Analys av Kid

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 08:35RekGrönaktiekurs vid analys137,80 Nkr

Analys av Kid ASA

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Kid ASA är en av Nordens ledande detaljhandelskedjor inom hemtextilier och inredning. Bolaget erbjuder ett brett sortiment av textilier, gardiner, sängkläder, möbler och dekorationsartiklar, där över 98 % av produkterna säljs under egna varumärken. Verksamheten bedrivs via fysiska butiker samt e-handel och är uppdelad i två huvudsakliga affärsområden:

  • Kid Interior: Marknadsledande i Norge med 161 helägda fysiska butiker samt onlineförsäljning.
  • Hemtex: Verksamt i Sverige (122 helägda och 11 franchisebutiker), Finland och Estland samt online.

Utöver den nordiska kärnmarknaden driver koncernen sedan andra kvartalet 2026 ett pilotprojekt för digital expansion i Tyskland via Hemtex.de.

Rekommendation - Urstark rapport med bred tillväxt och robust operativt kassaflöde

Kid ASA levererar en mycket stark rapport för det tredje kvartalet 2026 med en tvåsiffrig omsättningstillväxt, kraftigt förbättrade marginaler och ett solidt operativt kassaflöde. Tillväxten uppvisar bred styrka över båda affärssegmenten och viktiga produktkategorier. Med en stabiliserad lager- och logistikverksamhet, god varutillgänglighet samt en uppväxling i halvårsutdelningen till 2,75 NOK per aktie står bolaget väl rustat inför årets viktigaste försäljningsperiod i fjärde kvartalet. Balansräkningen fortsätter att stärkas och kapitaldisciplinen är god.

Riktkurs: 142 NOK Värderingsintervall: 125 - 160 NOK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Kid ASA har strategiska mål fokuserade på sortimentsförnyelse (inklusive utrullning av nya kategorier som möbler), butiksoptimering, systemmodernisering samt en kontrollerad internationell onlineexpansion. Koncernen har en uttalad utdelningspolicy att lämna halvårsvisa utdelningar; för Q3 2026 beslutades om 2,75 NOK per aktie (en ökning från 2,50 NOK föregående år).

Ledningens kommentarer och sentiment:
VD Marianne Fulford framhåller i sitt uttalande att kvartalet präglats av en bred och stark intäktsökning. Lagerverksamheten i centrallagret i Sverige fungerar stabilt med god tillgänglighet, vilket flyttat ledningens fokus mot effektiviseringar och produktivitetsförbättringar. Sentimentet är uttalat positivt inför den viktiga julhandeln.

Trender och initiativ:

  • Systemmodernisering: Implementeringen av nya IT- och kassasystem framskrider enligt plan. Under Q4 kommer implementeringsaktiviteten medvetet att hållas låg för att säkerställa stabil drift under högsäsongen.
  • Expansion i Tyskland: Onlinetesterna i Tyskland fortsätter med en disciplinerad och fasad approach för att minska den finansiella risken.
  • Norsk lagerlösning (Lier): Tillfälliga andrahandsavtal täcker för närvarande cirka 65 % av kapaciteten i den tidigare anläggningen i Lier, medan bolaget söker en långsiktig lösning.
  • Externa faktorer: Fraktraterna har stabiliserats under Q3 efter uppgångar under det första halvåret 2026, och inga väsentliga leveransstörningar förväntas.

Potentiella triggers för aktiekursen:

  • Stark försäljning och marginal under det viktiga julkvartalet (Q4).
  • Långsiktigt hyresavtal för Lier-anläggningen som eliminerar kvarvarande dubbelkostnader.
  • Skalning och positiv utväxling av e-handelspiloten i Tyskland.

Omsättningstillväxt och Marginalexpansion i Fokus

Försäljningsutvecklingen under det tredje kvartalet 2026 påvisar en exceptionell underliggande styrka med en total omsättningsökning på 12,3 % till 1 012,7 MNOK (15,2 % i konstant valuta). Den jämförbara försäljningen (LFL) steg med hela 14,6 %, vilket delvis förklaras av bred tillväxt över flera nyckelkategorier såsom sängtextilier och badrumsprodukter, men även gynnades av svaga jämförelsetal från Q3 2025 då fysiska butiker hämmades av logistikproblem. Nya kategorier, drivet av möbelexpansionen, adderade betydande 62,0 MNOK till omsättningen. Regionalt uppvisade Kid Interior en LFL-tillväxt på 13,5 %, medan Hemtex imponerade med en LFL-tillväxt på hela 16,6 % i lokal valuta. E-handeln utgjorde totalt 11,9 % av intäkterna (16,4 % inkl. Click-and-Collect), där en inbromsning för Hemtex online primärt berodde på normaliserade butiksflöden jämfört med föregående år.

