Analys av Inission

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 06:04RekGrönaktiekurs vid analys70,00 kr

Analys av Inission AB

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Inission AB är en totalleverantör av skräddarsydda tillverknings- och logistiktjänster inom avancerad industrielektronik och mekanik. Bolaget verkar som en strategisk tillverkningspartner genom hela produktens livscykel – från utveckling och design till industrialisering, volymproduktion och eftermarknadstjänster. Verksamheten bedrivs inom två affärsområden:

  1. Inission, EMS (Electronic Manufacturing Services): Kontraktstillverkning av elektronik och mekanik med anläggningar i Sverige (Stockholm, Västerås, Borås, Munkfors, Malmö), Norge (Halden, Løkken Verk), Finland (Lohja), Estland (Tallinn, Lagedi), Litauen (Kaunas) och Tunisien (Tunis), samt efter periodens utgång även Tyskland (genom förvärvet av Bavaria Digital Technik).
  2. Inission Power, OEM (tidigare Enedo): Utveckling, tillverkning och försäljning av egna kraftelektronikprodukter och systemlösningar för krävande industriella och samhällskritiska applikationer, med verksamhet i Finland (Helsingfors), Italien (Ancona) och USA (New Jersey).

Geografiskt verkar bolaget globalt med en stark tyngdpunkt i Norden (Sverige och Norge), övriga Europa (Finland, Italien, Baltikum) samt en stark tillväxt i USA.

Rekommendation - Urstark orderingång och lyckad turnaround i Inission Power

Inission levererar ett synnerligen starkt Q3 2026 där den operativa utvecklingen överträffar förväntningarna. En organisk tillväxt på 17,8 % i kombination med en rekordhög orderingång (book-to-bill på 1,5) och orderstock visar på en urstark marknadsposition, särskilt drivet av försvar och datacenter. Den snabba vändningen i Inission Power med en EBITA-marginal på 7,4 % bekräftar att den strategiska omstruktureringen burit frukt. Höjningen av helårsmålet för omsättningen och den strategiskt viktiga etableringen i Tyskland via förvärvet av BDT bidrar till en mycket god operativ dynamik. Trots ett tillfälligt negativt kassaflöde drivet av lager- och volymtillväxt är balansräkningen och soliditeten stark.

Riktkurs: 140 SEK Värderingsintervall: 125–155 SEK AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Långsiktiga finansiella mål:

  • Omsättning tillväxt: Över 15 % årligen över en treårsperiod, varav 10 % organisk tillväxt och 5 % genom förvärv.
  • Lönsamhet: EBITA-marginal över 9 % på medellång sikt.
  • Prognos/Guidning 2026: Under Q1 angavs målet för 2026 till 2 300–2 500 MSEK i omsättning med en EBITA-marginal över 6 %. Den 21 oktober höjdes omsättningsmålet till 2 600–2 700 MSEK för helåret 2026 till följd av förbättrad orderingång, medan marginalmålet ligger fast.
  • Utdelningspolicy: Upp till 30 % av koncernens vinst efter skatt om likviditetsläget tillåter.

Analys av framtidsutsikter och VD-ord: Sannolikheten att nå de reviderade målen för 2026 är mycket hög med tanke på att RTM-omsättningen redan uppgår till 2 581,7 MSEK och orderboken befinner sig på rekordnivåer. Sentimentet i VD-ordet är utpräglat positivt vad gäller efterfrågan och långsiktiga marknadstrender. VD betonar att synen på framtiden överlag är optimistisk hos kunderna och lyfter särskilt fram megatrender som gör att branschen väntas växa snabbare än global BNP. Jämfört med tidigare rapporter har VD fokuserat mer på risken för materialbrist och prisökningar på komponenter.

