Analys av Cloetta
Analys av Cloetta AB
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Cloetta, grundat 1862, är Nordeuropas ledande konfektyrbolag med visionen att vara det vinnande konfektyrbolaget. Verksamheten innefattar tillverkning och försäljning av godis, choklad, pastiller, tuggummi och nötter och är uppdelad i två huvudsakliga affärssegment:
- Förpackade märkesvaror: Innefattar starka varumärken ("Superbrands") som Läkerol, Malaco, Ahlgrens bilar, Kexchoklad och Red Band. Segmentet står för cirka 70 % av omsättningen.
- Lösviktsgodis: Innefattar kompletta koncept för lösviktsgodis och natursnacks (inklusive CandyKing) med produkter, inredning och buttikstjänster. Segmentet står för cirka 30 % av omsättningen.
Geografiskt utgörs kärnmarknaderna av Sverige (31 %), Finland (20 %), Nederländerna (14 %), Danmark (11 %) och Norge (6 %), vilka sammantaget står för 82 % av nettoomsättningen. Verksamheten utanför kärnmarknaderna (18 %) inkluderar geografisk expansion i Tyskland (7 %), Storbritannien (4 %) samt övriga marknader (7 %) däribland en växande satsning i Nordamerika. Bolaget har sex produktionsenheter i fem länder.
Rekommendation - Starkt operativt momentum och lönsamhetsmål uppfyllt i förtid
Cloetta rapporterar ett mycket starkt tredje kvartal 2026 där genomförandet av den utstakade strategin ger tydliga accelerationseffekter. Den organiska tillväxten var volymdriven i båda segmenten (totalt 2,3 % för Q3 och 3,3 % för 9M). Lönsamhetsmålet på medellång sikt har uppnåtts mer än ett år tidigare än planerat tack vare ökad volym, gynnsam produktmix och stark operativ effektivitet.
Det justerade rörelseresultatet ökade med 9,3 % under kvartalet till 283 Mkr med en justerad EBIT-marginal på 12,7 %. Balansräkningen är urstark med en nettoskuld/EBITDA på låga 0,7x, vilket ger ett betydande finansiellt handlingsutrymme. Bolaget accelererar nu sina strategiska marknadsföringsinvesteringar inför Q4 för att stötta sina Superbrands och den geografiska expansionen (bland annat lansering av Ahlgrens bilar hos Target i USA). Med stark operativ leverans och låg finansiell risk bedöms bolagets finansiella hälsa och framtidsutsikter som mycket goda.
Riktkurs: 61 SEK Värderingsintervall: 53 SEK - 72 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Långsiktiga mål:
- Tillväxt: Organisk nettoomsättningstillväxt om 3–4 % per år (uppnått 3,3 % för de första 9 månaderna 2026).
- Lönsamhet: Det tidigare medellångsiktiga lönsamhetsmålet har nu nåtts mer än ett år tidigare än planerat. Bolagets nästa långsiktiga lönsamhetsmål är att nå en justerad EBITDA-marginal om 14 % senast år 2030 (rullande 12 månader justerad EBITDA-marginal uppgår till 16,6 %).
- Kapitalstruktur: Nettoskuld/EBITDA ska understiga 2,5 ggr (uppgår till 0,7 ggr per Q3 2026).
- Utdelningspolicy: 40–60 % av periodens resultat efter skatt.
Framtidsutsikter och VD-ordet: Sannolikheten för att nå de långsiktiga målen bedöms som mycket hög. VD Katarina Tell uttrycker stolthet över att lönsamhetsmålet på medellång sikt nåtts i förtid driven av högre volymer, gynnsam mix och operativ effektivitet. VD betonar att bolaget växlar upp sina strategiska marknadsföringsinvesteringar i Superbrands och geografisk expansion under Q3 och Q4. Framtida tillväxt i Q4 väntas dock få en tillfällig och begränsad negativ effekt på grund av IT-störningar hos en stor kund i Centraleuropa samt en 3PL-leverantör i Norden under oktober.
Trender och externa faktorer: Trender visar stabil omsättningstillväxt och stark marginalexpansion. Global inflationsoro är fortsatt hög med prisvolatilitet på insatsvaror, men bolaget hanterar detta väl via sin strategi för rimlig prissättning och operativ effektivitet.
Triggers:
- Framgångsrik expansion av Ahlgrens bilar i USA via Target.
- Utfall och kommersialisering av pilotprojekten för CandyKing i Tyskland vid årsskiftet.
- Acceleration inom det långsiktiga EBITDA-marginalmålet om 14 % till 2030.
