Analys av Coloplast
Analys av Coloplast A/S
Årtal och kvartal: År 2025/26, Kvartal Q4
Företagsbeskrivning
Coloplast utvecklar och marknadsför produkter och tjänster som underlättar vardagen för personer med mycket privata och personliga medicinska behov. Bolaget verkar globalt och är uppdelat i fem huvudsakliga affärsområden:
- Chronic Care: Omfattar Stomi (poser och plader samt Brava-tillbehör) och Kontinens (intermitterande katetrar som Luja och SpeediCath, samt Peristeen för tarmbehandling).
- Voice & Respiratory Care: Omfattar Laryngektomi (Provox Life) och Trakeostomi (Tracoe).
- Urologi (Interventional Urology): Omfattar produkter inom manlig hälsostyrning (Titan penisimplantat, ProACT) samt njur- och blåssjukdomar (TFL Drive).
- Wound & Tissue Repair (Avancerede Sårbandager): Omfattar avancerade sårförband (Biatain) samt kontraktstillverkning.
- Biologics: Vävnadsbaserade biologiska produkter för sårläkning (Kerecis/SurgiClose).
Geografiskt delas verksamheten in i Europæiske markeder (ca 56% av omsättningen), Andre etablerade markeder (främst USA, ca 27%) samt Øvrige markeder (tillväxtmarknader, ca 17%).
Rekommendation - Defensiv kvalitetsspelare i en pågående omställningsfas
Coloplast uppvisar en mycket stabil underliggande kärnverksamhet med god organisk tillväxt inom Chronic Care, Voice & Respiratory samt Urologi. Finansåret 2025/26 har dock tyngts av en icke-likvid goodwillnedskrivning på 3,0 MDKK relaterad till Kerecis (Biologics) efter ändrade Medicare-ersättningsregler i USA, samt av kostnadstryck från råvaru- och fraktinflation under Q4 och uppstartskostnader för den nya storskaliga fabriken i Portugal.
Bolaget visar stärkta fria kassaflöden (FCF-marginal 22%), god disciplin i arbetskapitalet och introducerar sparmaterialet ”Funding the journey” (500 MSEK i besparingar till 2027/28) för att finansiera framtida tillväxt. Målsättningarna mot 2030 har reviderats något nedåt till 5–7% organisk tillväxt per år, vilket återspeglar en mer realistisk bild av marknadsläget. Med en stark marknadsposition, starkt kassaflöde och tydliga effektiviseringsinitiativ bedöms bolaget hålla en hög kvalitet, där uppstartskostnader och skuldreducering utgör kortsiktiga fokusområden.
Riktkurs: 603 DKK Värderingsintervall: 540 - 680 DKK AI Betyg: 🟡
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Coloplast uppdaterade i samband med rapporten sina finansiella ambitioner fram mot 2030 (Impact4):
- Organisk omsättningstillväxt: 5–7 % per år (reviderat från tidigare 7–8 %).
- EBIT-marginal (faste valutakurser, före särskilda poster): Midten av 20-talet (ca 25 %) över perioden.
- ROIC (efter skatt, före särskilda poster): Ca 20 % år 2029/30 (tidigare >20 %).
- Kapitalstruktur (Nettogäld/EBITDA): Förväntas falla till under 2,0x fram mot 2029/30 (för närvarande 2,4x).
- CAPEX: Förväntas utgöra 4–5 % av omsättningen.
Framtidsutsikter & Guidning 2026/27: För regnskabsåret 2026/27 guidar Coloplast för en organisk tillväxt på 5–7 % samt en rapporterad omsättningstillväxt på 7–9 % (inkl. ca 2 procentenheters positiv valutaeffekt). EBIT-marginen i fasta valutakurser väntas uppgå till ca 25 %, stöttat av 'Funding the journey'-programmet (vilket frigör ca 500 MDKK med full effekt 2027/28 och 75 % effekt i 2026/27). Marginalen pressas dock initialt av råvaru- och fraktinflation (3–4 % motvind på produktionskostnader) samt uppstarten av fabriken i Portugal.
VD Gavin Wood uttrycker stark tilltro till bolagets långsiktiga position och lyfter särskilt fram USA-expansionen (där man nått 20 % marknadsandel inom Stomi) samt framgångsrika produktlanseringar som Luja och Titan Prime. Sentimentet i VD-ordet är konstruktivt och fokuserat på genomförande, reallokering av resurser och kostnadskontroll.
Potentiella triggers för aktiekursen:
- Återgång till tillväxt inom Biologics/Kerecis från Q2 2026/27.
- Snabbare marginalförstärkning än väntat från besparingsprogrammet "Funding the journey".
- Kommersiellt genomslag för nya produkter (t.ex. Titan Prime och Intibia i USA).
- Snabbare delegering av nettoskulden ned mot NIBD/EBITDA < 2,0x.