Trender och initiativ:

  • Affärsområdesutveckling: Inission Power har nu nått samma lönsamhetsnivå som EMS och visat positivt resultat tre kvartal i rad. Nya produkter har lanserats (MCB1200 och HDP1200 med GaN-teknik).
  • Synergier & Effektiviseringar: I Norge slås Inission Løkken och Inission Halden ihop organisatoriskt under Q4.
  • Externa faktorer: Geopolitisk oro ökar efterfrågan inom försvar, medan höga räntor och stigande komponentpriser/valutaeffekter skapar kortsiktiga kostnadstryck.

Potentiella triggers för aktiekursen:

  • Stängning och integration av det nyligen annonserade tyska förvärvet Bavaria Digital Technik (BDT).
  • Ytterligare stororder inom försvar eller drönarkommunikation (likt ordern till Selteka på 5–6 MEUR under 2027).
  • Kommersialisering av samarbeten (t.ex. avsiktsförklaringen med ukrainska DevDroid).
  • Frigörande av kassaflöde när rörelsekapitalet normaliseras.

Organisk tillväxt och kraftig marginalexpansion i ryggen

Nettoomsättningen ökade under Q3 2026 med 17,8 % till 625,8 MSEK, helt driven av organisk tillväxt. Tillväxten bärs upp av produktionstjänster mot försvar och datacenter, där Inission Power stod för en anmärkningsvärd ökning på 40,4 %. Inissions marginaler upplevde ett substantiellt lyft, med en EBITA-marginal som steg till 7,8 % (5,4 %). Detta är primärt ett resultat av en framgångsrik vändning inom Inission Power, som gick från -7,4 % föregående år till +7,4 % under kvartalet, drivet av högre volymer och en mer effektiv kostnadsbas. För EMS-segmentet förblev marginalen stabil på 7,8 %, trots motvind från ökade materialkostnader och valutaeffekter som ännu inte till fullo kompenserats mot slutkund.

Stabil balansräkning finansierar tillväxt och strategiska förvärv trots bundet kapital

Bolagets finansiella ställning är stark; soliditeten förstärktes till 40,6 % och skuldsättningen är väl inom ramarna med en nettoskuld i relation till EBITDA på 2,0x, exkluderat en gedigen nettokassa (totalt nettoskuld-värde -529,9 MSEK). Kassaflödet vittnar dock om växtvärk – medan det underliggande operativa kassaflödet var starkt (70,1 MSEK), bands hela -73,7 MSEK i rörelsekapital till följd av lageruppbyggnad och kundfordringar nödvändiga för att hantera den snabba expansionen och rekordhöga orderingången. Investeringsstrategin kombinerar organisk effektivisering via automation (ofta i lågkostnadsländer som Tunisien och Litauen) med ett uttalat M&A-mål om 5 % årlig tillväxt, vilket tydligt materialiserades direkt efter kvartalet genom förvärvet av tyska BDT för 5,3 MEUR, finansierat primärt genom egna medel och förvärvslån.

Försäljningsprognos: Försvar och Datacenter driver nästa tillväxtfas

Som operativt bolag inom EMS (Electronic Manufacturing Services) och OEM (kraftelektronik) styrs Inissions försäljningsutveckling av underliggande industriella volymer och strategiska nischmarknader. Givet den urstarka orderingången med en book-to-bill på 1,5 och en uppreviderad omsättningsguidning för 2026 till 2 600–2 700 MSEK, står det klart att bolaget rider på en stark medvind. Framåtblickande estimerar jag att affärsområdet Inission EMS kommer drivas kraftigt av den geopolitiska upprustningen (försvar) samt den strukturella övergången mot molnbaserade lösningar och AI, vilket kräver avancerad kraftelektronik för datacenter. För Inission Power, som nyligen visat en imponerande turnaround, förväntas de nya produkterna med GaN-teknik (MCB1200 och HDP1200) öppna nya dörrar i premiumsegmentet.

Försäljningen prognostiseras växa med cirka 11 % under 2027, stöttat av integreringen av det tyska förvärvet Bavaria Digital Technik samt storordrar inom bland annat drönarkommunikation. Därefter skiftar vi in i en normaliserad tillväxtfas där den organiska tillväxten planar ut mot bolagets historiska snitt om 6-8 %, i takt med att pandemins och geopolitikens "ketchupeffekt" normaliseras, innan den landar på en evig tillväxt (terminal growth) om 2,5 %, i linje med långsiktig global BNP och inflation.

