Analys av Aspo
Analys av Aspo Oyj
Årtal och kvartal: År 2026, Kvartal Q3
Företagsbeskrivning
Aspo Oyj är ett finländskt konglomerat som äger och utvecklar ledande företag inom sina respektive nischer. Efter försäljningen av livsmedelsverksamheten Leipurin i mars 2026 består bolaget av två huvudsakliga affärsområden:
- ESL Shipping: En ledande torrlasttransportör i Perämeren- och Östersjöregionen, inriktad mot industriella råvarutransporter samt logistiklösningar för den gröna omställningen.
- Telko: En ledande regional distributör av erikoiskemikaalit (specialkemikalier), plastråvaror och smörjmedel med verksamhet i 18 länder i Eurooppa och Asien.
Geografiskt utgör Skandinavien och Suomi bolagets största marknader, men Aspo verkar över hela Eurooppa samt i vissa delar av Aasia. Aspo befinner sig i en intensiv omstruktureringsfas där hallitus (styrelsen) har godkänt en jakautumissuunnitelma (delningsplan) för att särnotera ESL Shipping (som ESL Shipping Group Oyj) och döpa om kvarvarande verksamhet (Telko) till Telko Group Oyj per den 31 december 2026.
Rekommendation - Stark operationell utveckling inför den stundande uppdelningen
Aspo uppvisar en stark operativ och finansiell utveckling under det tredje kvartalet 2026. Den strategiska renodlingen tar ett avgörande kliv framåt genom fullföljandet av Leipurin-försäljningen och förberedelserna för den partiella delningen vid årsskiftet. Balansräkningen har stärkts markant och soliditeten har stigit. Telko levererar ett mycket starkt kvartal drivet av gynnsamma pris- och lagereffekter. ESL Shipping påverkas tillfälligt negativt av svagare efterfrågan inom Handy-segmentet, men underliggande framsteg med Green Coaster-serien och det nya avtalet med Stegra skapar goda förutsättningar inför 2027. Uppdelningen bedöms synliggöra dolda värden och skapa två renodlade, finansiellt stabila bolag med tydliga tillväxtagendor.
Riktkurs: 7,45 EUR
Värderingsintervall: 6,10 – 9,20 EUR
AI Betyg: 🟢
Långsiktiga Mål & Framtidsutsikter
Aspos hallitus har spikat nya finansiella mål (medellång sikt) fram till 2030 för de två blivande fristående börsbolagen:
- ESL Shipping Group (2030): Vertailukelpoinen EBIT över 40 Me, oman pääoman tuotto (ROE) över 20 %, omavaraisuusaste över 35 %, samt utdelning om ca 50 % av tilikauden voitto.
- Telko Group (2030): Liikevaihto över 500 Me, vertailukelpoinen EBITA-% över 8 %, ROE över 20 %, nettovelka/vertailukelpoinen EBITDA under 2,5, samt utdelning om ca 30 % av tilikauden voitto.
För helåret 2026 upprepas guidningen om att det jämförbara EBITA för kvarvarande verksamheter kommer att öka från 2025 års nivå (29,4 Me). Under Q4 2026 förväntas ESL Shippings efterfrågan och spot-priser återhämta sig, medan Telko väntas se en stabil eller något växande volymefterfrågan med stabila priser. VD Rolf Jansson är optimistisk gällande Telkos marginalutveckling och ESL Shippings flottförnyelse, och förberedelserna för delningen den 31 december löper enligt plan.
Triggers:
- Extra bolagsstämma den 7 december 2026 för godkännande av delningen.
- Verkställande av särnoteringen den 31 december 2026.
- Kommersiell start och infasning av den 12:e och sista Green Coaster-båten samt byggstart av Green Handy-fartygen.
- Potentiella tillväxtförvärv (M&A) inom Telko efter den stärkta balansräkningen.
