Analys av HKFoods

Årtal & kvartal2025 Q3Analyserades5 november 2025 kl. 07:03RekGulaktiekurs vid analys1,78 €

Analys av HKFoods Oyj

Årtal och kvartal:

2025, Q3 (Januari–September)

Företagsbeskrivning

HKFoods Oyj är en ledande nordisk livsmedelsproducent med fokus på kött- och kycklingprodukter, färdiga måltider samt måltidskomponenter. Bolaget har huvudsaklig verksamhet i Finland och Polen, samt export till Europa och särskilt till Kina (poultry). Under de senaste åren har företaget genomfört en strategisk omstrukturering genom försäljning av sina baltiska, svenska och danska enheter för att fokusera på kärnmarknaderna och lönsam tillväxt. I Finland är välkända varumärken HK®, Kariniemen® och Via® centrala.

Rekommendation

HKFoods bekräftar ännu en gång en fortsatt positiv trend i lönsamhetsutvecklingen, vilket avspeglas i förbättrad EBIT (rörelseresultat) och marginellt förbättrad kassaflödes- och skuldsituation. Samtidigt är bolaget exponerat mot strukturella branschutmaningar, inklusive svagare efterfrågan på köttprodukter, negativa nutritionstrender och råvarukostnadsrisker. En solid balansräkning, förbättrade marginaler och fortsatt effektivisering kombinerat med höjda finansiella mål indikerar dock en förbättrad stabilitet och potential på medellång sikt.

Jämfört med tidigare kvartal är den finansiella positionen och resultatutvecklingen för första gången på länge tydligt robust, även om intäktstrenden är marginellt negativ. Det faktum att Q3 nu är elfte kvartalet i rad med ökande jämförbart EBIT är positivt, men givet osäkerheten kring långsiktig efterfrågan (och riskerna kring animaliepriser och konsumentbeteende) finns fortfarande skäl till viss försiktighet.

AI Betyg: 🟡 (Gul)

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

HKFoods uppdaterade under kvartalet sin strategi och har nu höjt sina långsiktiga finansiella mål:

  • EBIT-marginal: >5% (tidigare >4%)
  • ROCE: >12%
  • Net Gearing: <80% (tidigare <100%)
  • Utdelning: >50% av nettoresultat (tidigare >30%)

Fokus ligger på tillväxt inom kycklingprodukter och färdigrätter/måltider samt ökad effektivitet och en hållbar värdekedja. VD kommenterar ett fortsatt förbättringsarbete kring lönsamhet, strukturförändringar och investeringar som nu slår igenom i marginalerna.

Guidningen är positiv; ledningen förväntar fortsatt EBIT-tillväxt 2025 jämfört med 2024. Marknaden kännetecknas dock av osäker konsumentefterfrågan och fortsatt tryck mot köttkonsumtion. Trots detta stärks bolaget genom ökad produktmix mot lönsammare segment, lägre skuldsättning och strategiska investeringar som möjliggör tillväxt inom nya produktkategorier.

Bedömningen är att målen är ambitiösa men realiserbara om marknaden stabiliseras och effektiviseringsarbetet fortsätter utan större störningar.

Försäljning

Q3 2025 präglades av förbättrad försäljningsmix:

  • Koncernens nettoomsättning från kvarvarande verksamhet minskade med 1,8% till 247,1 (251,6) MEUR i Q3, och med 1,2% för januari–september 2025.
  • Tillväxt i retail (speciellt kött och kyckling) och food service, samtidigt som industri- och exportförsäljning minskar enligt plan — vilket förbättrar lönsamheten.
  • Exporten minskade (pork påverkades negativt av kinesiska tullar), men exportökning för kyckling till Kina via Raumaenheten.
  • Positiv utveckling i Finland och Polen drivet av egna varumärken inom kött/kyckling och färdigrätter, dock fortsatt press från näringsrekommendationer.

Risk att totalmarknaden inte växer, men HKFoods tar marknadsandel i lönsammare segment.

Marginaler

  • Bruttomarginalen förbättrades (bruttovinst +1,3 MEUR Q3).
  • EBIT-marginal (jämförbar) steg till 4,8% (4,6%) i Q3.
  • Ökningen drevs av bättre försäljningsmix, effektivitetsprogram, och investeringar i produktion (Rauma, Forssa, Vantaa, Eura).
  • Kostnadstryck från högre nötköttpriser motverkades delvis av prishöjningar och förbättrad produktmix.
  • Kostnadsbasen har effektiviserats (S&A, administration, logistik, produktion).
  • Lägre finansieringskostnader p.g.a. refinansiering av kapitalinstrument.

Balansräkning

  • Balansomslutning 509,1 (581,9) MEUR.
  • Eget kapital 195,1 MEUR.
  • Nettoskuld minskad till 159,4 (213,8) MEUR. Net gearing 81,7% (96,4%).
  • God likviditet, starkt förbättrad finansiell position jämfört med föregående år tack vare försäljning av icke-kärntillgångar och kassaflödesstärkning, men viss försämring från årsskiftet (ökade investeringar, utdelning och återlösen av hybridlån).
  • Balansräkningen robust, men fortfarande skuldfinansierad (dock inom covenantgränser och med viss återstånde flexibilitet).

