Analys av Bure Equity
Analys av Bure Equity AB
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Bure Equity AB är ett svenskt investmentbolag noterat på Nasdaq Stockholm Large Cap. Bures affärsmodell bygger på att agera som en långsiktig huvudägare och aktivt delta i utvecklingen av rörelsedrivande bolag. Investeringarna sker huvudsakligen inom högteknologiska nischer, medicinteknik, finansiell tjänstesektor och industriell kommunikation.
Portföljen består av både noterade innehav (vilka utgör 87,0 % av substansvärdet) och onoterade bolag (11,1 % av substansvärdet). Bures viktigaste noterade portföljbolag inkluderar Mycronic, Silex Microsystems, Vitrolife, Yubico, Xvivo Perfusion och Cavotec. Bland de onoterade återfinns Allgon, Atle Investment Management, Bure Growth (med BioLamina och Nodica), Mentimeter och Mercuri International. Bolagets portföljbolag verkar globalt på marknader i Europa, Nordamerika och Asien.
Rekommendation - Urstark operationell medvind och värdeskapande i tekniknischer
Bure Equity fortsätter att leverera mycket starka resultat och god substansvärdetillväxt. Under årets första nio månader steg substansvärdet per aktie med 34,8 % till 360,0 SEK (totalt 26 713 MSEK), med en ökning om 5,0 % under det tredje kvartalet. Utvecklingen drivs främst av urstark operativ prestation i kärninnehaven Mycronic och Yubico, strategiska milstolpar för Xvivo (CE-märkning) samt Silex internationella expansion. Trots en viss marknadsoro kring AI-investeringar efter kvartalets utgång har Bure en mycket god finansiell ställning med nettomottagande kassa/fordringar och en välbalanserad portfölj av marknadsledande tillväxtbolag.
Riktkurs: 389 SEK Värderingsintervall: 350 - 430 SEK AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Bures övergripande strategiska mål är att skapa en hållbar och konkurrenskraftig långsiktig totalavkastning för aktieägarna samt att fungera som en engagerad huvudägare. Bolaget tillämpar en utdelningspolicy som speglar kassaflödet och beslutade om en utdelning på 2,75 SEK per aktie för räkenskapsåret.
Bland portföljbolagens uttalade mål märks särskilt Mycronic, som under kvartalet höll kapitalmarknadsdag och presenterade nya finansiella mål för perioden 2032–2035: att nå en nettoomsättning på 20 MDR SEK med en EBIT-marginal på cirka 25 %.
VD Henrik Blomquist framhåller i sin kommentar att det positiva momentumet i portföljbolagen fortsatte under Q3, men noterar att marknadssentimentet dämpats i september/oktober till följd av stigande räntor, råoljepriser och oro kring globala AI-investeringar, vilket kortsiktigt pressat aktiekurser i halvledarsektorn och Bures substansvärde.
Potentiella triggers för bolagsutvecklingen:
- Genomförande och regulatoriska godkännanden av Silex förvärv av halvledaranläggningen i Pennsylvania, USA.
- Kommersialiseringen och marknadsetableringen för Xvivos CE-märkta hjärtbevarandesystem i Europa samt framtida FDA-godkännande i USA.
- Utrullning av Yubicos nylanserade hårdvarunyckel YubiKey 5.8 för verifierad auktorisering.
Portföljens Värdedrivare: Urstark Tillväxt och Skalbarhet i Kärninnehaven
Då Bure är en investeringsenhet enligt IFRS 10 redovisas ingen koncernmässig nettoomsättning. Intäkterna utgörs uteslutande av utdelningar och värdeförändringar på finansiella tillgångar, vilka för de första nio månaderna 2026 uppgick till 7 173 MSEK (varav utdelningar 262 MSEK och värdeförändringar 6 911 MSEK).
I de underliggande portföljbolagen har försäljnings- och marginalutvecklingen varit exceptionellt stark, vilket driver värdeskapandet. Mycronic, som utgör 56,4 % av substansvärdet, ökade sin nettoomsättning med 23 % till 7 276 MSEK under 9M (38 % tillväxt i Q3) samtidigt som EBIT-marginalen stärktes avsevärt till 30,9 % (från 27,0 %). Silex Microsystems uppvisade en försäljningstillväxt på 20 % och förbättrade sin EBIT-marginal kraftigt till 34,7 %. Även Xvivo Perfusion och Vitrolife visade solida ökningar i både volym och lönsamhet, där Xvivos omsättning ökade med 34 % under Q3 med bruttomarginaler på 70 %.
