad av konsumenternas svaga köpkraft. När räntesänkningar successivt biter och den disponibla inkomsten ökar under 2027 och 2028, förväntas efterfrågan vända uppåt. Detta utgör den primära tillväxtmotorn i vår femårsprognos.

Vi prognosticerar en måttlig försäljningstillväxt fram till 2029 i takt med att makroekonomin förbättras och Wallmans återfår sina historiska besöksvolymer. Därefter avtar tillväxten mot mer normaliserade nivåer i brist på expansionskapital. För terminalperioden (evigt värde) bedöms försäljningen växa i takt med den långsiktiga inflationen om 2,0 procent, vilket är standard för mogna, anläggningstunga verksamheter utan strukturell expansionsförmåga.

Marginalprognos: Operativ hävstång i en fastighets- och personaltung struktur

Moment Groups rörelsemarginal (EBIT) är extremt volymkänslig på grund av en hög andel fasta kostnader bestående av arenahyror (IFRS 16) och basbemanning. Denna kostnadsstruktur skapar en kraftig operativ hävstång; när försäljningen faller under en viss "break-even"-nivå, som nu skett i Wallmans Group, störtdyker marginalerna. Omvänt rinner en stor del av varje extra intjänad krona direkt ner till sista raden när beläggningen stiger över denna punkt.

För de kommande fem åren bygger vår marginalprognos på tre huvudsakliga drivkrafter. För det första: effektiviseringsprogram. Sammanslagningen inom Event & Communication och initiativet med Generation Waste för att sänka råvarukostnader och matsvinn kommer successivt att stärka bruttomarginalen från och med 2027. För det andra: pris- och volymåterhämtning i Wallmans. När beläggningsgraden ökar i Norge och Danmark från 2028 kommer den operativa hävstången att slå över i en positiv riktning och snabbt lyfta koncernens EBIT-marginal. För det tredje: strikt kostnadskontroll. Påtvingad av den ansträngda balansräkningen och obligationsförfallet tvingas bolaget hålla nere de administrativa kostnaderna. Vi prognosticerar att bolaget går från dagens negativa marginaler till att nå en historiskt normaliserad lönsamhet kring 5-6 procent i slutet av prognosperioden. Terminalmarginalen sätts försiktigt till 6,0 procent, vilket reflekterar branschens inneboende prispress, löneinflation och risk för tillfälliga bakslag i upplevelsekonsumtionen.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
20273,0 %2,5 %
20284,5 %4,5 %
20294,0 %5,5 %
20303,0 %6,0 %
20312,5 %6,5 %
Terminal Value2,0 %6,0 %

DCF Värdering

I vår modell antas en diskonteringsränta (WACC) på 13,0 %. Detta reflekterar den massiva finansiella risk (akut kris och obligationsförfall) och operativa hävstång som bolaget innehar. Avskrivningarna (D&A) antas ligga på en stabil nivå kring 5,0–5,5 % av omsättningen drivet av de IFRS 16-kapitaliserade hyresavtalen, för att i evighetsantagandet landa på ca 5,0 %. Investeringarna (CAPEX) prognosticeras stanna på en låg underhållsnivå (ca 1,5 %) de kommande åren på grund av den strikta kapitaldisciplinen, och justeras sedan upp till ca 2,0 % i terminalvärdet. Förändringar i rörelsekapital förväntas utgöra en positiv kassaflödeskälla med ca -1,0 % av omsättningen under tillväxtåren (eftersom kunder betalar i förskott), och jämna ut sig mot noll i evighetsantagandet. Skattesatsen antas vara 20,6 % och nettoskulden beräknas till 488 MSEK baserat på 25 315 879 utestående aktier. Den eviga tillväxten uppskattas till 2,0 %.

Riktkurs: 3,24 SEK per aktie.

Känslighetsanalys & Värderingsintervall:

Givet riskerna är värdet extremt känsligt för små förändringar:

  • WACC 12,0 % & Evig tillväxt 2,5 %: Riktkurs ca 5,50 SEK
  • WACC 14,0 % & Evig tillväxt 1,5 %: Riktkurs ca 1,50 SEK
    Värderingsintervall: 1,50 – 5,50 SEK. Bolagets överlevnad och skuldsanering kommer helt och hållet diktera var i detta spann aktien ska prissättas framgent.

Tabell för prognos av kassaflöden

MSEK20272028202920302031Terminal
Omsättning1 0301 0761 1191 1531 1821 206
Omsättningstillväxt (%)3,0 %4,5 %4,0 %3,0 %2,5 %2,0 %
EBIT (Rörelseresultat)264862697772
EBIT-marginal (%)2,5 %4,5 %5,5 %6,0 %6,5 %6,0 %
- Skatt (20,6 %)-5-10-13-14-16-15
NOPAT213849556157
+ Avskrivningar (D&A)575961636560
- Investeringar (CAPEX)-15-16-17-17-18-24
+/- Förändring Rörelsekapital10111112120
Fritt Kassaflöde (FCFF)739210411312093

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.