Operativ Utveckling: Priskraft och Engångseffekter Lyfter Telko
Omsättningen för Aspos kvarvarande verksamheter uppgick under Q3 till 134,2 Me, en tillväxt på 24,1 % (12,4 % justerat för försäljningen av ett Green Coaster-fartyg). Tillväxten drevs delvis av ESL Shippings Coaster-verksamhet där högre fartygsbränslen vidaresåldes till kund via bränsleklausuler. Även Telko såg en tillväxt på 8,9 %, stöttat av prisökningar och volymökningar inom Essential Solutions samt en pågående trend där leverantörer outsourcar kommersiella funktioner till specialiserade distributörer.
Lönsamhetsmässigt utvecklades affärsområdena åt olika håll. ESL Shippings jämförbara EBITA-marginal pressades till 4,2 % (ned från 9,2 %) till följd av Handy-flottans låga utnyttjandegrad och en svag spotmarknad. Å andra sidan presterade Telko exceptionellt väl med en marginalexpansion till 8,5 % (6,9 %). Denna förbättring drevs av starka försäljningsmarginaler och en positiv lagereffekt på cirka 0,5 Me i kvartalet, relaterat till försäljning av äldre varulager till högre priser i spåren av stigande oljepriser.
Finansiell Ställning: Avyttringar Stärker Balansräkningen Inför Framtida Investeringar
Aspos balansräkning har genomgått en markant förstärkning under 2026. Avyttringen av Leipurin inbringade ett nettokassaflöde på 58,1 Me, vilket kraftigt förbättrade soliditeten till 40,1 % och sänkte nettoskulden till 187,9 Me (motsvarande 3,2x jämförbar EBITDA). Av nettoskulden är 52,8 Me relaterat till förskottsbetalningar för fartygsbyggen.
Trots en stark kassaflödesinjektion från avyttringen, tyngdes det operativa kassaflödet och rörelsekapitalet av lageruppbyggnad i både Telko och ESL Shipping orsakat av högre oljepriser. Samtidigt löper investeringarna (Capex) på en hög nivå (11,7 % av omsättningen) i linje med strategin för grön omställning av ESL Shippings flotta. Denna inkluderar slutförandet av 12 energi-effektiva hybridfartyg samt en nystartad konstruktion av fyra fossilfria metanol-fartyg i Kina, vilka bolaget nu valt att finansiera i egen regi. Inför den stundande uppdelningen är kapitalstrukturen optimerad: Telko förses med en nettoskuld på 42,5 Me för att möjliggöra aggressiva M&A-aktiviteter i Europa, medan ESL Shipping övertar den mer kapitalintensiva skuldbördan på 145,4 Me.
Försäljningsprognos: Värdeskapande genom renodling, grön logistik och förvärvsdriven tillväxt
Aspo står inför en historisk strukturell förändring i och med särnoteringen av ESL Shipping och Telko vid utgången av 2026. Som finansiell analytiker modellerar jag här de underliggande tillgångarnas aggregerade försäljning för att tydliggöra det totala värdet för dagens aktieägare. Efterfrågan förväntas utvecklas starkt inom båda affärsområdena. För Telko (drygt 55 % av nuvarande omsättning) drivs tillväxten av en stabil underliggande volymefterfrågan inom Advanced Materials och Essential Solutions, samt en tydlig M&A-agenda i Europa för att nå bolagets mål om över 500 Me i omsättning år 2030. För ESL Shipping kommer intäkterna att drivas av kapacitetsökningar och premiumprissättning från den nu fulltaliga Green Coaster-flottan (12 fartyg) samt infasningen av de fyra fossilfria Green Handy-fartygen under 2027–2028. Vi räknar med en initialt hög tillväxt när de nya fartygen tas i bruk och Telko genomför förvärv, följt av en stabilisering. Terminaltillväxten (Terminal Value) antas uppgå till 2,0 %, vilket speglar en normaliserad långsiktig BNP-tillväxt och inflation på bolagets huvudmarknader i Europa.