På lönsamhetsfronten demonstrerar koncernen kraftig operationell utväxling. Bruttomarginalen förbättrades till 62,3 % (61,8 %), helt drivet av Hemtex som gynnades av fördelaktiga valutaeffekter och säkringsräntor (SEK/NOK). Kid Interiors bruttomarginal förblev stabil på 61,6 %. Den goda försäljningen i kombination med strikt kostnadskontroll, där rörelsekostnaderna (OPEX) marginellt minskade till 351,4 MNOK, medförde en dramatisk förstärkning av rörelseresultatet. EBIT nära fördubblades till 144,7 MNOK, motsvarande en EBIT-marginal på 14,2 % (8,1 %). Kostnadsminskningar genom skiftet från inhyrd till egen logistikpersonal balanserade effektivt upp sedvanliga löne- och bonusökningar, vilket även lyfte EBITDA-marginalen till starka 27,9 %.

Finansiell Ställning, Kassaflödesgenerering och Kapitalallokering

Kid ASA besitter en finansiellt välmående balansräkning där de huvudsakliga tillgångarna utgörs av immateriella tillgångar (varumärken och goodwill på 1 673,1 MNOK), varulager (993,0 MNOK) samt nyttjanderättstillgångar kopplade till butiksnätet (1 209,8 MNOK). Nettoskuldsättningen exklusive IFRS 16 minskade till 963,7 MNOK (1 047,9 MNOK), vilket medförde en förbättrad skuldsättningsgrad (gearing) till låga 1,60x rullande 12-månaders EBITDA. Koncernens likviditetssituation förblir robust med 436,3 MNOK i tillgängliga medel och kreditfaciliteter, vilket ger rikligt utrymme för operationell flexibilitet och aktieägarutdelningar.

Den starka resultatutvecklingen avspeglas i ett urstarkt operativt kassaflöde som uppgick till 261,8 MNOK (94,2 MNOK), motsvarande hela 25,85 % av kvartalets omsättning. Bindningen i rörelsekapital minimerades (-1,1 MNOK), då säsongsenlig lageruppbyggnad effektivt finansierades av kortsiktiga skulder och avsättningar. Det finansiella kassaflödet vittnar om en aktiv balansräkningshantering via totala amorteringar och räntebetalningar på 276,3 MNOK.

Parallellt med amorteringarna uppvisar bolaget en stark kapitaldisciplin där investeringsnivån (CAPEX) mer än halverades till 16,0 MNOK (1,58 % av omsättningen). Detta bekräftar bolagets övergång till en normaliserad investeringsfas inriktad mot IT och butiksunderhåll, efter att de kapitalintensiva centrallagerinvesteringarna nu färdigställts. Dessa lägre, fritt genererade kapitalutgifter bedöms ge maximal avkastning i relation till utrullningen av det vinstgivande "Extended"-sortimentet.

Omsättningsprognos och Efterfrågedynamik 2027–2031

Som ett renodlat operativt detaljhandelsbolag styrs Kid ASA:s försäljning av konsumenternas disponibla inkomst, butiksnätets optimering och förmågan att driva omnikanal-försäljning. Efterfrågan på bolagets kärnprodukter (hemtextil, sängkläder och badrumsprodukter) bedöms förbli relativt oelastisk och stabil, då dessa fungerar som frekventa utbytesvaror i hemmet. Den stora tillväxtmotorn framåt, på en detaljerad produktnivå, är bolagets strategiska utrullning av möbler och det så kallade "Extended"-sortimentet. Redan i Q3 2026 genererade dessa nya kategorier 62 MNOK, vilket bevisar att kunderna är villiga att köpa mer sällanköpsbetonade och dyrare kapitalvaror från bolagets egna varumärken. Detta ökar den genomsnittliga korgstorleken (basket size) avsevärt.

Försäljningen väntas växa med cirka 6 % under 2027, drivet av att möbelsortimentet rullas ut i fler fysiska butiker samt att den tyska e-handelspiloten börjar generera meningsfulla inkrementella intäkter. Under 2028 till 2029 räknar jag med en tillväxt på 4–5 %, understödd av en normaliserad köpkraft i Norden och marknadsandelsvinster för Hemtex i Sverige. Därefter fasas tillväxten ned mot 3 % för 2030 och 2031 då möbelpenetreringen mognar och den tyska expansionen möter tuffare jämförelsetal. För terminal value (evigt värde) ansätts en normaliserad tillväxt på 2,0 %, vilket speglar en uthållig marknadstillväxt i linje med långsiktig inflation och nordisk BNP-utveckling.