Marginalprognos: Skalbarhet och Power-turnaround lyfter lönsamheten

I ett operativt tillverkningsbolag som Inission är bruttomarginalen och operationell hävstång centrala för EBIT-utvecklingen. Under 2026 ser vi en stabilisering med en EBIT-marginal på cirka 7,2 % för helåret, drivet av att Inission Power framgångsrikt har rest sig ur förlustsiffror (från -7,4 % till +7,4 % i Q3).

Under de kommande fem åren förväntas EBIT-marginalen successivt stärkas mot 8,5 %. Denna marginalexpansion motiveras av tre faktorer: 1) Synergier och effektiviseringar, exempelvis sammanslagningen av enheterna i Norge. 2) Ökad kapacitet i lågkostnadsländer som Tunisien och Litauen vilket sänker de genomsnittliga lönekostnaderna i förhållande till omsättningen. 3) En normalisering av material- och komponentpriser, vilket ger bolaget utrymme att parera valutaeffekter fullt ut mot slutkund. Terminal value-marginalen sätts försiktigt till 8,0 % för att ta höjd för branschens cykliska natur och det eviga pristrycket från asiatiska konkurrenter.

DCF Värdering

För ett bolag som befinner sig i stark tillväxtfas och bygger ut kapacitet i nya geografier bedöms investeringarna (CAPEX) behöva öka från historiskt låga 1,3 % till 2,0–2,5 % av omsättningen för att bibehålla expansionshastigheten utan att urholka anläggningstillgångarna. Avskrivningarna antas successivt konvergera nedåt mot CAPEX-nivån på cirka 2,5 % fram till 2030. Samtidigt beräknas tillväxten binda ytterligare kapital, vilket innebär att rörelsekapitalförändringar (NWC) förväntas belasta det löpande kassaflödet med motsvarande 1,0–1,5 % av omsättningen under prognosperiodens inledande och mest expansiva år, för att därefter stabiliseras.

Sammanställning av viktigaste antaganden:

  • WACC: 9,5 %
  • Evig tillväxt (Terminal Growth): 2,5 %
  • Uthållig EBIT-marginal (Terminal): 8,0 %
  • Skattesats: 20,6 %

Utifrån dessa antaganden beräknas Enterprise Value till 2 694 MSEK. Diskonteringen av bolagets kassaflöden och justering för gällande nettokassa (529,9 MSEK) resulterar i en riktkurs på 140 SEK per aktie.

Känslighetsanalys

För att belysa osäkerheten i parametrarna utförs en känslighetsanalys med olika antaganden för WACC och evig tillväxt:

WACC / Evig tillväxt1,5 %2,5 %3,5 %
8,5 %145 SEK158 SEK176 SEK
9,5 %131 SEK140 SEK152 SEK
10,5 %119 SEK126 SEK134 SEK

Utifrån modellens antaganden, stabiliteten i kassan och bolagets starka orderingång bedömer jag att ett rimligt värderingsintervall för bolaget är 125–155 SEK per aktie.

Tabell för prognos av kassaflöden

Nedan presenteras sammanställningen av kassaflödesprognosen fram till terminalvärdet.

(Belopp i MSEK)

Parameter2026 (Est)2027 (Est)2028 (Est)2029 (Est)2030 (Est)Terminal Value
Omsättning2 6502 9413 1763 3983 5683 657
EBIT191226257285303293
Skatt (20,6 %)-39-47-53-59-62-60
NOPAT152179204226241233
Avskrivningar93103951028991
CAPEX-53-59-79-85-89-91
Förändring rörelsekapital-40-44-48-34-36-12
Fritt kassaflöde (FCFF)152179172209205221
Diskonteringsfaktor0,9130,8340,7620,6950,635-
Nuvärde FCFF1391491311451301 999 (PV)

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.