Dessa starka operationella hävstänger i portföljbolagen kombineras med Bures extremt effektiva kostnadsstruktur i moderbolaget. Bures egna förvaltningskostnader uppgick till endast 79 MSEK under 9M, motsvarande omkring 0,32 % av substansvärdet i årstakt.
Finansiell Position och Kapitalallokering: Skuldfri Moder med Hög Förvärvskapacitet
Bure besitter en robust och oexponerad balansräkning. Per den 30 september 2026 uppgick det egna kapitalet till 26 729 MSEK med en soliditet på 88 %. Bolaget opererar i princip skuldfritt på moderbolagsnivå; räntebärande tillgångar ligger på 562 MSEK mot räntebärande skulder på 2 MSEK, vilket ger en nettotillgodohavande/nettofordran på 560 MSEK. En balansteknisk post om 3 574 MSEK gällande "Silex Transfer-aktier" bokförs som kortfristig skuld men motsvaras exakt av en finansiell tillgång och saknar nettopåverkan.
Det operativa kassaflödet genererade 469 MSEK under årets första nio månader, primärt drivet av mottagna utdelningar. Bures egna investeringsbehov (Capex) i immateriella/materiella tillgångar är försumbart. Kapitalet allokeras istället till strategiska förvärv och stöd till portföljbolagen. Under perioden har Silex tecknat avtal för förvärv av en halvledaranläggning i USA för 40 MUSD (ett nyckelsteg för lokal närvaro), Atle Investment Management har utökat sina innehav i utvalda fonder, och Vitrolife har inlett ett aktieåterköpsprogram för att optimera sin kapitalstruktur. Investeringarna finansieras helt via Bures starka interna kassaflöden och likviditetsreserv utan externt upplåningsbehov.
Försäljningsprognos
Som senior analytiker vill jag inledningsvis betona en avgörande distinktion för dig som investerare: eftersom Bure Equity är ett investmentbolag (rapporterat enligt IFRS 10) har bolaget ingen traditionell nettoomsättning. Det vi analyserar som "försäljning" (top-line) är istället värdeskapandet i portföljen – det vill säga substansvärdetillväxten (NAV-tillväxt) och mottagna utdelningar. För att estimera denna "top-line" måste vi se till de underliggande portföljbolagens försäljnings- och vinstutveckling, vilka i sin tur driver Bures värde.
Efterfrågan på produkterna inom Bures kärninnehav bedöms som mycket stark och stöds av långsiktiga, strukturella megatrender. Mycronic (över 50 % av NAV) gynnas av den globala utbyggnaden av AI och halvledarkapacitet, och har tydligt adresserat en ambitiös tillväxtresa mot 20 miljarder SEK i omsättning till 2032–2035. Yubico rider på en ofrånkomlig våg av ökade cybersäkerhetskrav, där den nya YubiKey 5.8 väntas driva stark organisk tillväxt. Inom medicinteknik befinner sig Xvivo Perfusion i en kommersialiseringsfas för sitt CE-märkta hjärtbevarandesystem, vilket öppnar en helt ny och lukrativ marknad i Europa, med USA i sikte.
Under de kommande fem åren prognostiserar jag att Bures "försäljningstillväxt" (substansvärdetillväxt inklusive utdelningar) kommer att överprestera det breda börsindexet. De första åren drivs av en stark multipel- och vinstexpansion i Mycronic och Xvivo. Därefter förväntas tillväxttakten normaliseras något i takt med att innehaven mognar och basen (substansvärdet) blivit betydligt större. Det eviga värdet (terminal value) sätts till 8,0 %, vilket speglar en historiskt normaliserad riskpremie på aktiemarknaden för en välförvaltad, teknik- och hälsovårdstung portfölj.
Marginalprognos
För ett rörligt industribolag handlar EBIT-marginalen om produktionskostnader och prispress. För ett investmentbolag som Bure är motsvarigheten förvaltningskostnadens storlek i relation till det kapital som förvaltas, samt hur mycket av de totala investeringsintäkterna (värdeökning och utdelningar) som rinner hela vägen ner till sista raden.
Bure är ett extremt kostnadseffektivt bolag. I dagsläget uppgår förvaltningskostnaderna till cirka 0,32 % av substansvärdet. När vi blickar framåt de kommande fem åren ser vi en massiv operationell hävstång i denna affärsmodell. Kostnaderna för moderbolaget (löner till ledning/analytiker, styrelsearvoden, lokaler) är i princip fasta eller ökar endast marginellt med inflationen. När substansvärdet växer enligt vår prognos ovan, kommer förvaltningskostnaden i relation till NAV att komprimeras ytterligare och sjunka ner mot 0,25 %.