Omsättnings- och Lönsamhetsutveckling - Accelererad Tillväxt med Stabila Marginaler
Under tredje kvartalet 2026 levererade Cloetta en nettoomsättningstillväxt på 2,6 %, motsvarande 2 233 Mkr, varav den organiska tillväxten uppgick till 2,3 % – väl stöttat av en stark volymutveckling i båda affärssegmenten. Över årets första nio månader uppgick den organiska tillväxten till hela 3,3 %, vilket tydligt överträffar historiska nivåer kring 2 %. Framgångarna drivs i stor utsträckning av en medveten förskjutning mot bolagets mest lönsamma "Superbrands", liksom en tillväxt på 3,4 % organiskt för segmentet Lösviktsgodis. Tillväxtpotentialen framåt identifieras främst genom geografisk expansion i Tyskland och USA, i kontrast till de mogna nordiska kärnmarknaderna.
Parallellt uppvisar Cloetta en solid lönsamhetsexpansion. Den justerade bruttomarginalen förbättrades till 34,2 % (32,0 %) tack vare högre volymer, en optimal produktmix samt förbättrad operativ effektivitet efter den nya strukturen som sjösattes i slutet av 2025. Detta ledde i sin tur till att den justerade EBIT-marginalen steg med 0,8 procentenheter till 12,7 % för kvartalet. Inom segmentet Förpackade märkesvaror noterades en marginal på 14,4 %, medan lösviktssegmentet tillfälligt backade till 8,7 % på grund av strategiska investeringar för den pågående geografiska expansionen. Inga jämförelsestörande poster tyngde resultatet, vilket belyser bolagets underliggande styrka.
Finansiell Ställning och Kassaflöde - Urstark Balansräkning Finansierar Expansion
Cloettas balansräkning är extremt solid och erbjuder en utmärkt plattform för värdeskapande. Per slutet av september 2026 uppgick soliditeten till 55,7 %, med en kraftigt reducerad nettoskuld på 957 Mkr (ner från 1 361 Mkr föregående år). Relationen Nettoskuld/EBITDA ligger på låga 0,7 gånger, vilket ger en betryggande marginal upp till bolagets mål om maximalt 2,5 gånger. Av de totala tillgångarna på 11 100 Mkr utgörs merparten av goodwill, varumärken och anläggningstillgångar, medan den starka kassan uppgår till 809 Mkr.
Bolagets kassaflöde från den löpande verksamheten förblev starkt på 311 Mkr (13,9 % av omsättningen), med en kontrollerad förändring i rörelsekapitalet drivet av minskade lagernivåer. Cloettas investeringsstrategi har genomgått ett skifte från tunga anläggningsprojekt mot riktade kommersiella investeringar ("working media") för Superbrands, innovation och expansion. Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar (Capex) förväntas hållas stabil på låga 2,0–2,5 % av omsättningen, en nivå som helt kan självfinansieras genom de urstarka operativa kassaflödena.
Omsättningsprognos och Efterfrågedynamik: Tillväxt genom Superbrands och Geografisk Expansion
Konfektyr är i grunden en konjunkturresistent bransch som ofta kategoriseras som "överkomlig lyx". Cloettas försäljning bedöms utvecklas väl de kommande åren tack vare en tydlig strategisk förskjutning mot bolagets tio utvalda "Superbrands" (exempelvis Ahlgrens bilar, Malaco och Läkerol) inom affärsområdet Förpackade varor. Efterfrågan på dessa starka varumärken drivs av produktinnovationer såsom multisensoriska koncept (t.ex. Sprinkled Foamies) och riktade marknadsföringsinvesteringar. Den verkliga tillväxtmotorn framåt är dock den geografiska expansionen utanför de mogna nordiska kärnmarknaderna. Lanseringen av Ahlgrens bilar hos Target i USA och pilotprojekten för CandyKing i Tyskland öppnar upp enorma volymmarknader som kommer att driva lösviktssegmentet.
För de kommande fem åren (2027–2031) prognostiseras en årlig organisk försäljningstillväxt på 3,0–3,5 %. Detta är i linje med bolagets finansiella mål (3–4 %) och historiska prestation under 2026. På kort sikt kan mindre störningar (såsom IT- och logistikproblemen under Q4 2026) orsaka små hack i kurvan, men den underliggande volymdrivna trenden är stark. För evighetsvärdet (Terminal Value) räknar jag med en normaliserad tillväxt på 2,0 %, vilket speglar en långsiktig prissättningskraft i linje med historisk inflation på mogna marknader för dagligvaror.
