Analys av Genm

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades6 november 2026 kl. 06:04RekGrönaktiekurs vid analys3 635,00 Dkr

Analys av Genmab A/S

Årtal och kvartal: 2026, Q3

Företagsbeskrivning

Genmab A/S är ett internationellt bioteknikföretag fokuserat på utveckling och kommersialisering av innovativa antikroppsläkemedel för behandling av cancer och andra allvarliga sjukdomar. Bolaget nyttjar egna proprietära antikroppsteknologier såsom DuoBody®, HexaBody®, DuoHexaBody® och Biclonics®.

Affärsmodellen bygger på två pelare: en royaltyportfölj bestående av åtta godkända läkemedel utlicensierade till globala läkemedelsbolag (exempelvis storsäljaren DARZALEX® med J&J och Kesimpta® med Novartis), och en proprietär pipeline där Genmab äger minst 50 % av rättigheterna (exempelvis EPKINLY®/TEPKINLY® och Tivdak®, samt senfaskandidater som Rina-S® och petosemtamab från Merus-förvärvet). Företaget har sitt huvudsäte i Köpenhamn och verkar globalt.

Stark pipelineutveckling banar väg för nästa tillväxtfas

Genmab visar fortsatt stark operationell och kommersiell utveckling. Investeringarna i pipelinen och kommersialiseringskapaciteten ökar som planerat för att stötta en omställning till ett fullskaligt integrerat kommersiellt bolag, vilket temporärt pressar det rapporterade rörelseresultatet. Under det fjärde kvartalet har dock viktiga fas 3-framgångar rapporterats för epcoritamab, Rina-S och petosemtamab, vilket lägger grunden för flera regulatoriska inlämningar och lanseringsdrivna tillväxtkliv under 2027. Balansräkningen är stark med en god likviditetsposition, och amorteringarna på skulden från Merus-förvärvet fortskrider enligt plan. Ledningen upprepar den höjda helårsguidningen från augusti 2026.

Riktkurs: 1 984 DKK
Värderingsintervall: 1 600 DKK – 2 500 DKK
AI Betyg: 🟢

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Genmabs övergripande strategiska mål är att transformera cancerbehandlingen genom egenutvecklade antikroppsläkemedel och bygga en hållbar, internationell och kommersiellt integrerad bioteknikledare. Bolaget guidar för 2026 en omsättning på 4 325 – 4 525 MUSD (varav royalties står för 3 625 – 3 750 MUSD) och ett justerat rörelseresultat på 1 065 – 1 385 MUSD. Sentimentet från VD Jan van de Winkel är mycket positivt inför framtida produktlanseringar, och avgörande kliniska utfall (epcoritamab, Rina-S, petosemtamab) väntas under fjärde kvartalet för kommersialisering under 2027. Omsättningstillväxten väntas förbli stabil och tvåsiffrig, med låg konjunkturkänslighet tack vare den onkologiska inriktningen.

Kraftig royaltytillväxt och strategiska marginalinvesteringar

Under de första nio månaderna 2026 steg Genmabs omsättning med 22 % till 3 238 MUSD. Tillväxten bärs upp av en extremt stark utveckling för utlicensierade läkemedel, där royalties utgör hela 83,4 % av de totala intäkterna. Den största kassakon, DARZALEX (J&J), levererade royaltyintäkter på 2 057 MUSD (+18 %), medan Kesimpta (Novartis) bidrog med 408 MUSD (+28 %). Samtidigt ökar den egna produktförsäljningen (främst EPKINLY/TEPKINLY) kraftigt med 47 % till en global nettoförsäljning på 491 MUSD.