Kassaflöde

  • Operativt kassaflöde Q3: 6,4 (7,5) MEUR. För januari–september: 23,0 (22,4) MEUR.
  • Efter investeringar: 8,4 (6,8) MEUR i Q3; 14,0 (77,4) MEUR YTD (2024 påverkad av försäljning av verksamheter).
  • Reflektionsvärd punkt: Enstaka kvartal påverkas (negativt) av större investeringar, amortering hybrid och utdelning under Q3 — men trendmässigt god och uthållig kassaflödesgenerering.

Investeringsstrategi

HKFoods har slutfört strategiska investeringar i produktionsenheterna i Eura och Vantaa: dessa möjliggör tillväxt inom färdigrätter och mer lönsamma snacks/måltidskomponenter. Investeringar sker selektivt, med fokus på segment där tillväxt och marginalförbättring väntas, samt fortsatt effektivisering/automatisering. Fortsatta satsningar i Polen och exportverksamhet för att öka värdeskapande från samtliga delprodukter. Investeringarna finansieras via förbättrat kassaflöde och återinvestering av försäljningsintäkter från tidigare verksamhetsförsäljningar.

Bolaget prioriterar nu investeringar som leder till ytterligare automatisering, förbättrad hållbarhet och produktutveckling inom utvalda segment.

Nyckeltal

NyckeltalQ3 2025Q3 2024YTD 2025YTD 2024
Nettoomsättning (MEUR)247,1251,6726,5735,0
EBIT (MEUR)10,911,621,815,9
Jmf. EBIT-marginal (%)4,84,63,22,4
EBITDA (MEUR)18,519,243,939,4
Vinstperiod (MEUR, fortl.)7,46,410,20,9
EPS, fortl. (EUR)0,060,050,06-0,03
Oper. CF (MEUR)6,47,523,022,4
Net debt/EBITDA2,5—2,5—
Soliditet (%)38,338,1——

Generellt har samtliga nyckeltal förbättrats jämfört med motsvarande period ifjol, särskilt vad gäller lönsamhet och skuldsättning.

Risker

  • Konsumenttrender: Minskande köttkonsumtion i Norden pga nutrition/rekommendationer och hållbarhet.
  • Råvarupriser: Kraftigt ökade kostnader för bl.a. nötkött, risk för fortsatt volatilitet och möjliga flaskhalsar i tillgång (dairy/cattle minskar).
  • Export: Kinesiska tullar på pork skapar osäkerhet i export (dock ej på poultry), valutafluktuationer och politiska risker, samt svag efterfrågan i vissa exportmarknader (framförallt Europa).
  • Produktionsrisker: Food safety, animal disease (t.ex. Afrikansk svinpest) och industristrejker är kvarstående operativa risker i leverantörskedjan.
  • Konsumentbeteende: Svag konjunktur och pressad privatekonomi kan styra köpbeteende mot billigare produkter.
  • Cyberrisk: Ökad riskbild, dock implementerade motåtgärder och proaktiva systemförbättringar.

Bolaget hanterar risker genom diversifiering, effektivisering, prisreglering och hållbarhetsarbete längs hela värdekedjan.

Innovation & Teknik

HKFoods ligger i framkant vad gäller ansvarsfull och hållbar matproduktion, med pilotprojekt inom kolinlagring, samarbete angående biodiversitet och utveckling av automatiserade hållbarhetsrapporter via AI. Bolaget prioriterar innovationer inom reducerat salt (Makusuola/Flavoured salt), proteinrika färdigrätter och digitalisering av ansvarsfördelning. Investeringarna i produktionskapacitet ökar flexibilitet och effektivitet, och bolaget är ledande inom segmentet "hjärtsymbol-produkter" (över 200 produkter). Egen FoU-andel anges ej, men innovation betonas i strategi och produktlanseringar.

Ingen teknologi är revolutionerande, men bolaget leder i vissa hållbarhetsprocesser, särskilt i spårbarhetslösningar och samarbeten från gård till bord.

Kuriosa

HKFoods har en imponerande historia med över 110 år i livsmedelsbranschen och är ett av de äldsta aktiemarknadsnoterade livsmedelsbolagen i Norden med starka varumärken som funnits i finska hem i generationer.

Jämförelse med tidigare kvartal

Jämfört med Q1/Q2 2025 syns fortsatt marginalförbättring, lägre nettoskuld och mer genomförda investeringar med fokus på lönsam tillväxt. Omsättningen är dock något lägre och kassaflödet från den löpande verksamheten något svagare på kvartalsbasis, men helårsprognosen för lönsamhet har förbättrats. Q3 är elfte kvartalet i rad med jämförelsevis ökande EBIT, vilket är en tydlig trend av stärkt underliggande affär.

Sammantaget: HKFoods är idag ett effektivare, bättre fokuserat och finansiellt starkare bolag än för ett år sedan – men bolaget verkar fortfarande på en pressad marknad präglad av strukturella konsumenttrender och branschrisker.