Analys av Eezy

Årtal & kvartal2026 Q3Analyserades5 november 2026 kl. 06:04RekGulaktiekurs vid analys0,18 €

Analys av Eezy Oyj

Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3

Företagsbeskrivning

Eezy Oyj är en finländsk leverantör av arbetslivstjänster och HR-lösningar. Bolagets verksamhet är uppdelad i två huvudsakliga affärsområden:

  • Bemanningstjänster (Staffing services): Erbjuder tillfällig personal och bemanningslösningar inom bland annat industri, bygg, handel samt hotell och restaurang (Horeca). Verksamheten bedrivs både genom koncernägda enheter och ett omfattande nätverk av franchiseföretagare.
  • Expert- och professionella tjänster (Professional services): Omfattar rekrytering, executive search, omställnings- och sysselsättningstjänster, ledarskaps- och organisationsutveckling, medarbetarundersökningar samt tjänster för egenföretagare utan eget bolag ("light entrepreneurship").

Eezy bedriver sin huvudsakliga verksamhet på den finländska marknaden.

Rekommendation: Stabiliserad finansiell hälsa i väntan på konjunkturvändning

Eezy visar tecken på stabilisering efter att ha genomfört ett större effektiviseringsprogram och en övertecknad företrädesemission under våren 2026 som stärkt balansräkningen och minskat nettoskuldsättningen. Försäljningen under tredje kvartalet växte med 5 %, drivet av ett stort industriellt byggprojekt. Marginalerna pressades dock något under kvartalet på grund av en förändrad försäljningsmix med lägre bruttomarginal i projektet. Arbetsmarknaden i Finland återhämtar sig trögt och bolaget ger ingen guidning för helåret 2026. Den finansiella hälsan har dock förbättrats avsevärt och bolaget positionerar sig väl inför en bredare makroekonomisk återhämtning med stöd av sin tech-plattform.

Riktkurs: 0,30 EUR
Värderingsintervall: 0,20 EUR – 0,40 EUR
AI Betyg: 🟡

Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter

Långsiktiga mål (2026–2028):
Eezy uppdaterade sin strategi och sina finansiella mål för perioden 2026–2028 i december 2025. De övergripande målen för 2028 är:

  • Kedjeomsättning (Chain-wide revenue): Över 330 miljoner euro.
  • Koncernomsättning: Över 200 miljoner euro.
  • Rörelsemarginal (EBIT): Över 5 % av koncernens omsättning.

Målen bygger på lönsam tillväxt i kärnverksamheten inom bemanning och rekrytering, skalfördelar via bolagets egna AI-assisterade operativsystem samt en vidareutveckling av franchisenätverket.

Framtidsutsikter & Sentiment:
Sannolikheten för att nå målen beror i hög grad på återhämtningen i den finländska ekonomin. VD Johan Westermarck uttrycker försiktig optimism. Även om återhämtningen i ekonomin pågår väntas sysselsättningen i Finland inte stärkas ordentligt förrän 2027. Branschdata från HELA visar dock positiv utveckling där bemanningsbranschen återgått till tillväxt (+5,5 % i Q3).

Sentimentet i VD-ordet är fokusinriktat och balanserat. VD belyser särskilt framgångar i implementeringen av det AI-assisterade operativsystemet (där cirka 80 % av alla skiftbeställningar nu görs direkt av kunder eller anställda) samt lanserandet av nya koncept som Flex Employer, Flex Pool och stärkta erbjudanden inom interim management.

Triggers för aktiekursen:

  • Makroekonomisk återhämtning i Finland och ökad efterfrågan på flexibel arbetskraft.
  • Marginalexpansion driven av kostnadsbesparingsprogram och skaleffekter i IT-plattformen.
  • Återhämtning inom det mer lönsamma segmentet Professional Services (coaching och rådgivning).

Försäljningsutveckling och Lönsamhetsdynamik under Q3

Under det tredje kvartalet 2026 uppgick koncernens omsättning till 37,1 MEUR (35,5), vilket är en ökning om 5 % jämfört med året innan. Kedjeomsättningen ökade med 5 % till 65,5 MEUR (62,2). Denna tillväxt drevs helt av affärsområdet Bemanningstjänster (87,6 % av totalen), som ökade med 5 % till 32,5 MEUR, starkt stöttat av ett industriellt byggprojekt. Inom affärsområdet Expert- och professionella tjänster (12,5 % av totalen) syntes dock en minskning om 2 % till 4,7 MEUR, på grund av svagare efterfrågan på coaching och medarbetarundersökningar. Ljuspunkter fanns i egenföretagande faktureringsvolym som växte 10 % till 9,6 MEUR, och Eezys bemanningsaffär utvecklades väl i linje med marknaden (HELA-index +5,5 %).