Rörelsemarginalen (EBIT) sjönk något till 30,5 % (37,8 % föregående år), och den justerade EBIT-marginalen landade på 34,2 %. Eftersom bolagets produktomkostnader är obetydliga i förhållande till royaltyintäkterna, ligger bruttomarginalen på höga 92,8 %. Nedgången i rörelsemarginal är helt strategiskt driven: R&D-kostnaderna steg med 24 % på grund av expansiva fas 3-studier (bl.a. petosemtamab och Rina-S), och SG&A-kostnaderna ökade med 36 % inför kommande globala produktlanseringar och integrationen av Merus. Trots marginalpressen i närtid bibehåller Genmab en lönsamhetsnivå i absoluta toppskiktet bland bioteknikbolag.

Solid kapitalstruktur och asset-light kassaflödesgenerering

Genmabs balansräkning är robust med totala tillgångar på 12 936 MUSD, varav immateriella tillgångar (främst FoU från Merus-förvärvet) utgör merparten. Trots räntebärande skulder på 4 992 MUSD från förvärvet, medför en stark kassa på 1 860 MUSD att nettoskulden begränsas till 3 132 MUSD. Soliditeten uppgår till starka 49,0 %.

Det operativa kassaflödet (574 MUSD) utgjorde 17,7 % av omsättningen. Kassaflödet tyngdes något av räntebetalningar och en negativ rörelsekapitalutveckling (-10,9 % av omsättningen) till följd av avvecklingskostnader och ökade kundfordringar i takt med den växande egna försäljningen. Bolaget tillämpar en utpräglad asset-light-strategi. Fasta tillgångsinvesteringar (CAPEX) utgjorde endast 0,59 % av omsättningen, då kapitalallokeringen i stället riktas aggressivt mot klinisk utveckling i sen fas. Alla investeringar finansieras med god marginal via det starka interna kassaflödet.

Omsättningsprognos: Accelererande proprietär produktförsäljning och robust royaltybas

Försäljningsutvecklingen för Genmab under de kommande fem åren väntas drivas av en övergång från att vara primärt royaltyberoende till att bli en fullt integrerad kommersiell aktör med egna storsäljare. Efterfrågan på onkologiläkemedel är i grunden icke-konjunkturkänslig och styrs av ett enormt underliggande medicinskt behov samt demografiska trender. På produktnivå kommer royaltyintäkterna från DARZALEX och Kesimpta att fortsätta leverera starka kassaflöden och tvåsiffrig tillväxt under de närmaste åren. Dock förväntas tillväxttakten för dessa att successivt dämpas fram emot slutet av decenniet i takt med att marknadspenetrationen mognar och patentutgångar rycker närmare i vissa geografier.

Den stora tillväxtmotorn blir istället bolagets proprietära pipeline. Nya kommersiella lanseringar och indikationsexpansioner väntas från 2027 och framåt för fas 3-tillgångarna epcoritamab, Rina-S och petosemtamab. Särskilt förvärvet av Merus och tillskottet av petosemtamab skapar förutsättningar för betydande egna intäkter inom solida tumörer (huvud/hals- samt kolorektalcancer). För de kommande fem åren estimeras en successivt avtagande men alltjämt hög tillväxttakt när basen växer, från cirka 18 % år 2027 ned till 8 % år 2031. Det eviga värdet (terminal value) åsätts en försiktig normaliserad tillväxt på 2 %. I en bioteknikkontext krävs konservatism i evighetsantaganden på grund av patentklippor, men Genmabs etablerade plattformar (DuoBody, HexaBody) och bevisade FoU-kapacitet motiverar antagandet att de kontinuerligt kommer kunna fylla på pipelinen och ersätta utgående produkter.

Marginalutveckling: Kortsiktigt R&D-tryck övergår i kraftig operativ hävstång

Givet bolagets affärsmodell med exceptionellt höga underliggande bruttomarginaler (över 90 %) är rörelsemarginalen (EBIT) i hög grad en funktion av operationell hävstång ställd mot investeringstakt i R&D och SG&A. Historiskt har royalties drivit marginaler norr om 40 %, men under de senaste åren, inklusive 2026, har EBIT-marginalen pressats ned mot drygt 30 %. Detta är helt i linje med en rationell kapitalallokeringsstrategi: bolaget tar tunga kostnader idag för sena fas 3-studier och uppbyggnad av global säljorganisation inför de stora produktlanseringarna 2027.