Rörelsemarginal och Lönsamhet: Marginalexpansion via Produktmix och Operativ Hävstång
Givet försäljningsprognosen och bolagets starka bruttomarginal (närmare 34 %) finns det goda förutsättningar för bibehållen och svagt expanderande rörelsemarginal. EBIT-marginalen förväntas förbättras från nuvarande nivåer drivet av tre faktorer: 1) en fördelaktig produktmix där mer lönsamma Superbrands utgör en större andel av totalförsäljningen, 2) stordriftsfördelar i produktionen när volymerna ökar genom geografisk expansion, och 3) effekterna av den nya operativa struktur som implementerades under 2025.
Bolaget har redan bevisat en stark operativ effektivitet med en rullande justerad EBIT-marginal på 13,6 %. Under de kommande åren kommer dock ökade marknadsföringsinvesteringar ("working media") för att stötta expansionen i Tyskland och USA att hålla tillbaka en alltför aggressiv marginalexpansion. Den initiala marginalspädningen från geografiska tillväxtinitiativ inom lösviktsgodis väntas plana ut i takt med att volymerna skalar. Prognosen är därför en stabilisering och svag expansion av EBIT-marginalen som gradvis närmar sig 14,0 % mot slutet av prognosperioden, för att därefter ligga kvar på 13,8 % i evighetsvärdet.
| År | Försäljningstillväxt (%) | EBIT-marginal (%) |
|---|---|---|
| 2027 | 3,2 % | 13,5 % |
| 2028 | 3,5 % | 13,6 % |
| 2029 | 3,5 % | 13,7 % |
| 2030 | 3,3 % | 13,9 % |
| 2031 | 3,0 % | 14,0 % |
| Terminal Value | 2,0 % | 13,8 % |
DCF Värdering
Kassaflödesprognosen för Cloetta underbyggs av antaganden kopplade till bolagets stabila fundament och den stundande geografiska expansionen. Avskrivningarna (D&A) uppskattas ligga stabilt på omkring 3,0 % av omsättningen (2,8 % i evighetsvärdet). Investeringsbehovet (CAPEX) matchar dessa avskrivningar, eftersom bolaget behöver skala produktionen för USA och Tyskland, men i det långa loppet normaliseras i ett tillstånd av jämvikt. Förändringarna i rörelsekapital (NWC) förväntas dra cirka 0,2 % av omsättningen under prognosåren till följd av bundet kapital i lager för lösviktssystem och kundfordringar, för att sedan bli noll i Terminal Value-fasen.
Värderingsmodellen tillämpar en kalkylmässig diskonteringsränta (WACC) på 7,5 %, vilket väl reflekterar bolagets låga beta (0,7), robusta soliditet, riskfri ränta på 2,5 % och en lånekostnad på ca 4,5 % i en defensiv bransch. Med dessa kassaflöden genereras ett företagsvärde (EV) om 18 550 Mkr och ett aktieägarvärde kring 17 593 Mkr efter avdrag för den låga nettoskulden på 957 Mkr. Detta motiverar en riktkurs på 61 SEK.
Känslighetsanalys
| WACC \ Evig tillväxt | 1,0 % | 1,5 % | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 6,5 % | 63 | 68 | 75 | 83 | 94 |
| 7,0 % | 56 | 60 | 66 | 72 | 80 |
| 7,5 % | 51 | 54 | 61 | 65 | 72 |
| 8,0 % | 46 | 49 | 53 | 57 | 62 |
| 8,5 % | 43 | 45 | 48 | 51 | 55 |
Ett rimligt värderingsintervall för bolaget, med hänsyn till normala variationer i ränteläge och evig tillväxt, bedöms ligga mellan 53 SEK och 72 SEK, med tyngdpunkt runt riktkursen 61 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
Belopp i Mkr om inget annat anges. Valuta: SEK.
| Kassaflödespost | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 944 | 9 257 | 9 581 | 9 897 | 10 194 | 10 398 |
| EBIT | 1 207 | 1 259 | 1 313 | 1 376 | 1 427 | 1 435 |
| Skatt (20,6 %) | -249 | -259 | -270 | -283 | -294 | -296 |
| NOPAT | 958 | 1 000 | 1 043 | 1 093 | 1 133 | 1 139 |
| + Avskrivningar | 268 | 278 | 287 | 297 | 306 | 291 |
| - Investeringar (CAPEX) | -268 | -278 | -287 | -297 | -306 | -291 |
| +/- Förändring NWC | -18 | -19 | -19 | -20 | -20 | 0 |
| Fritt kassaflöde (FCFF) | 940 | 981 | 1 024 | 1 073 | 1 113 | 1 139 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.