Marginalprognos: Flottförnyelse och priskraft expanderar rörelsemarginalen
Den kombinerade EBIT-marginalen förväntas genomgå en stadig expansion under de kommande fem åren. På kort sikt har lönsamheten hållits tillbaka av låg utnyttjandegrad inom ESL Shippings Handy-segment, men med en återhämtning i spotmarknaden och introduktionen av de högeffektiva Green Handy-fartygen förväntas enhetskostnaderna sjunka och bruttomarginalerna stärkas. Telko uppvisar redan idag en stark lönsamhet (EBITA-marginal på 8,5 % under Q3) tack vare god priskraft och gynnsamma lagereffekter. När verksamheterna drivs som två separata, finansiellt starka bolag elimineras konglomeratrabatten, och ledningarna kan optimera sina respektive kostnadsstrukturer. Vi modellerar att den sammanslagna EBIT-marginalen gradvis klättrar från nuvarande nivåer kring 6,3 % upp mot 8,5 % år 2031, i linje med bolagens individuella 2030-mål (Telko >8 % och ESL med hög ROCE). I evighetsfasen (Terminal Value) antar vi en normaliserad hållbar EBIT-marginal på 8,0 % för att ta höjd för cykliska fluktuationer i fraktrater och råvarupriser.
DCF Värdering
Avskrivningarna ligger historiskt kring 5,3 % av omsättningen. Med infasningen av de nya Green Handy-fartygen under perioden fram till 2028 förväntas avskrivningarna öka i absoluta tal, för att därefter stabiliseras kring 5,5 % när Telkos mindre kapitalintensiva tillväxt balanserar upp fartygsflottan. Investeringarna (CAPEX) har varit exceptionellt höga (11,7 %) till följd av flottförnyelsen och förväntas fortsätta ligga högt under 2027–2028. Därefter prognosticeras investeringsbehovet sjunka och i evighetsfasen (Terminal Value) normaliseras i nivå med avskrivningarna (5,5 %). För rörelsekapitalet antas förändringen gradvis röra sig mot noll i relation till omsättningen, med en avslutande terminal bindning på 0,5 % av omsättningstillväxten.
Nyckelsiffror och antaganden i DCF:
- Avkastningskrav (WACC): 9,0 %
- Evig tillväxt (Terminal growth): 2,0 %
- Normaliserad skattesats: 20 %
- Antal aktier: 31 419 779 st
- Riktkurs: 7,45 EUR
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys (EUR per aktie):
- WACC 8,0 % / Evig tillväxt 2,5 %: ~9,20 EUR
- WACC 9,0 % / Evig tillväxt 2,0 %: 7,45 EUR
- WACC 10,0 % / Evig tillväxt 1,5 %: ~6,10 EUR
Rimligt värderingsintervall: 6,10 – 9,20 EUR.
Tabell för prognos av kassaflöden
| 2027 (Est) | 2028 (Est) | 2029 (Est) | 2030 (Est) | 2031 (Est) | Terminal Value | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | 10,5 % | 9,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 4,0 % | 2,0 % |
| Omsättning | 559,1 | 609,4 | 655,1 | 694,4 | 722,2 | 736,6 |
| EBIT-marginal | 6,8 % | 7,4 % | 7,9 % | 8,3 % | 8,5 % | 8,0 % |
| EBIT | 38,0 | 45,1 | 51,8 | 57,6 | 61,4 | 58,9 |
| Skatt (20 %) | -7,6 | -9,0 | -10,4 | -11,5 | -12,3 | -11,8 |
| NOPAT | 30,4 | 36,1 | 41,4 | 46,1 | 49,1 | 47,1 |
| Avskrivningar (5,5 %) | 30,8 | 33,5 | 36,0 | 38,2 | 39,7 | 40,5 |
| CAPEX | -65,0 | -55,0 | -40,0 | -38,2 | -39,7 | -40,5 |
| Förändring NWC | -5,0 | -3,0 | -2,0 | -1,0 | -0,5 | -0,5 |
| Fritt Kassaflöde (FCFF) | -8,8 | 11,6 | 35,4 | 45,1 | 48,6 | 46,6 |
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Värdepapper kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka investerat kapital. Inget material ska ses som personliga investeringsrekommendationer eller investeringsrådgivning.