Rörelsemarginal (EBIT) och Operativ Hävstång

Givet försäljningsprognosen och bolagets starka kostnadskontroll finns det tydligt utrymme för strukturell marginalexpansion. Det faktum att över 98 % av försäljningen sker under egna varumärken (Private Label) ger bolaget en oöverträffad kontroll över bruttomarginalen, vilken redan nu är urstark på drygt 62 %. Framåt kommer EBIT-marginalen att drivas av operativ hävstång (operating leverage) där de fasta kostnaderna för butiksnätet och centrallagret växer långsammare än försäljningen.

Under 2027 och 2028 väntas EBIT-marginalen stärkas successivt från nuvarande helårsnivåer upp mot 11,5 % till 11,8 %. Denna expansion motiveras av att de tunga CAPEX-investeringarna i det svenska centrallagret är avslutade och nu genererar effektivitetsvinster, samt att bolaget inom kort förväntas teckna ett långsiktigt avtal för Lier-anläggningen vilket eliminerar nuvarande dubbla hyreskostnader. Vidare minskar andelen inhyrd logistikpersonal till förmån för egen personal, vilket sänker de löpande driftskostnaderna. Från 2029 till 2031 stabiliseras EBIT-marginalen på 12,0 % när bolaget når full kapacitetsutnyttjande i sin nordiska logistikkedja. För terminal value räknar jag försiktigt med en normaliserad EBIT-marginal på 11,5 %, för att ta höjd för framtida konjunkturcykler, eventuellt normaliserade fraktrater och ökade marknadsföringskostnader för att försvara marknadsandelar i Europa.

DCF Värdering

Riktkurs: 142 NOK

För att värdera bolaget utifrån dess kassaflödesgenererande förmåga prognosticeras avskrivningar, investeringar och rörelsekapital binds mot den estimerade tillväxten. Avskrivningarna (D&A), som historiskt legat högt kring 13,35 % till följd av leasingavtal och tunga centrallagerinvesteringar, väntas sjunka gradvis från 13,0 % till 12,0 % i terminalperioden i takt med en normalisering av kapitalbasen. På samma vis förväntas kapitalutgifterna (CAPEX) minska från dagens förhöjda nivåer till cirka 4,0 % under 2027 för att sedan plana ut på en evig underhållsnivå om 3,0 %. Även bindningen i rörelsekapital stabiliseras; från historisk volatilitet bundet av fraktstörningar, ansätts NWC-behovet minska till 2,0 % över de kommande åren, för att i normaliserat evighetsläge utgöra cirka 1,5 % av omsättningen.

Framtida fria kassaflöden har diskonterats med en vägd kapitalkostnad (WACC) på 8,5 %, baserat på en riskfri ränta om 3,5 %, marknadsriskpremie på 5,5 % och ett Beta på 1,2 som speglar den inneboende cyklikaliteten för sällanköpsvaror. En skattesats om 22 % är applicerad. Bolaget värderas operationellt som en helhet där inga SOTP-delar tillkommit. Efter avdrag för den totala nettoskulden på 2 242,5 MNOK framräknas vinsten till eget kapital. Evig terminaltillväxt har satts till 2,0 %.

Känslighetsanalys

  • WACC 7,5 % / Evig tillväxt 2,5 % -> Värde ca 175 NOK
  • WACC 8,5 % / Evig tillväxt 2,0 % -> Värde ca 142 NOK (Bas-scenario)
  • WACC 9,5 % / Evig tillväxt 1,5 % -> Värde ca 115 NOK

Rimligt värderingsintervall: Baserat på känslighetsanalysen och osäkerheten kring konsumentens framtida köpkraft, ligger ett rimligt värderingsintervall för aktien mellan 125 NOK och 160 NOK.

Tabell för prognos av kassaflöden

Belopp i MNOK om inget annat anges. Basomsättning 2026 antas vara 3 500 MNOK för modellering.

År20272028202920302031Evigt värde (TV)
Omsättningstillväxt (%)6,0 %5,0 %4,0 %3,0 %3,0 %2,0 %
Omsättning3 7103 8964 0514 1734 2984 384
EBIT-marginal (%)11,5 %11,8 %12,0 %12,0 %12,0 %11,5 %
EBIT (Rörelseresultat)427460486501516504
Skatt (22 %)-94-101-107-110-114-111
NOPAT333359379391402393
Avskrivningar (D&A)482499506513524526
Investeringar (CAPEX)-148-136-122-125-129-132
Förändring Rörelsekapital-74-78-61-63-64-66
Fritt Kassaflöde (FCF)593644702716733721

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.