Trots omsättningstillväxten sjönk rörelseresultatet (EBIT) till 3,1 % (3,4 %), med en EBITDA-marginal på 8,4 % (10,3 %). Marginalpressen under kvartalet var en direkt konsekvens av försäljningsmixen; volymtillväxten från det stora byggprojektet bar en lägre relativ bruttomarginal. För niomånadersperioden stärktes dock EBITDA av lägre driftskostnader från resultatförbättringsprogrammet, och engångskostnaderna under Q3 var mycket låga (0,1 MEUR jmf med 1,0 MEUR Q3 2025). Det är de höga direkta personalkostnaderna (79,8 % av omsättningen i Q3) som skapar klyftan mellan brutto- och rörelseresultat. Även om marginalerna släpar något efter historiska snitt, finns en underliggande stigande trend sett till årets första nio månader.

Finansiell Ställning, Kassaflödesgenerering och Kapitalallokering

Tack vare en nyemission i april 2026 som tillförde cirka 10 MEUR i bruttolikvid har Eezy avsevärt stärkt sin balansräkning. Soliditeten har förbättrats till 60,2 % (55,7 %) och nettoskulden (inkl. IFRS 16) har sänkts till 40,4 MEUR (50,0), vilket ger en Nettoskuld/EBITDA-kvot på 4,2x (5,7x). Kassan ligger på trygga 6,3 MEUR (0,1) med ytterligare 10,0 MEUR i outnyttjade krediter, vilket skapar en stabil finansiell situation kring finansieringskovenanterna för bolagets kreditskulder (43,9 MEUR). Den tunga posten i balansräkningen är goodwill (141,7 MEUR), som utgör 74,9 % av tillgångarna.

Det operativa kassaflödet var positivt under Q3 men tyngdes på nio månader (-1,7 MEUR) av en slutbetalning av uppskjutna momsskulder under maj. Rörelsekapitalet påverkade kassaflödet i Q3 negativt med cirka -0,5 MEUR (-1,3 % av omsättningen). Eezys investeringsstrategi (Capex) fokuserar i sin tur strikt på digitalisering och vidareutveckling av bolagets AI-baserade plattform för bemannings- och resurshantering. Investeringarna under årets första nio månader har minskat till 2,2 MEUR (3,5 MEUR), utgörande 1,4 % av omsättningen under Q3. Investeringarna finansieras internt och syftar till att lyfta effektiviteten och stödja skalbara tjänster, vilket bedöms ge gradvisa marginalförbättringar över tid.

##Omsättningsprognos: Cyklisk återhämtning och teknologidriven marknadsandel Som ett operativt bolag i en extremt konjunkturkänslig bransch är Eezys omsättningsutveckling intimt förknippad med den makroekonomiska utvecklingen i Finland. Vår bedömning är att efterfrågan på flexibel arbetskraft befinner sig i en vändpunkt. Medan 2026 präglas av en trög återhämtning där enstaka storskaliga industri- och byggprojekt driver volym, förväntar vi oss att den breda finska arbetsmarknaden tar fart på allvar under 2027. Försäljningen kommer primärt att drivas av bolagets dominanta affärsområde Bemanningstjänster (idag ca 88 % av omsättningen), men det är innovationerna i periferin som säkrar tillväxten. Nya koncept som Flex Employer och Flex Pool erbjuder kunderna en flexibilitet som är särskilt attraktiv i osäkra tider, samtidigt som egenföretagartjänsterna (light entrepreneurship) fortsätter uppvisa en stark strukturell tillväxt (+10 % i Q3 2026).

För det hög marginalgenererande segmentet Expert- och professionella tjänster räknar vi med en temporär svaghet i närtid, då företag i spåren av lågkonjunkturen drar in på coaching och ledarskapsutveckling. När konjunkturen väl stärks under 2027 och 2028 är det dock just dessa tjänster, tillsammans med interim management och executive search, som kommer att uppvisa den kraftigaste procentuella tillväxten från låga basnivåer. Bolagets eget finansiella mål om en koncernomsättning över 200 MEUR år 2028 ter sig ambitiöst givet dagens volymer (ca 140 MEUR på rullande 12 månader). Vi applicerar därför ett något mer konservativt, om än optimistiskt, scenario. Vi modellerar en successivt accelererande tillväxt under 2027–2028 i takt med konjunkturuppgången, följt av en normalisering mot historiska BNP-tillväxttal. I evighetsvärdet (Terminal Value) räknar vi med en stabil, låg tillväxt om 2,0 %, vilket speglar en mogen marknad och långsiktiga inflationsmål.