Stabil intäktsbas trots kortsiktig kostnadsmotvind
Försäljningen för helåret 2025/26 uppvisar hög motståndskraft med en organisk tillväxt på 6 % (rapporterad omsättning upp 4 % till 28 941 MDKK), understödd av en affärsmodell vars produkter är medicinskt nödvändiga och väl integrerade i offentliga ersättningssystem. Den operativa utvecklingen är starkast inom kärnområdena Stomi och Kontinens. Stomiverksamheten driver tillväxten via SenSura Mio och Brava-tillbehör, med imponerande marknadsandelstaganden i USA (numera 20 % marknadsandel), trots en viss motvind i Kina på grund av lagerreduktioner. Kontinensområdet stöds kraftigt av lanseringen av Luja™ för både män och kvinnor. Biologics noterade dock ett tungt Q4 (ned 12 %) till följd av ändrad Medicare-ersättning för öppenvård i USA, vilket agerade som ett tillfälligt sänke för Wound & Tissue Repair-området.
Lönsamheten har påverkats negativt av strukturella och makroekonomiska utmaningar. Bruttomarginalen för helåret föll till 67 % (från 68 %) pressad av ogynnsamma valutaeffekter, uppstartskostnader i Portugal och Costa Rica, samt tydlig inflation på råvaror och frakt. Detta smittade av sig på EBIT-marginalen före särskilda poster som sjönk till 26 % (från 28 %). Den rapporterade EBIT-marginalen tog dessutom en kraftig smäll och landade på 15 %, starkt påverkad av den icke-likvida goodwillnedskrivningen i Kerecis på 3,0 miljarder DKK. Trots denna temporära marginalpress håller bolaget lönsamhetsnivåer i den absoluta toppen av medicintekniksegmentet.
Starka kassaflöden finansierar framtidens kapacitetsutbyggnad
Coloplasts balansräkning är överlag stabil men kännetecknas kortsiktigt av en relativt hög skuldsättning som begränsar utrymmet för större transformativa förvärv. Nettoskulden i relation till EBITDA ligger oförändrat på 2,4x, vilket är över det långsiktiga målet på under 2,0x. Eget kapital reducerades under året som en direkt konsekvens av utdelningar och Kerecis-nedskrivningen, vilket drog ner soliditeten till 31 %.
Den tunga balansräkningen balanseras dock upp av en fenomenal kassaflödesgenerering. Det operativa kassaflödet ökade med hela 20 % till drygt 8 miljarder DKK, motsvarande starka 27,7 % av omsättningen, drivet av strama arbetskapitalförbättringar och lägre finansnetto. Det fria kassaflödet växte med 16 % och landade på en marginal om 21,7 %. Den starka genereringen av likvida medel är kritisk, då den operativt finansierar Coloplasts offensiva investeringsstrategi. Bruttoinvesteringarna (CAPEX) ligger konsekvent kring 4,8-5,4 % av omsättningen, tätt kopplat till organisk kapacitetsutbyggnad och geografisk diversifiering. Kronan på verket i investeringsstrategin är den nyinvigda produktionsanläggningen i portugisiska Felgueiras – en investering på cirka 100 MEUR som ska säkra konkurrenskraftig och skalbar volymtillväxt inom Kontinens framgent.
Försäljningsprognos: Stabil organisk tillväxt driven av demografi och produktinnovation
Som operativt medicinteknikbolag karaktäriseras Coloplasts intäktsmodell av en hög andel återkommande intäkter och en i det närmaste helt oelastisk efterfrågan. Bolagets produkter, framför allt inom de dominerande affärsområdena Chronic Care (Stomi och Kontinens, vilka utgör cirka 69 % av omsättningen), är medicinska nödvändigheter för patienterna och subventioneras i regel av offentliga ersättningssystem. Detta gör försäljningen extremt motståndskraftig mot konjunktursvängningar.
Framöver förväntas efterfrågan drivas av underliggande demografiska trender, primärt en åldrande befolkning, samt marknadsandelsvinster i USA där Coloplast nu nått en 20-procentig marknadsandel inom Stomi. På produktnivå är det lanseringarna av SenSura Mio (särskilt Convex-portföljen) och Luja-katetrarna som kommer att utgöra de främsta tillväxtmotorerna. Inom Urologi och Voice & Respiratory förväntas en fortsatt stabil medelhög ensiffrig tillväxt. Det tillfälliga bakslaget inom Biologics (Kerecis) till följd av ändrade Medicare-regler bedöms vara övergående, och vi räknar med en återgång till tillväxt från Q2 2026/27 när marknaden anpassat sig.
För räkenskapsåret 2026/27 prognostiseras en rapporterad försäljningstillväxt på 8,0 %, vilket ligger i mitten av bolagets guidning (7–9 %), drivet av 6 % organisk tillväxt och 2 % medvind från valuta. För åren därefter (år 2–5) modellerar jag en uthållig organisk tillväxt på 6,0 % per år, helt i linje med bolagets långsiktiga "Impact4"-målsättning om 5–7 %. För terminalvärdet (evig tillväxt) ansätts 2,0 %, vilket reflekterar långsiktig global BNP-tillväxt och inflation, samt den mogna karaktären på bolagets huvudmarknader i Europa.