Om vi översätter detta till en "EBIT-marginal" (beräknat som Rörelseresultat / Totala intäkter från investeringsverksamheten), innebär det att marginalen är exceptionellt hög och stabil de år portföljen genererar positiv avkastning. Givet en stabil substansvärdetillväxt kommer närmare 98,5–99,0 % av all "försäljning" att utgöra rörelsevinst. Utvecklingen mot en gradvis högre marginal under prognosperioden motiveras uteslutande av denna skalfördel: nämnaren (avkastningen i kronor) växer snabbt, medan täljaren (Bures omkostnader) hålls nästintill konstant.
Notera: "Försäljningstillväxt" definieras här som förväntad årlig substansvärdetillväxt (NAV-tillväxt inkl. utdelningar). "EBIT-marginal" definieras som investeringsverksamhetens rörelseresultat dividerat med de totala investeringsintäkterna.
| År | Försäljningstillväxt (NAV-tillväxt) | EBIT-marginal (Investeringsmarginal) |
|---|---|---|
| År 1 (2027) | 14,0 % | 98,5 % |
| År 2 (2028) | 12,5 % | 98,6 % |
| År 3 (2029) | 11,0 % | 98,8 % |
| År 4 (2030) | 10,0 % | 98,9 % |
| År 5 (2031) | 9,5 % | 99,0 % |
| Terminal Value | 8,0 % | 99,0 % |
DCF Värdering
Då Bure är ett renodlat investmentbolag enligt IFRS 10, saknar moderbolaget i princip traditionella kassaflödeskomponenter som avskrivningar (D&A) och operativ CAPEX. Avskrivningar på inventarier är noll procent och förväntas förbli så. Traditionell CAPEX är också satt till 0 %, eftersom kapitalutgifter uteslutande rör förvärv av aktier (vilket hanteras som portföljallokering). Rörelsekapitalet utgörs primärt av kortfristiga fordringar och skulder relaterade till förvaltningen, vilka är försumbara i relation till substansvärdet; därmed prognostiseras förändringen i NWC till 0 MSEK årligen. Värdeskapandet sker därmed uteslutande via underliggande portföljbolag, varför en Sum-of-the-Parts (SOTP) modell har tillämpats som värderingsmetod.
Sammanställning av viktigaste antaganden:
- WACC / Cost of Equity: 8,5 % (applicerat på underliggande portfölj)
- Effektiv skattesats (Moderbolag): 0 % (på kapitalvinster och utdelningar)
- Evig tillväxt (Terminal growth): 8,0 % (NAV-tillväxt i basen)
- Målmultipel på Estimerat NAV: 1,0x (ingen rabatt eller premie)
- WACC för Mycronic (Egen DCF): 9,0 %
- Nettokassa Moderbolag: 560 MSEK
Baserat på dessa antaganden och värdering av de separata beståndsdelarna i portföljen, där bruttosubstansvärdet (GAV) summerar till cirka 29 060 MSEK, uppgår riktkursen till 389 SEK per aktie.
Känslighetsanalys
- Om WACC i de underliggande bolagens DCF ökar med 1 procentenhet (till 9,5 %), sjunker SOTP-värdet till cirka 345 SEK.
- Om den eviga tillväxten i Mycronic/Yubico ökar med 1 procentenhet, stiger riktkursen till cirka 440 SEK.
- Ett rimligt värderingsintervall för aktien, beroende på marknadens riskaptit för teknik och medicinteknik, ligger mellan 350 SEK och 430 SEK.
Tabell för prognos av kassaflöden
| (MSEK) | År 1 (2027) | År 2 (2028) | År 3 (2029) | År 4 (2030) | År 5 (2031) | Terminal Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| "Intäkter" (Utdelningar/Realiseringar) | 1 500 | 1 650 | 1 800 | 1 950 | 2 100 | Evig tillväxt 8% |
| Förvaltningskostnader | -22 | -23 | -21 | -21 | -21 | Normaliserat |
| EBIT | 1 478 | 1 627 | 1 779 | 1 929 | 2 079 | - |
| Skatt (0%) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Investeringar (CAPEX) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring Rörelsekapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | 1 478 | 1 627 | 1 779 | 1 929 | 2 079 | - |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.