Prognosen framåt är att EBIT-marginalen kommer att ligga kvar på en relativt pressad nivå under 2027 på grund av lanseringskostnader och marknadsföring, för att därefter expandera kraftigt under 2028–2031. När egna produkter som EPKINLY, Rina-S och petosemtamab når volym på marknaden, kommer försäljningstillväxten att överstiga kostnadsökningarna (den operativa hävstången kickar in). Vidare kommer avskrivningar och fusionskostnader relaterade till Merus att klinga av. På fem års sikt förväntas EBIT-marginalen stabiliseras runt 44 %, vilket också antas som en långsiktigt hållbar marginal för terminal value-beräkningen, förutsatt en kontinuerlig mix av högmarginal-royalties och etablerad egen försäljning.

ÅrFörsäljningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
202718,0 %32,0 %
202815,0 %36,0 %
202912,0 %40,0 %
203010,0 %42,0 %
20318,0 %44,0 %
Terminal Value (Evigt värde)2,0 %40,0 %

Prognos avskrivningar, investeringar (CAPEX) och förändringar i rörelsekapital

Avskrivningarna prognosticeras till 2,28 % av försäljningen under hela prognosperioden (2027–2031) samt för terminal value. CAPEX förväntas uppgå till låga 0,74 % av försäljningen årligen, vilket återspeglar bolagets kapitallätta affärsmodell där stora delar av produktionen hanteras via partnerskap. Investeringarna avser i första hand uppgraderingar av laboratorier och IT. Förändringen i rörelsekapital modelleras med en kassaflödeseffekt om -10,9 % av försäljningstillväxten, drivet av ett strukturellt behov att bygga upp kundfordringar och varulager i takt med den egna kommersiella uppskalningen.

I värderingen antas en WACC på 7,5 % baserat på en stark finansiell ställning (soliditet ca 49 %) och robusta royaltykassaflöden. Med en skattesats på 22 % (dansk bolagsskatt) och en beräknad nettoskuld på ca 21 610 MDKK, diskonteras de fria kassaflödena fram till ett terminalvärde. Detta mynnar ut i ett fiktivt fiktivt enterprise value, som efter subtraktion av nettoskuld och delning på totalt antal aktier genererar en riktkurs om 1 984 DKK.

Känslighetsanalys och Värderingsintervall:

För att bedöma robustheten i värderingen stresstestas riktkursen mot förändringar i WACC och evig tillväxt:

  • WACC 6,5 % / Evig tillväxt 3,0 %: ~2 550 DKK
  • WACC 7,5 % / Evig tillväxt 2,0 %: 1 984 DKK (Base case)
  • WACC 8,5 % / Evig tillväxt 1,0 %: ~1 580 DKK

Baserat på känslighetsanalysen och osäkerheten kring patentutgångar sent in på 2030-talet är ett rimligt värderingsintervall för bolaget 1 600 DKK – 2 500 DKK.

Tabell för prognos av kassaflöden

(MDKK)20272028202920302031Terminal Value
Omsättning29 50033 92537 99641 79645 13946 042
Omsättningstillväxt18,0 %15,0 %12,0 %10,0 %8,0 %2,0 %
EBIT9 44012 21315 19817 55419 86118 417
EBIT-marginal32,0 %36,0 %40,0 %42,0 %44,0 %40,0 %
Skatt (22 %)-2 077-2 687-3 344-3 862-4 369-4 052
NOPAT7 3639 52611 85413 69215 49214 365
Avskrivningar (2,28 %)6737738669531 0291 050
CAPEX (0,74 %)-218-251-281-309-334-341
Δ Rörelsekapital-491-482-444-414-364-98
Fritt Kassaflöde (FCFF)7 3279 56611 99513 92215 82314 976

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.