##Marginalprognos: AI-drivna skalfördelar och en gynnsammare intäktsmix Eezys rörelsemarginal (EBIT) har pressats historiskt, bland annat synligt i Q3 2026 (3,1 %) där en ogynnsam försäljningsmix med lägre bruttomarginal i ett stort industriprojekt drog ner lönsamheten. Framåt ser vi dock ett tydligt och trovärdigt case för marginalexpansion. Den enskilt viktigaste drivkraften är den operativa hävstång som skapas av bolagets egenutvecklade AI-assisterade operativsystem. Med 80 % av alla skiftbeställningar redan automatiserade via plattformen minskar de administrativa personalkostnaderna per inkronas intäkt drastiskt. Detta möjliggör tillväxt utan proportionerlig ökning av overheadkostnader.

För de kommande fem åren prognostiserar vi en strukturell förbättring av EBIT-marginalen. Det tredje resultatförbättringsprogrammet från 2025 sänker nuvarande kostnadsbas, och i takt med att volymerna återvänder till det mer lönsamma segmentet för Professionella tjänster (rekrytering och omställning) uppstår en positiv mixeffekt på bruttomarginalen. Bolagets mål är en EBIT-marginal över 5 % till 2028. Vi anser att målet är nåbart framåt slutet av prognosperioden, men väljer att stega upp marginalen inkrementellt för att ta höjd för fortsatt prispress i volymaffären. I evighetsvärdet (Terminal Value) antar vi en hållbar EBIT-marginal på 4,5 %, vilket reflekterar de bestående effektivitetsvinsterna från bolagets tech-plattform balanserat mot den höga andelen direkta personalkostnader som är inbyggda i bemanningsaffären.

ÅrOmsättningstillväxt (%)EBIT-marginal (%)
2026 (Estimerat helår)1,5 %1,5 %
20276,5 %2,8 %
20288,0 %3,9 %
20295,5 %4,3 %
20304,0 %4,5 %
Terminal Value (Normaliserat)2,0 %4,5 %

DCF Värdering

Värderingen bygger på en kassaflödesmodell (DCF) med ett avkastningskrav (WACC) fastställt till 9,5 %, vilket speglar branschens starka konjunkturkänslighet och bolagets kapitalstruktur. Historiskt har avskrivningarna varit höga på grund av förvärvade immateriella tillgångar och IT-utveckling. I prognosen antar vi att dessa sjunker från nuvarande cirka 5,6 % och stabiliseras på 2,0 % i terminalperioden. Investeringarna (CAPEX) bedöms samtidigt ligga konstant på 2,0 % av omsättningen över hela prognosperioden, givet den fortlöpande plattformsutvecklingen. Bemanningsbranschen tenderar att binda rörelsekapital i tillväxtfaser, varför vi modellerar en kassaflödesnegativ effekt från rörelsekapital (ca -1,0 % av tillväxten) under åren 2027–2029, innan den avtar i evighetsvärdet. Med en finsk bolagsskatt på 20 % och terminaltillväxt på 2,0 % diskonteras kassaflödena, vilket rensat för nettoskulden på 40,4 MEUR indikerar en riktkurs på 0,30 EUR per aktie.

Känslighetsanalys

  • WACC 8,5 % / Evig tillväxt 2,5 %: Riktkurs ~ 0,45 EUR
  • WACC 10,5 % / Evig tillväxt 1,5 %: Riktkurs ~ 0,18 EUR Ett rimligt värderingsintervall för bolaget, beroende på hur snabbt och kraftigt AI-investeringarna slår igenom på lönsamheten samt konjunkturåterhämtningen, ligger mellan 0,20 EUR och 0,40 EUR.

Tabell för prognos av kassaflöden

År2026E2027E2028E2029E2030ETerminal Value
Omsättning142,1151,3163,4172,4179,3182,9
EBIT2,14,26,47,48,18,2
Skatt (20 %)-0,4-0,8-1,3-1,5-1,6-1,6
NOPAT1,73,45,15,96,56,6
Avskrivningar (D&A)5,75,04,53,83,63,7
Investeringar (CAPEX)-2,8-3,0-3,3-3,4-3,6-3,7
Förändring i NWC1,0-1,5-1,6-1,7-0,7-0,4
Fritt kassaflöde (FCFF)5,63,94,74,65,86,2

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.