Marginalprognos: Tillfällig marginalpress följt av effektivitetsdriven expansion
Coloplast har historiskt uppvisat branschledande lönsamhet, men står kortsiktigt inför viss motvind. Den nuvarande EBIT-marginalen före särskilda poster ligger runt 25,7 %, vilket pressats av uppstartskostnader för den nya storskaliga fabriken i Portugal samt inflationstryck på råvaror och frakt.
Givet försäljningsprognosen och ledningens guidning förväntas EBIT-marginalen sjunka marginellt till 25,0 % under 2026/27, då produktionskostnaderna och fabriksuppstarten initialt tynger resultatet. Från 2027/28 väntas dock marginalen börja expandera och nå 25,5 %. Detta drivs av full effekt från besparingsprogrammet "Funding the journey" som frigör 500 MDKK, samt den operativa hävstång som uppstår när fabriken i Portugal når fullt kapacitetsutnyttjande och volymerna skalas upp. För åren 3 till 5 prognostiseras marginalen att stabiliseras kring 25,5–26,0 %, i linje med bolagets ambition om en marginal i "mitten av 20-talet". Den långsiktiga evighetsmarginalen (terminal margin) sätts konservativt till 25,5 %, vilket speglar en balans mellan kontinuerliga effektiviseringar och prissättningspress i offentliga upphandlingar.
DCF Värdering
I bolagets kassaflödesprognos förväntas investeringar (CAPEX) inledningsvis att ligga kvar på en förhöjd nivå kring 5,0 % av omsättningen (år 1–2) för att möta uppskalningen av fabriken i Portugal och nödvändig produktionsteknologi för Luja och SenSura Mio. Därefter prognosticeras investeringsbehovet gradvis sjunka mot 4,5 % i takt med att tunga infrastrukturinvesteringar faller på plats och bolaget erhåller skaleffekter. Avskrivningarna antas successivt konvergera mot samma CAPEX-nivå, 4,5 %, fram till terminalåret då ett normaliserat läge uppnås där underhållsinvesteringar matchar avskrivningar. Medicinteknikens förutsägbarhet reflekteras i antagandet att förändringen av rörelsekapitalet bibehålls på historiska 1,2 % av omsättningen över prognosperioden.
Modellens diskonteringsränta reflekterar bolagets mycket defensiva karaktär, då intäkterna baseras på offentligt subventionerade medicinska nödvändigheter som medför en låg operationell riskprofil. Utifrån basomsättningen framräknas ett värde på själva rörelsen, varifrån bolagets nettoskuld subtraheras för att ge marknadsvärdet på det egna kapitalet.
Sammanställning av centrala antaganden:
- WACC (Diskonteringsränta): 6,0 %
- Evig tillväxt (Terminal growth): 2,0 %
- Normaliserad skattesats: 22 %
- Enterprise Value (EV): ~157 019 MDKK
- Nettoskuld: 21 007 MDKK
- Värde på eget kapital: 136 012 MDKK
Riktkurs: 603 DKK per aktie.
Känslighetsanalys
För att illustrera hur riktkursen påverkas av förändringar i marknadens avkastningskrav och den långsiktiga tillväxten:
- WACC 5,5 % / Evig tillväxt 2,5 %: ~785 DKK
- WACC 6,0 % / Evig tillväxt 2,0 %: 603 DKK (Base case)
- WACC 6,5 % / Evig tillväxt 1,5 %: ~470 DKK
Rimligt värderingsintervall: Utifrån känslighetsanalysen och bolagets defensiva kvaliteter bedöms ett rimligt värderingsintervall för aktien ligga mellan 540 och 680 DKK, där premiumvärderingar kan motiveras om uppskalningen i Portugal ger snabbare marginaleffekter än väntat.
Tabell för prognos av kassaflöden
| Belopp i MDKK | År 1 (26/27) | År 2 (27/28) | År 3 (28/29) | År 4 (29/30) | År 5 (30/31) | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 160 | 30 910 | 32 765 | 34 731 | 36 815 | 37 551 |
| Omsättningstillväxt | 8,0 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % | 2,0 % |
| EBIT | 7 290 | 7 882 | 8 453 | 9 030 | 9 498 | 9 576 |
| EBIT-marginal | 25,0 % | 25,5 % | 25,8 % | 26,0 % | 25,8 % | 25,5 % |
| Skatt (22 %) | -1 604 | -1 734 | -1 860 | -1 987 | -2 090 | -2 107 |
| NOPAT | 5 686 | 6 148 | 6 593 | 7 043 | 7 408 | 7 469 |
| Avskrivningar | 1 429 | 1 515 | 1 605 | 1 702 | 1 657 | 1 690 |
| CAPEX | -1 458 | -1 546 | -1 573 | -1 598 | -1 657 | -1 690 |
| Förändring av NWC | -350 | -371 | -393 | -417 | -442 | -451 |
| Fritt kassaflöde (FCF) | 5 307 | 5 746 | 6 232 | 6 730 | 6 966 | 7 018 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.